RhodeCode - en to it translation catalogue (809 entries)

en: %(expiry)s - current value
it: %(expiry)s - valore corrente

en: %(user)s commented on commit %(date_or_age)s
it: %(user)s ha commentato il commit %(date_or_age)s

en: %(user)s commented on commit at %(date_or_age)s
it: %(user)s ha commentato il commit il %(date_or_age)s

en: %(user)s commented on pull request %(date_or_age)s
it: %(user)s ha commenato la richiesta PULL %(date_or_age)s

en: %(user)s commented on pull request at %(date_or_age)s
it: %(user)s ha commentato la richiesta PULL il %(date_or_age)s

en: %(user)s mentioned you %(date_or_age)s
it: %(user)s ti ha menzionato %(date_or_age)s

en: %(user)s mentioned you at %(date_or_age)s
it: %(user)s ti ha menzionato il %(date_or_age)s

en: %(user)s opened new pull request %(date_or_age)s
it: %(user)s ha aperto una richiesta PULL %(date_or_age)s

en: %(user)s opened new pull request at %(date_or_age)s
it: %(user)s ha aperto una richiesta PULL il %(date_or_age)s

en: %(user)s registered in RhodeCode %(date_or_age)s
it: %(user)s registrato in RhodeCode %(date_or_age)s

en: %(user)s registered in RhodeCode at %(date_or_age)s
it: %(user)s registrato in RhodeCode il %(date_or_age)s

en: %(user)s sent message %(date_or_age)s
it: %(user)s ha inviato un messaggio %(date_or_age)s

en: %(user)s sent message at %(date_or_age)s
it: %(user)s ha inviato un messaggio il %(date_or_age)s

en: %s ATOM feed
it: %s feed ATOM

en: %s Bookmarks
it: %s Segnalibri

en: %s Branches
it: %s Branch

en: %s Compare
it: %s Confronti

en: %s File Edit
it: Modifica %s File

en: %s Files
it: %s file

en: %s Files Add
it: Aggiungi %s File

en: %s Files Delete
it: Cancellazione %s File

en: %s Forks
it: %s Fork

en: %s Pull Request #%s
it: %s: Richiesta PULL #%s

en: %s Pull Requests
it: %s Richieste di PULL

en: %s RSS feed
it: %s feed RSS

en: %s Repository group dashboard
it: Bacheca del gruppo di repository %s

en: %s Summary
it: %s Riassunto

en: %s Tags
it: %s Tag

en: %s repository group settings
it: Impostazioni del gruppo di repository %s

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
it: Il repository %s non ha corrispondenze nel db. Probabilmente è stato creato o rinominato direttamente sul filesystem. Provare ad avviare nuovamente l'applicazione per consentire la ri-scansione dei repository

en: %s repository settings
it: Impostazioni del repository %s

en: %s user group settings
it: Impostazioni del gruppo utente %s

en: %s user settings
it: Impostazioni utente %s

en: (Forgot password?)
it: (Password dimenticata?)

en: 1 day
it: 1 giorno

en: 1 hour
it: 1 ora

en: 1 month
it: 1 mese

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: ATOM journal feed
it: Feed ATOM del journal

en: ATOM public journal feed
it: Feed ATOM del journal pubblico

en: Account activation requires admin approval.
it: L'attivazione dell'account richiede l'approvazione di un admin

en: Action
it: Azione

en: Actions
it: Azioni

en: Activate to set RhodeCode to require SSL for pushing or pulling. If SSL certificate is missing it will return a HTTP Error 406: Not Acceptable.
it: Attivare per forzare RhodeCode ad accettare richieste PUSH o PULL solo su protocollo SSL. Se il certificato SSL non sarà disponibile sarà restituito un  HTTP Error 406: Not Acceptable.

en: Active
it: Attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Child Group
it: Aggiungi Gruppo Figlio

en: Add New File
it: Aggiungi Nuovo File

en: Add Repository
it: Aggiungi Repository

en: Add Repository Group
it: Aggiungi un Gruppo di Repository

en: Add User
it: Aggiungi utente

en: Add User Group
it: Aggiungi gruppo utente

en: Add a list of plugins, separated by commas. The order of the plugins is also the order in which RhodeCode Enterprise will try to authenticate a user.
it: Aggiungere una lista di plugin separati da virgole. L'ordine dei plugin è anche l'ordine in cui RhodeCode Enterprise proverà ad autenticare un utente

en: Add all elements
it: Aggiunge tutti gli elementi

en: Add another comment
it: Aggiungi un altro commento

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add new file
it: Aggiungi nuovo file

en: Add repository
it: Aggiungi repository

en: Add repository group
it: Aggiungi Gruppo di Repository

en: Add user
it: Aggiungi utente

en: Add user group
it: Aggiungi gruppo utente

en: Added file via RhodeCode Enterprise
it: File aggiunto via RhodeCode Enterprise

en: Added ips %s to user whitelist
it: Aggiunti gli ip %s alla 'whitelist' dell'utente

en: Added new hook
it: Aggiunto nuovo 'hook'

en: Admin pages items
it: Elementi pagine Admin

en: Advanced
it: Avanzate

en: Age
it: Et

en: All
it: Tutto

en: All Gists for user %s
it: Tutti i Gist dell'user %s

en: All IP addresses are allowed
it: Tutti gli indirizzi IP possono accedere

en: All Public Gists
it: Tutti i Gist pubblici

en: All default permissions on each repository group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
it: Tutti i permessi di base saranno resettati, per ciascun gruppo di repository, al permesso selezionato. Nota bene: tutti permessi locali dei gruppi di repository saranno perduti.

en: All default permissions on each repository will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repositories will be lost
it: Tutti i permessi di base saranno resettati, per ciascun repository, al permesso selezionato. Nota bene: tutti permessi locali dei repository saranno perduti.

en: All default permissions on each user group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
it: Tutti i permessi di base saranno resettati, per ciascun gruppo di utenti, al permesso selezionato. Nota bene: tutti permessi locali dei gruppi utente saranno perduti.

en: All gists
it: Tutti i Gist

en: All public
it: Tutto pubblico

en: Allow access to RhodeCode Enterprise without requiring users to login. Anonymous users get the %s permission settings.
it: Consenti l'accesso a Rhodecode Enterprise senza la necessità di autenticarsi. Gli anonimi erediteranno i permessi %s.

en: Allowed with automatic account activation
it: Consentito con attivazione account automatica

en: Allowed with manual account activation
it: Consentita con attivazione account manuale

en: Allows storing additional customized fields per repository.
it: Permette l'uso  di ulteriori campi personalizzati per repository

en: An error occurred during cache invalidation
it: Errore durante l'invalidazione della cache

en: An error occurred during creation of field
it: Errore durante la crezione del campo

en: An error occurred during deletion of repository stats
it: Errore durante l'eliminazione delle statistiche del repository

en: An error occurred during deletion of user
it: Errore durante la cancellazione dell'utente

en: An error occurred during deletion of user group
it: Errore avvenuto durante l'eliminazione del gruppo utenti

en: An error occurred during email saving
it: Errore  durante il salvataggio dell'email

en: An error occurred during ip saving
it: Errore durante il salvataggio dell'ip

en: An error occurred during ip saving:%s
it: Errore durante il salvataggio dell'ip: %s

en: An error occurred during password reset for user
it: Errore durante il ripristino della password dell'utente

en: An error occurred during permissions saving
it: Errore avvenuto durante il salvataggio dei permessi

en: An error occurred during pull from remote location
it: Errore durante il 'Pull' dal remoto

en: An error occurred during removal of field
it: Errore durante la rimozione del campo

en: An error occurred during repository forking %s
it: Errore  durante il fork del repository %s

en: An error occurred during repository group creation for user
it: Errore durante la creazione del gruppo di repository per l'utente

en: An error occurred during setting this repository in public journal
it: Errore durante l'impostazione del repository nel journal pubblico

en: An error occurred during this operation
it: Errore durante il completamento dell'operazione

en: An error occurred during unlocking
it: Errore durante lo sblocco

en: Anonymous Access
it: Accesso Anonimo

en: Application
it: Applicazione

en: Application permissions updated successfully
it: Permessi applicati con successo.

en: Apply to children
it: Applica ai figli

en: Approved
it: Approvato

en: Assigned to repo groups
it: Assegnati ai gruppi di repository

en: Assigned to repositories
it: Assegnati ai repository

en: Auth Tokens
it: Tocken autorizzativi

en: Auth token successfully created
it: Token Autorizzativo creato

en: Auth token successfully deleted
it: Token autorizzativo cancellato

en: Auth tokens
it: Token autorizzativi

en: Auth type
it: Tipo di Auth

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication Plugins
it: Plugin di Autenticazione

en: Authentication Settings
it: Impostazioni di Autenticazione

en: Author
it: Autore

en: Auto generated
it: Auto generato

en: Automatic activation of external account
it: Attivazione automatrica di account esterni

en: Available members
it: Membri disponibili

en: Avatars are disabled
it: Gli Avatar sono disabilitati

en: Binary file (%s)
it: File binario (%s)

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Bookmark %s
it: Segnalibro %s

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Both
it: Entrambi

en: Built in Mercurial hooks - read only
it: Hooks Mercurial integrati - sola lettura

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Cache invalidation successful
it: Cache invalidata

en: Can be accessed by anonymous users
it: Può essere acceduto da utenti anonimi

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot assign this group as parent
it: Questo gruppo non può essere genitore

en: Cannot change permission for yourself as admin
it: Impossibile cambiare i permessi per se stessi come admin

en: Cannot update closed pull requests.
it: Non è possibile aggiornare richieste PULL già chiuse

en: Change Your Account Password
it: Cambia la tua Password

en: Change owner of this repository group.
it: Cambia il proprietario al gruppo di repository

en: Change owner of this repository.
it: Cambia il proprietario del repository

en: Change owner of this user group.
it: Cambia il proprietario di questo gruppo utente

en: Change your avatar at
it: Cambia l'avatar

en: Changelog
it: Registro

en: Changes on %s repository
it: Cambiamenti sul repository %s

en: Checking for updates...
it: Controllo nuove versioni...

en: Children groups
it: Gruppi figli

en: Chosen group members
it: Gruppo utenti scelto

en: Clear selection
it: Ripulisci selezione

en: Click here to add a new file.
it: Clicca qui per aggiungere un file

en: Click to unlock. You must restart RhodeCode in order to make this setting take effect.
it: Clicca per sbloccare. E' necessario riavviare RhodeCode perch­è questa modifica abbia effetto

en: Clone from
it: Clona da

en: Closed
it: Chiuso

en: Closed Branches
it: Branch chiusi

en: Closed branches
it: Branch chiusi

en: Comment
it: Commento

en: Comments
it: Commenti

en: Commit Message
it: Messaggio Commit

en: Commit changes
it: Commit modifiche

en: Commit message
it: Messaggio commit

en: Commit messages
it: Messaggi di commit

en: Commit not found
it: Commit non trovata

en: Commit sha length
it: Lunghezza SHA del commit

en: Commit show revision number
it: Mostra il num. di rev. del commit

en: Compare
it: Confronta

en: Compare Selected Bookmarks
it: confronta i Segnalibri Selezionati

en: Compare Selected Branches
it: confronta i Branch Selezionati

en: Compare Selected Tags
it: Confronta i Tag Selezionati

en: Compare fork
it: Confronta FORK

en: Compare fork with %s
it: Confronta fork con %s

en: Confirm to delete this Gist
it: Conferma di voler eliminare questo Gist

en: Confirm to delete this email: %s
it: Conferma l'eliminazione dell'email: %s

en: Confirm to delete this field: %s
it: Conferma cancellazione del campo: %s

en: Confirm to delete this group: %s
it: Conferma la cancellazione di questo gruppo: %s

en: Confirm to delete this ip: %s
it: Conferma eliminazione dell'ip: %s

en: Confirm to delete this pull request
it: Conferma l'eliminazione di questa richiesta 'Pull'

en: Confirm to delete this repository: %s
it: Conferma la cancellazione del repository: %s

en: Confirm to delete this user group: %s
it: Conferma la cancellazione di questo gruppo utente: %s

en: Confirm to delete this user: %s
it: Conferma l'eliminazione dell'utente: %s

en: Confirm to delete user group `%(ugroup)s` with all permission assignments
it: Conferma l'eliminazione del gruppo utente `%(ugroup)s`  con tutti i permessi assegnati

en: Confirm to invalidate repository cache
it: Conferma l'invalidazione della cache del repository

en: Confirm to lock repository.
it: Conferma il blocco del repository.

en: Confirm to pull changes from remote side
it: Conferma il 'Pull' dalla origine remota

en: Confirm to remove current statistics
it: Conferma di eliminare le statistiche correnti

en: Confirm to remove this auth token: %s
it: Conferma di voler rimuovere il Token autorizzativo: %s

en: Confirm to unlock repository.
it: Conferma sbloccaggio repository.

en: Copy Parent Group Permissions
it: Copia i permessi del gruppo genitore

en: Copy permission settings from parent repository group.
it: Copia i parametri dei permessi dal gruppo repository genitore

en: Copy permissions
it: Copia permessi

en: Copy permissions from forked repository
it: Copia permessi dal fork del repository

en: Create New File
it: Crea Nuovo File

en: Create New Gist
it: Crea un Nuovo Gist

en: Create Private Gist
it: Crea un Gist Privato

en: Create Public Gist
it: Crea un Gist Pubblico

en: Create Pull Request
it: Crea richiesta di PULL

en: Create personal repository group
it: Crea un gruppo di repository personale

en: Create repositories
it: Crea i repository

en: Create repository groups
it: Crea gruppi di repository

en: Create user groups
it: Crea gruppi utente

en: Created
it: Creato

en: Created on
it: Creato il

en: Created repository %s
it: Repository %s creato

en: Created repository %s from %s
it: Repository %s creato da %s

en: Created repository group %s
it: Creato gruppo di repository %s

en: Created repository group `%s`
it: Creato il gruppo di repository `%s`

en: Created tag: %s
it: Creato il tag: %s

en: Created user %(user_link)s
it: Creato l'utente %(user_link)s

en: Created user group %(user_group_link)s
it: Creato il gruppo utenti %(user_group_link)s

en: Creating
it: Creazione

en: Creating repository
it: Creazione del repository

en: Custom hooks
it: Hooks personali

en: Custom js/css code added at the end of the <body> tag.
it: Codici js/css da aggiungere alla chiusura del tag <body>

en: Custom message to be displayed on the registration page. HTML syntax is supported.
it: Messaggio personalizzato che sarà mostrato nella pagina di registrazione. HTML supportato.

en: Database version
it: Versione Database

en: Date
it: Data

en: Default IP Whitelist For All Users
it: Whitelist di base di indirizzi IP per tutti gli utenti

en: Default Permissions for Repositories, User Groups and Repository Groups.
it: Permessi di default per repository, gruppi utente e gruppi di repository

en: Default Settings For New Repositories
it: Impostazioni base per nuovi repository

en: Default User Permissions Overview
it: Panoramica permessi utente di default

en: Default settings updated successfully
it: Impostazioni di default aggiornate

en: Default system permissions. Each permissions management entity will be created with the following default settings. Check the overwrite checkbox to force any permission changes on already existing settings.
it: Permessi di default di sistema. Ogni nuova entità di gestione dei permessi, sarà creata con i seguenti parametri di default. Utilizzare la casella di controllo di "sovrascrittura, per forzare il cambiamento dei permessi sugli oggetti già esistenti.

en: Defaults
it: Parametri di default

en: Delete
it: Elimina

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete forks
it: Cancella i fork

en: Delete repositories
it: Cancella i repository

en: Delete repository group
it: Elimina il gruppo di repository

en: Delete this repository group
it: Elimina questo gruppo di repository

en: Delete this user
it: Cancella l'utente

en: Deleted %s forks
it: Cancellati %s fork

en: Deleted %s repositories
it: %s repository cancellati

en: Deleted %s repository groups
it: %s gruppo di repository cancellati

en: Deleted %s user groups
it: %s gruppi utente cancellati

en: Deleted branch: %s
it: Eliminato il branch: %s

en: Deleted gist %s
it: 'Gist' %s eliminato

en: Description
it: Descrizione

en: Description...
it: Descrizione..

en: Destroy old data
it: Distruggi dati obsoleti

en: Detach forks
it: Scollega i fork

en: Detach repositories
it: Distacca i repository

en: Detach repository groups
it: Distacca i gruppi di repository

en: Detach user groups
it: Distacca i gruppi utente

en: Detached %s forks
it: Delocalizzazione del fork %s

en: Detached %s repositories
it: Distaccati %s repository

en: Detached %s repository groups
it: Distaccati %s gruppi di repository

en: Detached %s user groups
it: Distaccati %s gruppi utente

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Don't have an account ?
it: Non possiedi un account?

en: Don't have an account?
it: Non possiedi un account?

en: Downloads are disabled for this repository
it: Download disabilitati sul repository

en: Downloads disabled
it: Downloads disabilitati

en: During the update of a pull request, the position of inline comments will be updated and outdated inline comments will be hidden.
it: Aggiorna la posizione  dei commenti inline  durante l'aggiornamento di una "richiesta di PULL". I commenti inline non più sognificativi saranno nascosti.

en: Each cache data for repositories will be cleaned with this option selected. Use this to reload data and clear cache keys.
it: Ogni dato in memoria cache per ciascun repository sarà ripulito. Usa questa opzione per ricaricare i dati e pulire le chiavi di memorizzazione

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Gist
it: Modifica il Gist

en: Edit Permission
it: Modifica Permesso

en: Edit Repository Group
it: Modifica il Gruppo di Repository

en: Edit file
it: Modifica file

en: Editing binary files not allowed
it: Impossibile modificare file binari

en: Editing file
it: Modifica file

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email prefix
it: Prefisso email

en: Emails
it: le Email

en: Empty repository
it: Repository vuoto

en: Enable Downloads
it: Abilita i download

en: Enable Locking
it: Abilita il blocco

en: Enable Repository Locking
it: Abilita il Blocco del repository

en: Enable Statistics
it: Abilita le statistiche

en: Enable a statistics window on the repository summary page.
it: Abilita una finestra per le statistiche sulla pagine di riepilogo del repository

en: Enable automatic locking
it: Abilita il blocco automatico

en: Enable automatic locking on repository. Pulling from this repository creates a lock that can be released by pushing back by the same user
it: Abilita il blocco automatico sul repository. Un PULL da questo repository creerà un blocco che potrà essere rilasciato con un PUSH da parte dello stesso utente

en: Enable automatic repository locking. Pulling from a repository will lock it, and it is unlocked by pushing back by the same user.
it: Abilita il blocco automatico del repository. Una richiesta di PULL imporrà un blocco che sarà rimosso al successivo PUSH da parte dell'utente.

en: Enable download menu on summary page.
it: Abilita il menù per il download sulla pagina di riepilogo

en: Enable downloads
it: Abilita i download

en: Enable hgsubversion extension
it: Abilita l'estensione "hgsubversion"

en: Enable largefiles extension
it: Abilita l'estensione "largefiles"

en: Enable server-side merge for pull requests
it: Abilita l'incorporamento lato server delle "richieste di PULL"

en: Enable statistics
it: Abilita statistiche

en: Enable statistics window on summary page.
it: Abilita la finestra delle statistiche sulla pagina di riepilogo

en: Enable the download option on the repository summary page.
it: Abilita l'opzione per il download nella pagina di riepilogo del repository

en: Enabled
it: Abilitato

en: Enabled Plugins
it: Plugin abilitati

en: Enter %(min)i characters or more
it: Inserire almeno %(min)i caratteri

en: Enter a comma separated list of IP Addresses like 127.0.0.1,
    or use an IP Address with a mask 127.0.0.1/24, to create a network range.
    To specify multiple addresses in a range, use the 127.0.0.1-127.0.0.10 syntax
it: Inserisci una lista separata da virgole di indirizzi ip come 127.0.0.1,
    o in notazione a maschera 127.0.0.1/24, per identificare un insieme di reti.
    Per specificare degli intervalli continui di indirizzi usa la sintassi 127.0.0.1-127.0.0.10

en: Enter a value %(min)i characters long or more
it: Inserire un valore di almeno %(min)i caratteri

en: Enter comma separated list of ip addresses like 127.0.0.1,
    or use a ip address with a mask 127.0.0.1/24, to create a network range.
    To specify multiple address range use 127.0.0.1-127.0.0.10 syntax
it: Inserisci una lista separata da virgole di indirizzi ip come 127.0.0.1,
    o in notazione a maschera 127.0.0.1/24, per identificare un insieme di reti.
    Per specificare degli intervalli usa la sintassi 127.0.0.1-127.0.0.10

en: Enter short label
it: Inserisci una breve etichetta

en: Error creating repository %s
it: Errore durante la creazione del repository %s

en: Error creating repository %s: invalid certificate
it: Errore durante la creazione del repository %s: certificato invalido

en: Error email from
it: Mittente email errori

en: Error email recipients
it: Destintatario email errori

en: Error occurred during commit
it: Un errore e' avvenuto durante l'operazione di commit

en: Error occurred during creation of repository group %s
it: Errore  durante la creazione del gruppo di repository %s

en: Error occurred during creation of user %s
it: Errore durante la creazione dell'utente %s

en: Error occurred during creation of user group %s
it: Errore avvenuto durante la creazione del gruppo di utenti %s

en: Error occurred during deleting issue tracker entry
it: Errore durante la rimozione dell'entry dall'issue tracker

en: Error occurred during deletion of repository group %s
it: Errore  durante l'eliminazione del gruppo di repository %s

en: Error occurred during gist creation
it: Errore  durante la creazione del 'gist'

en: Error occurred during hook creation
it: Errore durante creazione hook'

en: Error occurred during update of default values
it: Errore avvenuto durante l'aggiornamento dei valori di default

en: Error occurred during update of gist %s
it: Errore  durante l'aggiornamento del 'gist' %s

en: Error occurred during update of permissions
it: Errore  durante l'aggiornamento dei permessi

en: Error occurred during update of repository group %s
it: Errore  durante l'aggiornamento del gruppo di repository %s

en: Error occurred during update of user %s
it: Errore  durante l'aggiornamento dell'utente %s

en: Error occurred during update of user group %s
it: Errore  durante l'aggiornamento del gruppo utenti %s

en: Error occurred during update of user password
it: Errore  durante l'aggiornamento della password

en: Error occurred during updating application settings
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni

en: Error occurred during updating labs settings
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni sui lab

en: Error occurred during updating repository VCS settings
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni del repository VCS

en: Error occurred during updating visualisation settings
it: Errore durante l'aggiornamento delle impostazioni di visualizzazione

en: Example Queries
it: Query di esempio

en: Execute pre/post pull hooks
it: Esegue gli hooks pre/post previsti per i PULL

en: Execute pre/post push hooks
it: Esegue gli hooks pre/post previsti per i PUSH

en: Existing repository?
it: Repository esistente?

en: Expand commit message
it: Espandi il messaggio commit

en: Expires
it: Scade

en: External Authentication Account Activation
it: Attivazione account ad autenticazione esterna

en: File Index
it: Indice del File

en: File contents
it: Contenuti dei file

en: File names
it: Nomi dei file

en: Files
it: i File

en: Filesystem location where repositories should be stored. After changing this value a restart and rescan of the repository folder are required.
it: Ubicazione sul filesystem dove i repository saranno archiviati. Dopo il cambiamento di questo valore è necessario un riavvio e un "rescan" del repository.

en: Filter changelog
it: Filtra registro

en: First Name
it: Nome

en: Follow
it: Segui

en: Force password change
it: Forza il cambiamento password

en: Force password change disabled for user
it: Obbligo del cambiamento password disabilitato per l'utente

en: Force password change enabled for user
it: Obbligo del cambio password abilitato per l'utente

en: Force user to change his password on the next login
it: Forza l'utente a cambiare la propria password al prossimo login

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Fork have to be the same type as parent
it: Un Fork  deve essere dello stesso tipo del genitore

en: Fork name
it: nome Fork

en: Fork of
it: Fork di

en: Fork repositories
it: Fork di repository

en: Fork repository %s
it: Fork del repository %s

en: Fork this Repository
it: Fai un Fork del repository

en: Forked
it: è un Fork

en: Forked repository %s as %s
it: Fork del repository %s come %s

en: Forks
it: i Fork

en: General
it: Generali

en: Generate password
it: Genera una password

en: Gist access level
it: Livello di accesso ai Gist

en: Gist description ...
it: Descrizione del Gist

en: Gist lifetime
it: Storia del Gist

en: Gist was updated since you started editing. Copy your changes and click %(here)s to reload the new version.
it: Il Gist è cambiato da quando l'hai aperto. Copia i tuoi cambiamenti e clicca %(here)s per ricaricare la nuova versione

en: Gists
it: i Gist

en: Git repository
it: Repository Git

en: Global
it: Globale

en: Global permissions
it: Permessi globali

en: Global permissions updated successfully
it: Permessi globali aggiornati correttamente

en: Group "%(group_name)s" already exists
it: Un gruppo chiamato "%(group_name)s" esiste giÎ

en: Group Name
it: Nome gruppo

en: Group Parent
it: Gruppo genitore

en: Group name
it: Nome gruppo

en: Group parent
it: Gruppo genitore

en: Groups
it: Gruppi

en: Help translate %(rc_link)s into your language.
it: Aiuta a tradurre %(rc_link)s nella tua lingua.

en: Home
it: Base

en: Hooks can be used to trigger actions on certain events such as push / pull. They can trigger Python functions or external applications.
it: Gli "hooks" possono essere usati per scatenare azioni al verificarsi di determinati eventi che si verificano lato server come push e pull. Essi possono richiamare funzioni Python o applicazioni esterne.

en: IP %s not allowed
it: IP %s non consentito

en: IP Whitelist
it: Whitelist IP

en: Icons
it: Icone

en: Ignore whitespace
it: Ignora caratteri di spaziatura

en: Ignore whitespace for all diffs
it: Ignora caratteri di spaziatura per tutti i DIFF

en: Import Existing Repository ?
it: Importare un repository esistente?

en: In case a repository or a group was deleted from the filesystem and it still exists in the database, check this option to remove obsolete data from the database.
it: In caso un repository venga eliminato dal filesystem e questo persista nel database, abilitare questa opzione per eliminare dati obsoleti dal database.

en: In case this repository is renamed or moved into another group the repository url changes.
                                   Using above url guarantees that this repository will always be accessible under such url.
                                   Useful for CI systems, or any other cases that you need to hardcode the url into 3rd party service.
it: In caso il repository sia rinominato o spostato in un altro gruppo l'URL cambierebbe.
    Usare l'indirizzo sopra riportato, garantisce che questo repository sarà sempre accessibile da quell'URL.
    Utile per i sistemi CI, o ogni altro caso in cui si necessiti di cablare l'URL in servizi di terze parti

en: Increase context
it: Allarga il contesto

en: Increase context for all diffs
it: Allarga il contesto per tutti i DIFF

en: Indexed documents
it: Documenti indicizzati

en: Inherit object permissions from default user disabled
it: Ereditarietà dei permessi "user default" sull'oggetto disabilitata.

en: Inherit object permissions from default user enabled
it: Ereditarietà dei permessi "user default" sull'oggetto abilitata

en: Inherited from %s
it: Ereditato da %s

en: Invalid characters (non-ascii) in password
it: La password contiene dei caratteri (non ascii) non consentiti

en: Invalid clone url, provide a valid clone url starting with one of %(allowed_prefixes)s
it: URL invalido. Fornire un URL che cominci con un prefisso incluso tra %(allowed_prefixes)s

en: Invalid user group name
it: Nome del gruppo non valido

en: Invalidate and relocate inline comments during update
it: Invalida e realloca i commenti in linea durante l'aggiornmento

en: Invalidate cache for all repositories
it: Invalida la cache per tutti i repository

en: Invalidate repository cache
it: Invalida la cache del repository

en: Key
it: Chiave

en: Key name can only consist of letters, underscore, dash or numbers
it: Il nome della chiave può contenere solo lettere, trattini (bassi o medi) o numeri

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Label
it: Etichetta

en: Labs
it: Laboratori

en: Language
it: Lingua

en: Last Change
it: Ultimo cambiamento

en: Last Name
it: Cognome

en: Last activity
it: Ultima attivit

en: Last login
it: Ultimo login

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Lifetime
it: a vita

en: Load
it: Carico

en: Loading ...
it: Caricamento ...

en: Loading file list...
it: Caricamento lista file...

en: Location
it: Ubicazione

en: Lock
it: Blocca

en: Locked
it: Bloccato

en: Locked repository
it: Repository bloccato

en: Login now
it: Autenticati ora

en: Manual activation of external account
it: Attivazione manuale di account esterni

en: Manually set this repository as a fork of another from the list
it: Imposta manualmente questo repository come fork di un altro della lista

en: Mark all as read
it: Marca tutti come letti

en: Marked repo %s as fork of %s
it: Il repository %s e' stato marcato come fork di %s

en: Member of User groups
it: Membro di gruppi utente

en: Members
it: Membri

en: Mercurial repository
it: Repository Mercurial

en: Missing email, please update your user email address.
it: Email mancante, si prega di aggiornare il proprio indirizzo email

en: Modified
it: Modificato

en: My Account
it: il mio Account

en: My Notifications
it: Le mie Notifiche

en: My Profile
it: Profilo

en: My account
it: il mio Account

en: My gists
it: I miei Gist

en: My private
it: Mio Privato

en: My public
it: Mio Pubblico

en: Name
it: Nome

en: Name in Source of Record
it: Nome nell'Origine Esterna

en: New Gist
it: Nuovo Gist

en: New IP Address
it: Nuovo indirizzo IP

en: New Password
it: Nuova password

en: New authentication token
it: Nuovo token di autenticazione

en: New email address
it: Nuovo indirizzo email

en: New pull request
it: Nuova richiesta PULL

en: No actions yet
it: Nessuna azione

en: No additional auth tokens specified
it: Nessun auth token aggiuntivo è stato specificato

en: No additional emails specified
it: Indirizzi email aggiuntivi non specificati

en: No changes
it: Nessuna modifica

en: No entries yet
it: Nessuna entry

en: No filename
it: Nome file mancante

en: No files
it: Nessun file

en: No matches found
it: Nessuna corrispondenza

en: No matching files
it: Nessuna corrispondenza tra i file

en: No members yet
it: nessun membro

en: No notifications here yet
it: Nessuna notifica

en: No permission defined
it: Nessun permesso definito

en: No results
it: Nessun risultato

en: Not Reviewed
it: Non Revisionato

en: Nothing
it: Nulla

en: Number of items displayed in the admin pages grids before pagination is shown.
it: Numero di elementi mostrati nelle griglie delle pagine dell'amministratore.

en: Number of items displayed in the main page dashboard before pagination is shown.
it: Numero di elementi mostrati nella pagina princiaple della dashboard prima dei controlli di paginazione

en: Number of top level repositories
it: Numero di repository livello top

en: Object
it: Oggetto

en: Object permissions updated successfully
it: Permessi sull'oggetto aggiornati.

en: Open new pull request
it: Apri una richiesta PULL

en: Opened by me
it: Aperto da me

en: Optional select a group to put this repository into.
it: Opzionale: selezionare un gruppo all'interno del quale aggiungere questo repository

en: Optionally select a group to put this repository into.
it: Seleziona, opzionalmente, un gruppo in cui porre questo repository

en: Options
it: Opzioni

en: Overview
it: Panoramica

en: Overwrite Existing Settings
it: Sovrascrivi impostazioni esistenti

en: Owner
it: Proprietario

en: Password Reset
it: Ripristino password

en: Password change
it: Cambia password

en: Password confirmation
it: Conferma password

en: Passwords do not match
it: Le password non corrispondono

en: Pattern
it: Schema

en: Pattern already exists
it: Pattern esistente

en: Patterns for identifying SVN branches and tags. For recursive search, use "*". Eg.: "/branches/*"
it: "Pattern" per identificare "branch" e "tag" svn. Per ricerche ricorsive, usare "*". Es.: "/branches/*"

en: Permission
it: Permesso

en: Permissions
it: Permessi

en: Permissions Administration
it: Amministrazione Permessi

en: Permissions summary
it: Riepilogo dei permessi

en: Photo
it: Foto

en: Platform
it: Piattaforma

en: Please enter a login
it: Prego specificare una login

en: Please enter a password
it: Prego inserire una password

en: Please enter a valid IPv4 or IpV6 address
it: Inserire un indirizzo IPv4 o IPv6 valido

en: Please enter email address
it: Prego fornire un indirizzo email

en: Plugins %(loaded)s and %(next_to_load)s both export the same name
it: I plugin %(loaded)s e %(next_to_load)s esportano entrambi lo stesso nome

en: Prefix
it: Prefisso

en: Preview
it: Anteprima

en: Primary
it: Primario

en: Private
it: Privato

en: Private Gist
it: Gist Privato

en: Private Gists for user %s
it: Gist privati per l'utente %s

en: Private Repository
it: Repository privato

en: Private key for reCaptcha system. Setting this value will enable captcha on registration
it: La chiave privata per l'uso del sistema ReCaptcha. Impostando un valore si abiliterà il captcha al momento della registrazione

en: Private repositories are only visible to people explicitly added as collaborators.
it: I repository 'privati' sono visibili soltanto alle chi è aggiunto esplicitamente tra i collaboratori.

en: Private repository
it: Repository privato

en: Processed commits
it: Commit processati

en: Processed progress
it: Progresso processato

en: Profile
it: Profilo

en: Proxy subversion HTTP requests
it: Proxy per le richieste HTTP Subversion

en: Public Gists
it: Gist pubblici

en: Public Gists for user %s
it: Gist pubblici per l'utente %s

en: Public Journal
it: Journal Pubblico

en: Public journal
it: Journal pubblico

en: Public key for reCaptcha system.
it: La chiave pubblica per l'utilizzo del sistema ReCaptcha

en: Public repository
it: Repository pubblico

en: Pull Requests
it: Richieste 'Pull'

en: Pull changes from remote location
it: PULL - Incorpora i cambiamenti dalla origine remota

en: Pull request #%s
it: Richiesta di 'Pull' #%s

en: Pull request merging is not supported.
it: L'incorporamento delle richieste PULL non è supportato.

en: Pull request reviewer approval is pending.
it: Approvazione della richiesta PULL in attesa.

en: Pull request reviewers
it: Revisori della richiesta PULL

en: Pull request title & description updated.
it: Titolo e Descrizione della richiesta PULL aggiornati.

en: Pulled from remote location
it: Effettuato 'Pull' dal remoto

en: Python path
it: Percorso Python

en: Python version
it: Versione python

en: Quick start
it: Avvio rapido

en: RSS journal feed
it: Feed RSS del journal

en: RSS public journal feed
it: Feed RSS del journal pubblico

en: Raw diff
it: diff semplice

en: Re-enter password
it: Ripetere la password

en: Read
it: Lettura

en: Read more
it: Leggi di pi

en: Register disabled
it: Registrazione disabilitata

en: Register new user with RhodeCode with auto activation
it: Registrazione nuovo utente attraverso RhodeCode e attivazione automatica

en: Register new user with RhodeCode with manual activation
it: Registrazione nuovo utente con RhodeCode e attivazione manuale

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration Page Message
it: Messaggio della pagina di Registrazione

en: Registration disabled
it: Registrazione disabilitata

en: Rejected
it: Rifiutato

en: Remember me
it: Ricordami

en: Remote
it: Remoto

en: Remote uri
it: URI remoto

en: Remote url
it: URL remoto

en: Remove all elements
it: Rimuovi tutti gli elementi

en: Removed ip address from user whitelist
it: Indirizzo ip rimosso dalla 'whitelist' dell'utente

en: Removed issue tracker entry
it: Entry dell'issue tracker rimossa

en: Repositories Group admin access
it: Gruppo di repository: accesso admin

en: Repositories Group no access
it: Gruppo di repository: nessun accesso

en: Repositories Group read access
it: Gruppo di repository: accesso in lettura

en: Repositories Group write access
it: Gruppo di repository: accesso in scrittura

en: Repositories You Own
it: Repository che ti appartengono

en: Repositories administration
it: Amministrazione repository

en: Repositories defaults
it: Repository: impostazioni di base

en: Repositories successfully rescanned added: %s ; removed: %s
it: Scansione dei repository completata. Aggiunti: %s ; rimossi: %s

en: Repository "%(repo_name)s" is being created, you will be redirected when this process is finished.repo_name
it: Repository "%(repo_name)s" in creazione. Sarete reindirizzati automaticamente al termine del processo.

en: Repository Group
it: Gruppo di Repository

en: Repository Group Permissions
it: Permessi del Gruppo di Repository

en: Repository Group creation disabled
it: Creazione gruppo di repository disabiltiata

en: Repository Group creation enabled
it: Creazione gruppo di repository abilitata

en: Repository Group permissions updated
it: Permessi del gruppo di repository aggiornati

en: Repository Group: %s
it: Gruppo di Repository: %s

en: Repository Groups
it: Gruppi di Repository

en: Repository admin access
it: Repository accesso admin

en: Repository creation disabled
it: Creazione di Repository disabilitata

en: Repository creation disabled with write permission to a repository group
it: Creazione di repository disabilitata abilitata con permessi di scrittura al gruppo di repository

en: Repository creation enabled
it: Creazione di Repository abilitata

en: Repository creation enabled with write permission to a repository group
it: Creazione di repository abilitata con permessi di scrittura al gruppo di repository

en: Repository default permission
it: Permessi base del repository

en: Repository forking disabled
it: Forking Repository disabilitato

en: Repository forking enabled
it: Forking Repository abilitato

en: Repository group
it: Gruppo di Repository

en: Repository group admin access
it: Gruppo di repository: accesso admin

en: Repository group default permission
it: Permessi base del gruppo di repository

en: Repository group no access
it: Gruppo di repository: nessun accesso

en: Repository group read access
it: Gruppo di repository: accesso in lettura

en: Repository group with name "%(repo)s" already exists
it: Un gruppo di repository col nome "%(repo)s"  esiste già

en: Repository group with name "%(repo)s" exists in group "%(group)s"
it: Un gruppo di repository chiamato "%(repo)s" è presente nel gruppo "%(group)s"

en: Repository group write access
it: Gruppo di repository: accesso in scrittura

en: Repository groups
it: Gruppi di Repository

en: Repository groups administration
it: Amministrazione Gruppi di Repository

en: Repository has been %s
it: Il repository e' stato %s

en: Repository locked by %(user)s
it: Repository bloccato da %(user)s

en: Repository locking will be enabled on all subgroups and repositories inside this repository group. Pulling from a repository locks it, and it is unlocked by pushing back by the same user.
it: Il blocco sarà abilitato su tutti i sottogruppi e repositori inclusi all'interno di questo gruppo di repository. Il blocco su un repository si attiva al PULL, e viene rimosso al successivo PUSH effettuato dal medesimo utente.

en: Repository name %(repo)s is disallowed
it: Non è consentito chiamare un repository %(repo)s

en: Repository no access
it: Repository nessun accesso

en: Repository patterns
it: Pattern del Repository

en: Repository permissions updated
it: Permessi sul repository aggiornati

en: Repository read access
it: Repository accesso in lettura

en: Repository with name "%(group_name)s" already exists
it: Un repository chiamato "%(group_name)s" esiste già

en: Repository with name %(repo)s already exists
it: Un repository chiamato "%(repo)s" esiste già

en: Repository with name %(repo)s exists in group "%(group)s"
it: Un repository chiamato %(repo)s è presente nel gruppo "%(group)s"

en: Repository write access
it: Repository accesso in scrittura

en: Require SSL for vcs operations
it: Richiedi SSL per operazioni sul VCS

en: Requires hgsubversion library to be installed. Allows cloning remote SVN repositories and migrates them to Mercurial type.
it: Richiede che sia installata la libreria hgsubversion. Permette il "clone" di repository SVN remoti e la loro migrazione a Mercurial

en: Requires registered account
it: Richiede un account registrato

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset statistics
it: Azzeza le statistiche

en: Reset your Password
it: Ripristina la tua Password

en: Revisions %(revs)s are already part of pull request or have set status
it: Le revisioni %(revs)s fanno già parte della richiesta 'Pull' o hanno lo stato

en: Revoke
it: Revoca

en: RhodeCode email from
it: Email mittente RhodeCode

en: Role
it: Ruolo

en: SMTP auth
it: Autenticazione SMTP

en: SMTP port
it: porta SMTP

en: SMTP use SSL
it: Uso di SMTP SSL

en: SMTP use TLS
it: Uso di SMTP TLS

en: Save
it: Salva

en: Save Changes
it: Salva i Cambiamenti

en: Save settings
it: Salve impostazioni

en: Search
it: Ricerca

en: Search File List
it: Lista Ricerca File

en: Select commit
it: Seleziona una commit

en: Select my personal group (%(repo_group_name)s)
it: Seleziona il mio gruppo personale  (%(repo_group_name)s)

en: Selection link
it: Collegamento selezione

en: Send
it: Invia

en: Send email task created
it: Task 'invio posta' creato

en: Send password reset email
it: Invia mail per il ripristino della password

en: Server Announcement
it: Aannuncio del server

en: Server-side pull request merging is disabled.
it: L'Incorporamento lato server delle richiesta di PULL è disabilitato

en: Set or revoke permissions to selected types of children of this group, including non-private repositories and other groups if chosen.
it: Se spuntato, imposta o revoca i permessi del tipo selezionato a tutti i discendenti di questo gruppo, inclusi i repository non-privati e altri sotto gruppi.

en: Set repositories as publishing
it: Imposta la pubblicazione dei repository

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings administration
it: Amministrazione impostazioni

en: Short, optional description for this user group.
it: Breve, opzionale, descrizione del gruppo

en: Show Closed Pull Requests
it: Mostra richieste di PULL chiuse.

en: Show Pull Requests for %s
it: Mostra le richieste PULL da %s

en: Show RhodeCode version
it: Mostra la versione di RhodeCode

en: Show all combined commits %s->%s
it: Mostra tutte le commit combinate %s->%s

en: Show as Raw
it: Mostra sorgente

en: Show as raw
it: Mostra sorgente

en: Show combined compare
it: Mostra confronto combinato

en: Show full diff
it: Mostra diff completo

en: Show more
it: Mostra ancora

en: Show notification
it: Mostra notifica

en: Show private repo icon on repositories
it: Mostra l'icona 'privato' dei repository

en: Show public repo icon on repositories
it: Mostra l'icona "pubblico" dei repository

en: Show public/private icons next to repositories names.
it: Mostra le icone 'pubblico/privato' accanto ai nomi dei repository

en: Show repository size after push
it: Dopo un PUSH mostra la dimensione del repository

en: Show whitespace
it: Mostra caratteri di spaziatura

en: Show whitespace for all diffs
it: Mostra caratteri di spaziatura per tutti i DIFF

en: Shows or hides a version number of RhodeCode displayed in the footer.
it: Mostra o nasconde la versione di RodeCode nel footer

en: Sign In
it: Autenticati

en: Sign in
it: Accedi

en: Sign in to your account
it: Accedi al tuo account

en: Site-wide shortcuts
it: Scorciatoie per tutto il sito

en: Size
it: Dimensione

en: Some form inputs contain invalid data.
it: Ci son dati non validi tra i dati immessi

en: Source of Record
it: Origine Esterna

en: Source repository large files support is disabled.
it: Sul repository sorgente, il supporto a file di grosse dimensioni è disabilitato.

en: Start following this repository
it: Inizia a seguire il repository

en: State
it: Stato

en: Statistics
it: Statistiche

en: Statistics are disabled for this repository
it: Le statistiche sono state disabilitate su questo repository

en: Status change %(transition_icon)s %(status)s
it: Cambiamento stato %(transition_icon)s %(status)s

en: Stop following this repository
it: Smetti di seguire il repository

en: Storage location
it: Percorso di storage

en: Style
it: Stile

en: Submitting...
it: Inoltro...

en: Subscribe to %s atom feed
it: Sottoscrivi l' atom feed %s

en: Subscribe to %s rss feed
it: Sottoscrivi il feed rss %s

en: Subversion HTTP Server URL
it: URL del server HTTP Subversion

en: Subversion repository
it: Repositiory subversion

en: Successfully deleted pull request
it: 'Pull request' eliminata con successo

en: Successfully deleted user
it: Utente eliminato

en: Successfully deleted user group
it: Gruppo utenti eliminato

en: Successfully opened new pull request
it: 'Pull request' aperta correttamente

en: Successfully updated gist content
it: Contenuto del 'gist' aggiornato

en: Successfully updated gist data
it: Proprieta' del 'gist' aggiornate

en: Successfully updated password
it: Password aggiornata correttamente

en: Summary
it: Riassunto

en: Super admin
it: Super admi

en: Support
it: Supporto

en: Swap
it: Scambia

en: System Info
it: Informazioni sistema

en: System Wide Application Permissions
it: Permessi di Sistema

en: Target group cannot be the same
it: Il gruppo di destinazione non può coincidere con l'origine

en: Target repository large files support is disabled.
it: Il supporto ai file di grosse dimensioni sul repository target è disabilitato.

en: Templates...
it: Modelli...

en: The following options configure the default permissions each user or group will inherit. You can override these permissions for each individual user or user group using individual permissions settings.
it: Le opzioni seguenti configurano i permessi di default che erediteranno utenti e gruppi. Questi permessi possono essere ulteriormente ridefiniti nelle impostazioni presenti sui singoli utenti o singoli gruppi.

en: The location specified must be a relative path and must not contain .. in the path
it: La locazione specificata deve essere un path relativo ma non deve contenere ..

en: The network size (bits) must be within the range of 0-32 (not %(bits)r)
it: Il dimensionamento in bit della network deve essere nel range di 0-32 (non %(bits)r)

en: There are currently no open pull requests requiring your participation.
it: Al momento non ci sono richieste di PULL che richiedono il tuo intervento

en: There are no changes yet
it: Nessun cambiamento

en: There are no commits yet
it: Nessun commit

en: There are no downloads yet
it: Non ci sono download

en: There are no files yet. %s
it: Nessun file selezionato. %s

en: This e-mail address is already taken
it: Indirizzo e-mail già in uso da qualcuno

en: This is not a valid path
it: Questo non è un path valido

en: This pull request can be automatically merged.
it: Questa richiesta PULL può essere incorporata automaticamente.

en: This pull request cannot be merged because of an unhandled exception.
it: Questa richiesta PULL non può essere incorporata a causa di un eccezione non gestita

en: This pull request cannot be merged because the source contains more branches than the target.
it: Questa richiesta PULL non può esser incorporata perché la sorgente contiene un numero superiore di branch rispetto al target

en: This pull request cannot be merged because the target has multiple heads.
it: Questa richiesta di PULL non può essere incorporata perché il target ha versioni di testa multiple

en: This pull request cannot be merged because the target is not a head.
it: Questa richiesta PULL non può essere incorporata perché il target indicato non è la versione di testa (head).

en: This pull request cannot be merged because the target or the source reference is missing.
it: La "richiesta di PULL" non può essere incorporata poichè manca il riferimento alla sorgente o alla destinazione

en: This pull request cannot be merged because the target repository is locked.
it: La richiesta PULL non può essere "merged" poiché il repository target è "locked"

en: This pull request could not be merged because push to target failed.
it: Questa richiesta PULL non può esere incorporata perché è fallito il PUSH sul target.

en: This pull request is closed.
it: Questa richiesta PULL è chiusa.

en: This repository has been locked by %s on %s
it: Il repository è stato bloccato da %s il %s

en: This username or user group name is not valid
it: Nome utente o nome gruppo invalidi

en: Title
it: Titolo

en: Top level repositories
it: Repository di primo livello

en: Total repositories
it: Repository totali

en: Type
it: Tipo

en: URL by id
it: URL per ID

en: Under Review
it: in Revisione

en: Unfollow
it: Smetti di seguire

en: Unknown archive type
it: Formato archivio sconosciuto

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unlock repository
it: Sblocca repository

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Unlocked repository
it: Repository sbloccato

en: Update Gist
it: Aggiorna il Gist

en: Update commits
it: Aggiorna i commit

en: Updated Labs settings
it: Impostazioni sui Lab aggiornate

en: Updated VCS settings
it: Impostazioni VCS aggiornate

en: Updated application settings
it: Impostazioni applicazione aggiornate

en: Updated hooks
it: 'Hook' aggiornato

en: Updated issue tracker entries
it: Dati dell'Issue Tracker aggiornati

en: Updated repository visibility in public journal
it: Visibilita' del repository nel journal pubblico aggiornata

en: Updated user group %s
it: Gruppo utenti %s aggiornato

en: Updated visualisation settings
it: Impostazioni di visualizzazione aggiornate

en: Upload File
it: Carica un file

en: Uptime
it: Attivo da

en: Url
it: URL

en: Use <script> or <css> tags to define custom styling or scripting
it: Usa tag <script> o <css> per definire stili e script personalizzati

en: Use @username inside this text to send notification to this RhodeCode user
it: Usa @username all'interno del testo per notificare l'utente RhodeCode.

en: Use repository extra fields
it: Utilizza i campi extra del repository

en: User Group creation disabled
it: Creazione gruppo utenti disabilitata

en: User Group creation enabled
it: Creazione gruppo utenti abilitata

en: User Group global permissions updated successfully
it: Permessi globali dei Gruppi Utenti aggiornati.

en: User Group permissions updated
it: Permessi del gruppo utenti aggiornati

en: User Group: %s
it: Gruppo utente: %s

en: User Groups
it: Gruppi utente

en: User Registration with automatic account activation
it: Registrazione utente con attivazione automatica dell'account

en: User Registration with manual account activation
it: Registrazione utente con attivazione manuale dell'account

en: User global permissions updated successfully
it: Permessi globali Utente aggiornati

en: User group
it: Gruppo utenti

en: User group admin access
it: Gruppo utenti: accesso admin

en: User group default permission
it: Permessi base del gruppo utente

en: User group no access
it: Gruppo utenti: nessun accesso

en: User group read access
it: Gruppo utenti: accesso in lettura

en: User group write access
it: Gruppo utenti: accesso in scrittura

en: User groups
it: Gruppi utente

en: User groups administration
it: Amministrazione gruppi utente

en: User updated successfully
it: Utente aggiornato correttamente

en: User/User Group
it: Utente/Utente Gruppo

en: User: %s
it: Utente: %s

en: Username
it: Nome utente

en: Username "%(username)s" already exists
it: Il nome utente "%(username)s" esiste già

en: Username "%(username)s" is forbidden
it: Il nome utente "%(username)s" è riservato

en: Username %(username)s is not valid
it: Nome utente %(username)s non valido

en: Username may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character or underscore
it: Il nome utente può contenere solo caratteri alfanumerici, trattini (bassi e medi) e deve cominciare necessariamente con un carattere alfanumerico o un trattino (basso)

en: Users
it: Utenti

en: Users administration
it: Amministrazione utenti

en: Value cannot be an empty list
it: Il valore non può essere una lista vuota

en: Visual
it: Interfaccia

en: Watched
it: Osservato

en: When selecting the detach option, the depending objects owned by this user will be assigned to the `%s` super admin in the system. The delete option will delete the user's repositories!
it: Quando l'opzione di "distacco" viene selezionata, gli oggetti dipendenti dell'utente saranno assegnati al `%s` super admin del sistema. L'opzione "Ellimina" cancellerà i repository dell'utente!

en: Write
it: Scrittura

en: Write a short description on this pull request
it: Scrivi una breve descrizione sulla richiesta PULL

en: You do not have the permission to create repositories in this group.
it: Non hai permessi per creare repository in questo gruppo.

en: You do not have the permission to store repositories in the root location.
it: Non hai permessi per memorizzare repository nella radice.

en: You have admin right to this group, and can edit it
it: Hai i diritti di admin sul gruppo e puoi modificarlo

en: You have successfully registered with RhodeCode
it: La registrazione con RhodeCode ha avuto successo

en: You need to be a registered user to perform this action
it: È necessario essere utenti registrati per eseguire l'azione

en: You need to be signed in to view this page
it: Bisogna autenticarsi per vedere questa pagina

en: You will be redirected to %s in %s seconds
it: Sarete rediretti a %s in %s secondi

en: Your Watched Repositories
it: I Repository che osservi

en: Your account is disabled
it: Account disabilitato

en: Your account was updated successfully
it: Account aggiornato correttamente

en: Your password reset was successful, a new password has been sent to your email
it: Reset della password confermato. Una nuova password è stata inviata alla tua email

en: [closed] pull request for
it: [chiusa] Richiesta di 'Pull' per

en: [commented] on commit in repository
it: [commentato] al commit nel repository

en: [commented] on pull request for
it: [commentato] sulla richiesta di 'Pull' per

en: [committed via RhodeCode] into repository
it: [committato via Rhodecode] nel repository

en: [created] repository
it: repository [creato]

en: [created] repository as fork
it: [creato] repository come fork

en: [created] user
it: [creato] utente

en: [created] user group
it: [creato] gruppo utenti

en: [delete] repository
it: [elimina] repository

en: [deleted] repository
it:  [eliminato] repository

en: [downloaded] archive from repository
it: [scaricato] archivio dal repository

en: [merged] pull request for
it: [merged] richiesta pull per

en: [pulled from remote] into repository
it: [pulled da remoto] nel repository

en: [pulled] from
it: [pulled] da

en: [pushed] into
it: [pushed] nel

en: [started following] repository
it: [da ora segui] repository

en: [stopped following] repository
it: [non segui più] repository

en: [updated] repository
it: [aggiornato] repository

en: [updated] user
it: [aggiornato] utente

en: [updated] user group
it: [aggiornato] gruppo utenti

en: all
it: tutti

en: annotation
it: annotazione

en: api calls
it: chiamate API

en: bookmarks
it: segnalibri

en: branches
it: i branch

en: cancel
it: annulla

en: compare view
it: vista comparativa

en: created
it: creato

en: delegated admin
it: admin delegato

en: disabled
it: disabilitato

en: e-mail "%(email)s" does not exist.
it: L'e-mail "%(email)s" non esiste.

en: edit
it: modifica

en: enabled
it: abilitato

en: feed access
it: accesso al feed

en: files
it: i file

en: filter
it: filtro

en: forever
it: per sempre

en: fork name %s
it: Nome del 'fork' %s

en: generated password:
it: Password generata:

en: history
it: storia

en: http/web interface
it: interfaccia http/web

en: invalid clone url for %(rtype)s repository
it: L'URL per la clonazione non corrisponde ai repository di tipo %(rtype)s

en: invalid password
it: Password errata

en: invalid user name
it: Nome utente errato

en: just now
it: proprio ora

en: latest tip
it: ultimo consiglio

en: line wraps
it: accapo automatico

en: matches
it: corrispondenze

en: name this file...
it: dai un nome al file...

en: never
it: mai

en: no permission to store repository group in root location
it: Non hai i permessi per salvare il gruppo di repository nella radice

en: no permission to store repository groupin this location
it: Non hai i permessi per salvare qui questo gruppo di repository

en: none
it: nessuno

en: off
it: spento

en: on
it: acceso

en: or
it: oppure

en: owner
it: proprietario

en: plain
it: testo semplice

en: private repository
it: repository privato

en: public journal
it: journal pubblico

en: quick filter...
it: filtro rapido...

en: read
it: lettura

en: repositories
it: repository

en: repository groups
it: gruppi di repository

en: revoke
it: revoca

en: show
it: mostra

en: source
it: sorgente

en: tags
it: i tag

en: user group name may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character
it: Il nome di un gruppo può contenere solo caratteri alfanumerici, trattini (bassi e medi) e deve cominciare necessariamente con un carattere alfanumerico o un trattino (basso)

en: user groups
it: gruppi utente

en: what is that ?
it: cos'è quello ?

en: write
it: scrittura
