RhodeCode - en to ja translation catalogue (1058 entries)

en:  and %(num)s more commits
ja: と %(num)s 以上のコミット

en:  and %s more
ja:  と %s 以上

en: %(expiry)s - current value
ja: %(expiry)s - 現在値

en: %(num)s Bookmark | %(num)s Bookmarks
ja[0]: %(num)s 個のブックマーク

en: %(num)s Branch | %(num)s Branches
ja[0]: %(num)s 個のブランチ

en: %(num)s Closed Branch | %(num)s Closed Branches
ja[0]: %(num)s 個の終了したブランチ

en: %(num)s Tag | %(num)s Tags
ja[0]: %(num)s 個のタグ

en: %(user)s commented on commit %(date_or_age)s
ja: %(user)s がコミットにコメント %(date_or_age)s

en: %(user)s commented on commit at %(date_or_age)s
ja: %(user)s がコミットにコメント %(date_or_age)s

en: %(user)s commented on pull request %(date_or_age)s
ja: %(user)s がプルリクエストにコメント %(date_or_age)s

en: %(user)s commented on pull request at %(date_or_age)s
ja: %(user)s がプルリクエストにコメント %(date_or_age)s

en: %(user)s mentioned you %(date_or_age)s
ja: %(user)s があなたにメンション %(date_or_age)s

en: %(user)s mentioned you at %(date_or_age)s
ja: %(user)s があなたにメンション %(date_or_age)s

en: %(user)s opened new pull request %(date_or_age)s
ja: %(user)s が新しいプルリクエストを作成 %(date_or_age)s

en: %(user)s opened new pull request at %(date_or_age)s
ja: %(user)s が新しいプルリクエストを作成 %(date_or_age)s

en: %(user)s registered in RhodeCode %(date_or_age)s
ja: %(user)s が RhodeCode に登録 %(date_or_age)s

en: %(user)s registered in RhodeCode at %(date_or_age)s
ja: %(user)s が RhodeCode に登録 %(date_or_age)s

en: %(user)s sent message %(date_or_age)s
ja: %(user)s がメッセージを送信 %(date_or_age)s

en: %(user)s sent message at %(date_or_age)s
ja: %(user)s がメッセージを送信 %(date_or_age)s

en: %s %s feed
ja: %s %s フィード

en: %s ATOM feed
ja: %s ATOM フィード

en: %s Bookmarks
ja: %s ブックマーク

en: %s Branches
ja: %s ブランチ

en: %s Changelog
ja: %s チェンジログ

en: %s Compare
ja: %s 比較

en: %s File Edit
ja: %s のファイルを編集

en: %s Files
ja: %s ファイル

en: %s Files Add
ja: %s ファイルを追加

en: %s Files Delete
ja: %s のファイルを削除

en: %s Followers
ja: %s フォロワー

en: %s Forks
ja: %s フォーク

en: %s Pull Request #%s
ja: %s プルリクエスト #%s

en: %s Pull Requests
ja: %s プルリクエスト

en: %s RSS feed
ja: %s RSS フィード

en: %s Repository group dashboard
ja: %s リポジトリグループダッシュボード

en: %s Summary
ja: %s 要約

en: %s Tags
ja: %s タグ

en: %s entry | %s entries
ja[0]: %s 個のエントリ

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
ja: %s リポジトリはDB内に見つかりませんでした。おそらくファイルシステム上で作られたか名前が変更されたためです。リポジトリをもう一度チェックするためにアプリケーションを立ち上げ直してください。

en: %s repository settings
ja: %s リポジトリ設定

en: %s user group settings
ja: %s ユーザーグループ設定

en: %s user settings
ja: %s ユーザー設定

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 1 month
ja: 1 ヶ月

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: A comma separated list of group names that identify users as RhodeCode Administrators
ja: RhodeCode管理者とみなされるコンマで区切られたグループ名のリスト

en: ATOM journal feed
ja: ATOM ジャーナルフィード

en: ATOM public journal feed
ja: ATOM 公開ジャーナルフィード

en: Account
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Action not supported for %s.
ja: %s に対するアクションはできません。

en: Activate to set RhodeCode to require SSL for pushing or pulling. If SSL certificate is missing it will return a HTTP Error 406: Not Acceptable.
ja: プッシュ、プル時にSSLを要求します。SSLでない場合はHTTP Error 406: Not Acceptableを返します。

en: Active
ja: アクティブ

en: Add
ja: 追加

en: Add Child Group
ja: 子グループを追加

en: Add New File
ja: 新しいファイルを追加

en: Add Repository
ja: リポジトリを追加

en: Add Repository Group
ja: リポジトリグループを追加

en: Add User
ja: ユーザーを追加

en: Add User Group
ja: ユーザーグループを追加

en: Add all elements
ja: 全ての要素を追加

en: Add another comment
ja: 別のコメントを追加

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add new file
ja: 新しいファイルを追加

en: Add repository
ja: リポジトリを追加

en: Add repository group
ja: リポジトリグループを追加

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Add user group
ja: ユーザーグループを追加

en: Added file via RhodeCode Enterprise
ja: RhodeCode Enterprise 経由でファイルを追加しました

en: Added ips %s to user whitelist
ja: ユーザーホワイトリストに IP アドレス %s を追加しました

en: Added new email address `%s` for user account
ja: ユーザーアカウントに新しいメールアドレス `%s` を追加しました

en: Added new hook
ja: 新しいフックを追加しました

en: Admin
ja: 管理

en: Admin Groups
ja: 管理者グループ

en: Admin journal
ja: 管理者ジャーナル

en: Admin pages items
ja: 管理ページの項目

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Age
ja: 経過時間

en: Age (new first)
ja: 経過時間 (新しい順)

en: Age (old first)
ja: 経過時間 (古い順)

en: All
ja: すべて

en: All IP addresses are allowed
ja: すべてのIPアドレスが許可されています

en: All default permissions on each repository group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
ja: 選択したパーミッションで、各リポジトリグループのデフォルトパーミッションをリセットします。各リポジトリグループの既存のカスタムデフォルトパーミッション設定は無くなるので注意してください

en: All default permissions on each repository will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repositories will be lost
ja: 選択したパーミッションで、各リポジトリのデフォルトパーミッションをリセットします。各リポジトリの既存のカスタムデフォルトパーミッション設定は無くなるので注意してください

en: All default permissions on each user group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
ja: 選択したパーミッションで、各ユーザーグループのデフォルトパーミッションをリセットします。各ユーザーグループの既存のカスタムデフォルトパーミッション設定は無くなるので注意してください

en: Allowed with automatic account activation
ja: 自動でアカウントをアクティベートする

en: Allowed with manual account activation
ja: 手動でアカウントをアクティベートする

en: Allows storing additional customized fields per repository.
ja: 追加のカスタムフィールドをリポジトリ毎に保存することを許可します。

en: Amount of seconds to cache the authentication call for this plugin. Useful for long calls like LDAP to improve the responsiveness of the authentication system (0 means disabled).
ja: このプラグインにおいて認証結果をキャッシュする時間を秒単位で指定してください。LDAPのような時間のかかる認証システムのレスポンス改善に有用です。0を指定するとキャッシュを無効化します。

en: An error occurred during cache invalidation
ja: キャッシュの無効化中にエラーが発生しました

en: An error occurred during creation of field
ja: フィールドの作成中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of %s
ja: %s の削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of repository stats
ja: リポジトリステートの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of user
ja: ユーザーの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of user group
ja: ユーザーグループの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during email saving
ja: メールの保存時にエラーが発生しました

en: An error occurred during ip saving
ja: IPアドレスの保存中にエラーが発生しました

en: An error occurred during ip saving:%s
ja: IP アドレスの保存中にエラーが発生しました: %s

en: An error occurred during password reset for user
ja: パスワードのリセット中にエラーが発生しました

en: An error occurred during permissions saving
ja: 権限の保存時にエラーが発生しました

en: An error occurred during pull from remote location
ja: リモートから取得中にエラーが発生しました

en: An error occurred during removal of field
ja: フィールドの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during repository forking %s
ja: リポジトリ %s のフォーク中にエラーが発生しました

en: An error occurred during repository group creation for user
ja: ユーザーのリポジトリグループを作成中にエラーが発生しました

en: An error occurred during setting this repository in public journal
ja: このリポジトリの公開ジャーナルの設定中にエラーが発生しました

en: An error occurred during this operation
ja: 操作中にエラーが発生しました

en: An error occurred during this search operation
ja: 検索を実行する際にエラーが発生しました

en: An error occurred during unlocking
ja: アンロック中にエラーが発生しました

en: Application Name
ja: アプリケーション名

en: Application Password
ja: アプリケーションパスワード

en: Application permissions updated successfully
ja: アプリケーションの権限の更新に成功しました

en: Approved
ja: 承認

en: Assigned to repo groups
ja: 所属するリポジトリグループ

en: Assigned to repositories
ja: 所属するリポジトリ

en: Auth Cache TTL
ja: 認証キャッシュ有効期間

en: Auth settings updated successfully.
ja: 認証設定の更新に成功しました。

en: Auth token successfully created
ja: 認証トークンの作成に成功しました

en: Auth token successfully deleted
ja: 認証トークンの削除に成功しました

en: Auth token successfully reset
ja: 認証トークンのリセットに成功しました

en: Auth tokens
ja: 認証トークン

en: Auth type
ja: 認証タイプ

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Plugins
ja: 認証プラグイン

en: Authentication Settings
ja: 認証設定

en: Author
ja: 作成者

en: Automatic activation of external account
ja: 外部アカウントを自動でアクティベートする

en: Available members
ja: 有効なメンバー

en: Avatars are disabled
ja: アバターは無効です

en: Background color of message.
ja: メッセージの背景色。

en: Base DN
ja: ベースDN

en: Base DN to search (e.g., dc=mydomain,dc=com)
ja: 検索の基底となるDN (例: dc=mydomain,dc=com)

en: Binary file
ja: バイナリファイル

en: Binary file (%s)
ja: バイナリファイル (%s)

en: Bookmark
ja: ブックマーク

en: Bookmark %s
ja: ブックマーク %s

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Both
ja: 両方

en: Branch
ja: ブランチ

en: Branch %s
ja: ブランチ %s

en: Branches
ja: ブランチ

en: Built in Mercurial hooks - read only
ja: 組み込みのMercurialフック - 編集不可

en: Built-in
ja: ビルトイン

en: Buttons
ja: ボタン

en: Cache invalidation successful
ja: キャッシュの無効化に成功しました

en: Caches
ja: キャッシュ

en: Can be accessed by anonymous users
ja: 匿名ユーザによるアクセスが可能です

en: Can not load plugin "%(plugin_id)s"
ja: プラグイン "%(plugin_id)s" をロードできません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot assign this group as parent
ja: このグループは親にできません

en: Cannot change permission for yourself as admin
ja: 自分自身の管理者の権限を変更できません

en: Cannot delete %s it still contains attached forks
ja: フォークしたリポジトリが存在するため、 %s は削除できません

en: Cannot update closed pull requests.
ja: 終了したプルリクエストは更新できません

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: Certificate Checks
ja: 証明書チェック

en: Change owner of this repository.
ja: リポジトリの所有者を変更

en: Change owner of this user group.
ja: ユーザーグループの所有者を変更する。

en: Change your avatar at
ja: アバターを変更できます :

en: Changelog
ja: 履歴

en: Changes on %s repository
ja: %s リポジトリでの変更

en: Changeset was too big and was cut off, use diff menu to display this diff
ja: チェンジセットが大きすぎるため省略しました。差分を表示する場合は差分メニューを使用してください

en: Changesets
ja: チェンジセット

en: Changing the status of a commit associated with a closed pull request is not allowed
ja: 終了したプルリクエストに関連するコミットは状態変更できません

en: Channel
ja: チャンネル

en: Channel to send notifications to.
ja: 通知の送信先となるチャンネル。

en: Checking for updates...
ja: 更新を確認中...

en: Children groups
ja: 子グループ数

en: Chosen group members
ja: グループメンバーを選ぶ

en: Clean username
ja: ユーザー名の整形

en: Clear selection
ja: 選択を解除

en: Click here to add a new file.
ja: ファイルを追加するにはここをクリックしてください。

en: Click to comment
ja: コメント

en: Click to select line
ja: 行を選択

en: Click to unlock. You must restart RhodeCode in order to make this setting take effect.
ja: アンロックする。この設定を有効にするためにはRhodeCodeの再起動が必要です。

en: Clone URL
ja: クローン URL

en: Clone from
ja: クローン元

en: Clone url
ja: クローンURL

en: Close Pull Request
ja: プルリクエストを閉じる

en: Closed
ja: クローズ

en: Closed Branches
ja: 閉鎖済みブランチ

en: Closed branches
ja: 閉鎖済みブランチ

en: Closing pull request on other statuses than rejected or approved is forbidden. Calculated status from all reviewers is currently: %s
ja: 却下または承認以外のステータスのプルリクエストは終了できません。すべてのレビュワーより算出した現時点のステータス: %s

en: Closing with
ja: この状態で閉じる：

en: Code blocks
ja: コードブロック

en: Collapsable Content
ja: アコーディオン

en: Color
ja: 色

en: Comment
ja: コメント

en: Comment text will be set automatically based on currently selected status ({0}) ...
ja: 選択したステータス ({0}) を元にコメントが自動的に設定されます...

en: Comments
ja: コメント

en: Commit ID Style
ja: コミット ID スタイル

en: Commit IDs
ja: コミットID

en: Commit Message
ja: コミットメッセージ

en: Commit changes
ja: 変更をコミット

en: Commit does not exist
ja: コミットが存在しません

en: Commit index
ja: コミットインデックス

en: Commit message
ja: コミットメッセージ

en: Commit messages
ja: コミットメッセージ

en: Commit not found
ja: コミットが見つかりません

en: Commit sha length
ja: コミット SHA 表示文字数

en: Commit show revision number
ja: コミットでリビジョン番号を表示する

en: Commits in %(repo)s
ja: %(repo)s のコミット

en: Compare
ja: 比較

en: Compare Selected Tags
ja: 選択したタグを比較

en: Compare commits, branches, bookmarks or tags.
ja: コミット、ブランチ、ブックマークもしくはタグの比較を行います。

en: Compare fork
ja: フォークを比較

en: Compare fork with %s
ja: %s とフォークを比較

en: Confirm to delete this Gist
ja: このGistを削除してもよろしいですか？

en: Confirm to delete this email: %s
ja: このメールアドレスを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Confirm to delete this field: %s
ja: このフィールドを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Confirm to delete this group: %s with %s repository | Confirm to delete this group: %s with %s repositories
ja[0]: このグループを削除してもよろしいですか？ : %s %s 個のリポジトリ

en: Confirm to delete this ip: %s
ja: このIPアドレスを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Confirm to delete this pull request
ja: このプルリクエストを削除してもよろしいですか？

en: Confirm to delete this repository: %s
ja: このリポジトリを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Confirm to delete this user group: %s
ja: このユーザーグループを削除してもよろしいですか？: %s

en: Confirm to delete this user: %s
ja: このユーザーを削除してもよろしいですか？ : %s

en: Confirm to delete user group `%(ugroup)s` with all permission assignments
ja: ユーザーグループ `%(ugroup)s` とその全権限を削除しますか？

en: Confirm to invalidate repository cache
ja: リポジトリのキャッシュを無効化してもよろしいですか？

en: Confirm to pull changes from remote side
ja: リモートから変更を取り込んでもよろしいですか？

en: Confirm to remove current statistics
ja: 現在の統計情報をリセットしてもよろしいですか？

en: Confirm to remove this field: Field
ja: このフィールドを削除してもよろしいですか？ : Field

en: Connection Security
ja: 接続のセキュリティ

en: Copy permissions
ja: 権限のコピー

en: Copy permissions from forked repository
ja: フォーク元リポジトリから権限をコピーします

en: Could not compare repos with different large file settings
ja: ラージファイル設定が異なるリポジトリの比較はできません

en: Create New File
ja: 新しいファイルを作成

en: Create New Gist
ja: 新しい Gist を作成

en: Create Private Gist
ja: 非公開 Gist を作成

en: Create Public Gist
ja: 公開 Gist を作成

en: Create Pull Request
ja: プルリクエストを作成

en: Create repositories
ja: リポジトリを作成する

en: Create user groups
ja: ユーザーグループを作成

en: Created
ja: 作成日

en: Created on
ja: 作成日

en: Created repository %s
ja: リポジトリ %s を作成しました

en: Created repository %s from %s
ja: リポジトリ %s を %s から作成しました

en: Created repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を作成しました

en: Created repository group `%s`
ja: リポジトリグループ `%s` を作成しました

en: Created tag: %s
ja: 作成したタグ: %s

en: Created user %(user_link)s
ja: ユーザー %(user_link)s を作成しました

en: Created user group %(user_group_link)s
ja: ユーザーグループ %(user_group_link)s を作成しました

en: Creating
ja: 作成中

en: Creating repository
ja: リポジトリを作成中

en: Custom Support Link
ja: カスタムサポートリンク

en: Custom hooks
ja: カスタムフック

en: Custom url for the support link located at the bottom.
                        The default is set to %(default_url)s. In case there's a need
                        to change the support link to internal issue tracker, it should be done here.
ja: ページ最下部のサポートリンクのカスタム URL 設定。
    デフォルトは %(default_url)s です。
    サポートリンクを内部の問題追跡システムに変更する必要がある場合はここで設定してください。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard Items
ja: ダッシュボードの項目

en: Database
ja: データーベース

en: Database version
ja: データーベースバージョン

en: Date
ja: 日時

en: Debug Style
ja: デバッグスタイル

en: Default
ja: デフォルト

en: Default renderer used to render comments, pull request descriptions and other description elements. After change old entries will still work correctly.
ja: コメントやプルリクエストなどの説明を表示するデフォルトのレンダラーを指定します。変更しても既存のエントリーは正しく表示されます。

en: Default settings updated successfully
ja: デフォルト設定の更新に成功しました

en: Defaults
ja: デフォルト設定

en: Delete
ja: 削除

en: Delete This User Group
ja: このユーザーグループを削除

en: Delete User Group
ja: ユーザーグループを削除

en: Delete file
ja: ファイルを削除

en: Delete forks
ja: フォークも削除

en: Delete this repository group
ja: このリポジトリグループを削除

en: Delete this user
ja: このユーザーを削除

en: Deleted %s forks
ja: %s 個のフォークを削除しました

en: Deleted %s repositories
ja:  %s 個のリポジトリを削除しました

en: Deleted %s repository groups
ja: %s 個のリポジトリグループを削除しました

en: Deleted %s user groups
ja: %s 個のユーザーグループを削除しました

en: Deleted branch: %s
ja: 削除されたブランチ: %s

en: Deleted file %s via RhodeCode Enterprise
ja: RhodeCode Enterprise 経由でファイル %s を削除しました

en: Deleted gist %s
ja: gist %s を削除しました

en: Deleted repository %s
ja: リポジトリ %s を削除しました

en: Description
ja: 説明

en: Destination repository
ja: 相手のリポジトリ

en: Destroy old data
ja: 古いデータを削除する

en: Detach forks
ja: フォークの切り離し

en: Detached %s forks
ja: %s 個のフォークを切り離しました

en: Detached %s repositories
ja: %s 個のリポジトリを切り離しました

en: Detached %s repository groups
ja: %s 個のリポジトリグループを切り離しました

en: Detached %s user groups
ja: %s 個のユーザーグループを切り離しました

en: Disable forced password reset
ja: パスワードリセットの強制を無効化

en: Disabled
ja: 無効

en: Don't have an account ?
ja: アカウントを持っていない?

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download diff
ja: 差分をダウンロード

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Downloads are disabled for this repository
ja: このリポジトリのダウンロードは無効化されています

en: Downloads disabled
ja: ダウンロードは無効化されています

en: Duplicated value for filename found: `{}`
ja: 重複するファイル名を検出しました: `{}`

en: Each cache data for repositories will be cleaned with this option selected. Use this to reload data and clear cache keys.
ja: このオプションを選ぶと、各リポジトリのキャッシュデータを抹消します。データのリロードやキャッシュキーの消去が必要なときに使ってください。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Gist
ja: Gistを編集

en: Edit Permission
ja: 権限を編集

en: Edit Repository Group
ja: リポジトリグループを編集

en: Edit file
ja: ファイルを編集

en: Edit on Branch:%s
ja: ブランチ:%s で編集

en: Edited file %s via RhodeCode Enterprise
ja: RhodeCode Enterprise 経由でファイル %s を編集しました

en: Editing binary files not allowed
ja: バイナリファイルの編集は行えません

en: Editing file
ja: ファイルを編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Attribute
ja: メール属性

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email addresses to send push events to
ja: プッシュイベントの送信先のメールアドレス

en: Email prefix
ja: メールアドレスプレフィックス

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Emoji
ja: 絵文字

en: Emoji to use eg. :studio_microphone:
ja: 使用する絵文字 :studio_microphone: など

en: Empty repository
ja: 空のリポジトリ

en: Enable download menu on summary page.
ja: 概要ページのダウンロードメニューを有効にします

en: Enable downloads
ja: ダウンロードを有効にする

en: Enable forced password reset
ja: パスワードリセットの強制を有効化

en: Enable hgsubversion extension
ja: hgsubversionエクステンションを有効にする

en: Enable largefiles extension
ja: largefilesエクステンションを有効にする

en: Enable or disable this authentication plugin.
ja: この認証プラグインを有効化します。

en: Enable or disable this integration.
ja: このインテグレーションを有効化します。

en: Enable statistics
ja: 統計を有効にする

en: Enable statistics window on summary page.
ja: 概要ページの統計ウィンドウを有効にします

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled Plugins
ja: 有効なプラグイン

en: Enter %(min)i characters or more
ja: %(min)i 文字以上必要です

en: Enter a value %(min)i characters long or more
ja: %(min)i 文字以上必要です

en: Enter short label
ja: ラベルを入力してください

en: Error creating pull request: {}
ja: プルリクエスト作成エラー: {}

en: Error creating repository %s
ja: リポジトリ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error creating repository %s: invalid certificate
ja: リポジトリ %s 作成中にエラーが発生しました: 無効な証明書です

en: Error email from
ja: エラーメールのFrom

en: Error email recipients
ja: エラーメールの宛先

en: Error occurred during commit
ja: コミット中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of user %s
ja: ユーザー %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of user group %s
ja: ユーザーグループ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during deleting issue tracker entry
ja: 問題追跡システムのエントリの削除中にエラーが発生しました

en: Error occurred during deletion of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の削除中にエラーが発生しました

en: Error occurred during gist creation
ja: gist の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during hook creation
ja: フックの作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during sending pull request
ja: プルリクエストの作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of auth settings.
ja: 認証設定の更新時にエラーが発生しました。

en: Error occurred during update of default values
ja: デフォルト値の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of gist %s
ja: Gist %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of gist {}: {}
ja: Gist {} の更新中にエラーが発生しました: {}

en: Error occurred during update of permissions
ja: 権限の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of repository %s
ja: リポジトリ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of user %s
ja: ユーザー %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of user group %s
ja: ユーザーグループ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of user password
ja: ユーザーパスワードの更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during updating application settings
ja: アプリケーション設定の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during updating labs settings
ja: ラボ設定の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during updating repository VCS settings
ja: リポジトリのVCS設定を更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during updating visualisation settings
ja: 表示設定の更新中にエラーが発生しました

en: Errors exist when saving integration settings. Please check the form inputs.
ja: インテグレーションの設定保存時にエラーが発生しました。フォームの入力を確認してください。

en: Errors exist when saving plugin setting. Please check the form inputs.
ja: プラグインの設定保存時にエラーが発生しました。フォームの入力を確認してください。

en: Errors exist when saving plugin settings. Please check the form inputs.
ja: プラグインの設定保存時にエラーが発生しました。フォームの入力を確認してください。

en: Existing repository?
ja: 存在するリポジトリをプッシュ

en: Expand commit message
ja: コミットメッセージを展開

en: Expires
ja: 失効

en: Fallback header
ja: 予備ヘッダ

en: File
ja: ファイル

en: File Index
ja: ファイルインデックス

en: File contents
ja: ファイルの内容

en: File is too big to display
ja: 表示するには大きすぎるファイルです

en: File names
ja: ファイル名

en: Filename {} cannot be inside a directory
ja: ファイル名 {} はディレクトリを含むことはできません

en: Files
ja: ファイル

en: Filesystem location where repositories should be stored. After changing this value a restart and rescan of the repository folder are required.
ja: リポジトリを保存するファイルシステムのロケーション。この値を変更した場合、サーバーの再起動とリポジトリフォルダの再スキャンが必要です。

en: Filter to narrow results (e.g., ou=Users, etc)
ja: 検索結果を絞り込むフィルタ (例: ou=Users など)

en: First Name
ja: 名前

en: First Name Attribute
ja: 名前属性

en: First name
ja: 名前

en: Follow
ja: フォロー

en: Followers
ja: フォロワー

en: Force Password Reset
ja: パスワードリセットを強制

en: Force password change
ja: パスワード変更を強制

en: Force password change disabled for user
ja: パスワード変更強制を無効化しました

en: Force password change enabled for user
ja: パスワード変更強制を有効化しました

en: Force user to change his password on the next login
ja: 次のログインでパスワード変更を強制

en: Fork have to be the same type as parent
ja: フォークは親と同じ種別の必要があります

en: Fork name
ja: フォーク名

en: Fork of
ja: フォーク元

en: Fork repositories
ja: リポジトリをフォークする

en: Fork repository %s
ja: リポジトリ %s をフォーク

en: Fork this Repository
ja: このリポジトリをフォーク

en: Forked
ja: フォークしました

en: Forked repository %s as %s
ja: リポジトリ %s を %s としてフォークしました

en: Forks
ja: フォーク

en: Form elements
ja: フォーム要素

en: Form elements small
ja: 小さいフォーム要素

en: Form inline elements
ja: インラインフォーム要素

en: Form vertical
ja: 垂直フォーム

en: Forms
ja: フォーム

en: From IP
ja: アクセス元IPアドレス

en: Full Text Search
ja: 全文検索

en: Gecos Regex
ja: Gecos正規表現

en: General
ja: 一般

en: General integration options
ja: 一般インテグレーションオプション

en: Generate password
ja: パスワードを生成

en: Gist description ...
ja: Gist の説明...

en: Gist lifetime
ja: Gist 有効期間

en: Gist with name {} already exists
ja: Gist {} はすでに存在します

en: Git repository
ja: Gitリポジトリ

en: Global
ja: 全般

en: Global (all repositories)
ja: グローバル (すべてのリポジトリ)

en: Global permissions
ja: グローバル権限

en: Global permissions updated successfully
ja: 全般の権限の更新に成功しました

en: Gravatar url allows you to use other avatar server application.
                                                Following variables of the URL will be replaced accordingly.
                                                {scheme}    'http' or 'https' sent from running RhodeCode server,
                                                {email}     user email,
                                                {md5email}  md5 hash of the user email (like at gravatar.com),
                                                {size}      size of the image that is expected from the server application,
                                                {netloc}    network location/server host of running RhodeCode server
ja: Gravatar URL 設定により他のアバターサーバーアプリケーションが利用できます。
    URL の次の変数が対応する値に置換されます。
    {scheme} 稼働中の RhodeCode のスキーム 'http' または 'https'
    {email} ユーザーのメールアドレス
    {md5email} ユーザーのメールアドレスの MD5 ハッシュ (gravatar.com が使用)
    {size} サーバアプリケーションが要求する画像サイズ
    {netloc} 稼働中の RhodeCode のネットワークの場所またはサーバーホスト名

en: Gravatars
ja: Gravatar

en: Gray
ja: 灰

en: Green
ja: 緑

en: Group "%(group_name)s" already exists
ja: グループ "%(group_name)s" はすでに存在します

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group name
ja: グループ名

en: Group parent
ja: 親グループ

en: Groups
ja: グループ

en: Header
ja: ヘッダ

en: Header to extract the user from
ja: ユーザー名を取り出すヘッダ

en: Header to extract the user from when main one fails
ja: 最初のヘッダの処理に失敗した場合に使用するヘッダ

en: Headers
ja: ヘッダ

en: Hipchat integration url.
ja: Hipchat インテグレーション URL。

en: Hipchat server URL
ja: Hipchat サーバ URL

en: History
ja: 変更履歴

en: Home
ja: ホーム

en: Hooks
ja: フック

en: Hooks can be used to trigger actions on certain events such as push / pull. They can trigger Python functions or external applications.
ja: フックを使うと、リポジトリへのプッシュやプルといった特定のイベントに合わせて、何らかのアクションを実行できます。フック機能では、Pythonの関数を呼び出したり、外部アプリケーションを起動したりできます。

en: Host
ja: ホスト

en: Host of the LDAP Server
ja: LDAPサーバのホスト

en: How deep to search LDAP
ja: LDAP検索範囲の指定

en: IP %s not allowed
ja: IPアドレス %s は許可されません

en: Icons
ja: アイコン

en: Ignore whitespace
ja: 空白文字を無視

en: Ignore whitespace for all diffs
ja: すべての差分で空白文字を無視

en: Increase context
ja: 差分の範囲を拡大

en: Increase context for all diffs
ja: すべての差分で範囲を拡大

en: Index
ja: インデックス

en: Index Type
ja: インデックスタイプ

en: Indexed documents
ja: インデックス化されたドキュメント

en: Inherited from %s
ja: %s から継承

en: Integration name
ja: インテグレーション名

en: Integration scope
ja: インテグレーションのスコープ

en: Integration {integration_name} deleted successfully.
ja: インテグレーション {integration_name} の削除に成功しました。

en: Integration {integration_name} updated successfully.
ja: インテグレーション {integration_name} の更新に成功しました。

en: Integrations
ja: インテグレーション

en: Invalid characters (non-ascii) in password
ja: パスワードに利用出来ない文字列(non-ascii)です

en: Invalid clone url, provide a valid clone url starting with one of %(allowed_prefixes)s
ja: 不正なクローン URL です、 %(allowed_prefixes)s のどれかで始まる有効なクローン URL を入力してください

en: Invalid old password
ja: 不正な古いパスワードです

en: Invalid search query. Try quoting it.
ja: 無効な検索クエリーです。\"で囲んで下さい

en: Invalid user group name
ja: 不正なユーザーグループ名です

en: Invalidate cache for all repositories
ja: すべてのリポジトリのキャッシュを無効化する

en: Invalidate repository cache
ja: リポジトリのキャッシュを無効化

en: Ip Whitelist
ja: IP アドレスのホワイトリスト

en: Issue Tracker
ja: 問題追跡システム

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Keep it short and to the point. Use a README file for longer descriptions.
ja: 短く要点を絞ってください。長い説明にはREADMEファイルを利用してください。

en: Key
ja: キー

en: Key name can only consist of letters, underscore, dash or numbers
ja: キー名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)、数字しか使えません。

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: LDAP Attribute to map to email address
ja: メールアドレスに対応するLDAP属性

en: LDAP Attribute to map to first name
ja: 名前(first name)に対応するLDAP属性

en: LDAP Attribute to map to last name
ja: 名字(last name)に対応するLDAP属性

en: LDAP Attribute to map to user name
ja: ユーザー名に対応するLDAP属性

en: LDAP Host
ja: LDAPホスト

en: LDAP Search Filter
ja: LDAP検索フィルタ

en: LDAP Search Scope
ja: LDAP検索範囲

en: Label
ja: ラベル

en: Labels
ja: ラベル

en: Labs
ja: ラボ

en: Last Change
ja: 最後の変更点

en: Last Name
ja: 名字

en: Last Name Attribute
ja: 名字属性

en: Last activity
ja: 最後の活動

en: Last login
ja: 最終ログイン日時

en: Last name
ja: 名字

en: Last update
ja: 最後の更新

en: Layout form with sidebar
ja: サイドバーつきレイアウトフォーム

en: Lifetime
ja: 有効期間

en: Limit integrations to to work only on root level repositories
ja: インテグレーションの動作を、ルートレベルのリポジトリのみに制限する

en: Limit integrations to to work only on the direct children repositories of this repository group (no subgroups)
ja: インテグレーションの動作を、このリポジトリグループに直接所属するリポジトリのみに制限する (サブグループには許可しない)

en: Limit to childen repos only
ja: 所属リポジトリのみに制限

en: Loading ...
ja: 読み込み中...

en: Loading failed
ja: 読み込み失敗

en: Loading file list...
ja: ファイル一覧を読み込み中...

en: Loading more results...
ja: 結果を読み込み中...

en: Location
ja: 場所

en: Lock
ja: ロック

en: Locked
ja: ロック

en: Locked repository
ja: リポジトリをロックしました

en: Login
ja: ログイン

en: Login 2
ja: ログイン2

en: Login Attribute
ja: ログイン属性

en: Login now
ja: 今すぐログインする

en: Main page dashboard items
ja: メインページダッシュボードの項目

en: Make a notification to the users in room.
ja: 部屋にいるユーザーに通知する。

en: Manual activation of external account
ja: 外部アカウントを手動でアクティベートする

en: Manually set this repository as a fork of another from the list
ja: このリポジトリをリスト中の他のリポジトリのフォークとして、手動で設定します

en: Marked repo %s as fork of %s
ja: %s リポジトリを %s のフォークとする

en: Markup Renderer
ja: マークアップレンダラー

en: Member of User groups
ja: グループのメンバー数

en: Members
ja: メンバー

en: Mercurial repository
ja: Mercurialリポジトリ

en: Merge pull request #%(pr_id)s from %(source_repo)s %(source_ref_name)s
    
     %(pr_title)s
ja: %(source_repo)s %(source_ref_name)s からのプルリクエスト #%(pr_id)s をマージ
    
     %(pr_title)s

en: Meta-Tagging
ja: メタタグ

en: Missing email, please update your user email address.
ja: メールアドレスがありません。更新してください。

en: My Account
ja: アカウント

en: My Emails
ja: メールアドレス

en: My Notifications
ja: 通知

en: My Repositories
ja: リポジトリ

en: My account
ja: アカウント

en: Name
ja: 名前

en: Name in Source of Record
ja: アカウントのソースでの名前

en: New Gist
ja: Gistを新規作成

en: New email address
ja: 新しいメールアドレス

en: New password must be different to old password
ja: 新しいパスワードは古いパスワードと異なるものでないといけません

en: New pull request
ja: 新しいプルリクエスト

en: Next commit
ja: 次のコミット

en: No Files
ja: ファイルなし

en: No actions yet
ja: まだアクションがありません

en: No additional emails specified
ja: 追加のメールアドレスはありません

en: No bookmarks available yet.
ja: まだブックマークがありません。

en: No branches available yet.
ja: まだブランチがありません。

en: No changes
ja: 変更点なし

en: No changes detected
ja: 検出された変更はありません

en: No commits yet
ja: まだコミットがありません

en: No entries yet
ja: まだエントリがありません

en: No filename
ja: ファイル名がありません

en: No files
ja: ファイルはありません

en: No gists available yet.
ja: まだ Gist がありません。

en: No matches found
ja: 一致するものが見つかりません

en: No matching files
ja: マッチするファイルはありません

en: No members yet
ja: まだメンバーがいません

en: No notifications here yet
ja: まだ通知がありません

en: No parent
ja: 親がありません

en: No plugin available with ID "%(plugin_id)s"
ja: ID "%(plugin_id)s" で利用可能なプラグインがありません

en: No pull requests available yet.
ja: まだプルリクエストがありません。

en: No repositories available yet.
ja: まだリポジトリがありません。

en: No repository groups available yet.
ja: まだリポジトリグループがありません。

en: No results
ja: 結果がありません

en: No such commit exists for this repository
ja: リポジトリにそのようなコミットはありません

en: No tags available yet.
ja: まだタグがありません。

en: No user groups available yet.
ja: まだユーザーグループがありません。

en: No users available yet.
ja: まだユーザーがいません。

en: Non-changeable id
ja: 変更不能ID

en: None
ja: なし

en: Not Reviewed
ja: 未レビュー

en: Nothing
ja: ありません

en: Notifications
ja: 通知

en: Notify
ja: 通知

en: Number of chars to show in commit sha displayed in web interface.
                                                    By default it's shown as r123:9043a6a4c226 this value defines the
                                                    length of the sha after the `r123:` part.
ja: Web インターフェースに現れるコミット SHA での表示文字数。
    デフォルトでは r123:9043a6a4c226 のように表示しますが、
    この設定で `r123:` の後の文字数を指定します。

en: Number of items displayed in the admin pages grids before pagination is shown.
ja: 管理ページで、ページ分割しないでグリッドに表示する項目の数

en: Number of items displayed in the main page dashboard before pagination is shown.
ja: メインページダッシュボードで1ページに表示する要素数。

en: Object permissions updated successfully
ja: オブジェクトの権限の更新に成功しました

en: One result is available, press enter to select it.
ja: 1 件の結果があります。 Enter で選択できます。

en: Only repo admins can create integrations
ja: リポジトリ管理者のみがインテグレーションを作成できる

en: Only repogroup admins can create integrations
ja: リポジトリグループ管理者のみがインテグレーションを作成できる

en: Only superadmins can create global integrations
ja: サイト管理者のみがグローバルなインテグレーションを作成できます

en: Open Source Licenses
ja: オープンソースライセンス

en: Open new pull request
ja: 新しいプルリクエストを作成

en: Open new pull request for selected commit
ja: 選択したコミットから新しいプルリクエストを作成

en: Opened by me
ja: あなたが作成したプルリクエスト

en: Optional select a group to put this repository into.
ja: オプション：このリポジトリが属するグループを選択します

en: Options
ja: オプション

en: Origin repository
ja: 元のリポジトリ

en: Overview
ja: 概要

en: Owner
ja: 所有者

en: PAM service name
ja: PAMサービス名

en: PAM service name to use for authentication.
ja: 認証に使用するPAMサービス名

en: Panels
ja: パネル

en: Parses meta tags from repository description field and turns them into colored tags.
ja: リポジトリの説明のメタタグを解析して色つきのタグに変換します。

en: Password
ja: パスワード

en: Password Reset
ja: パスワードリセット

en: Password change
ja: パスワード変更

en: Password confirmation
ja: パスワード再入力

en: Password is incorrect
ja: パスワードが正しくありません

en: Password to connect to LDAP
ja: LDAPに接続するパスワード

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Patch diff
ja: パッチとして差分を表示

en: Pattern already exists
ja: パターンがすでに存在します

en: Perform cleaning of user, if passed user has @ in username then first part before @ is taken. If there's \ in the username only the part after  \ is taken
ja: 有効にした場合、@を含む場合は@の前をユーザー名に使います。\を含む場合は\の後をユーザー名に使います。

en: Permission
ja: 権限

en: Permissions
ja: 権限設定

en: Permissions summary
ja: 権限の概要

en: Pick a scope:
ja: スコープを選択:

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Please delete {0} character
ja: {0} 文字削除してください

en: Please delete {0} characters
ja: {0} 文字削除してください

en: Please enter a login
ja: ログイン名を入力してください

en: Please enter a password
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter a valid IPv4 or IpV6 address
ja: 有効なIPv4かIPv6のアドレスを入力してください

en: Please enter email address
ja: メールアドレスを入力してください

en: Please enter {0} or more character
ja: {0} 文字以上入力してください

en: Please enter {0} or more characters
ja: {0} 文字以上入力してください

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugins %(loaded)s and %(next_to_load)s both export the same name
ja: %(loaded)s プラグインと %(next_to_load)s プラグインで同じ名前が使われています

en: Port
ja: ポート

en: Port that the LDAP server is listening on
ja: LDAPサーバが待ち受けるポート

en: Post json events to a webhook endpoint
ja: JSON イベントを webhook エンドポイントに POST する

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous commit
ja: 前のコミット

en: Primary
ja: プライマリ

en: Private
ja: 非公開

en: Private Gist
ja: 非公開 Gist

en: Private Gists for user %s
ja: ユーザー %s の非公開 Gists

en: Private key for reCaptcha system. Setting this value will enable captcha on registration
ja: reCaptchaの秘密鍵。この値が設定されると登録時のキャプチャが有効になります。

en: Private repositories are only visible to people explicitly added as collaborators.
ja: 非公開リポジトリはコラボレーターとして明示的に追加された人でないと見つけられません

en: Private repository
ja: 非公開リポジトリ

en: Processed commits
ja: 処理済みコミット数

en: Processed progress
ja: 処理状況

en: Profile
ja: プロフィール

en: Public Gists
ja: 公開 Gists

en: Public Gists for user %s
ja: ユーザー %s の公開 Gists

en: Public Journal
ja: 公開ジャーナル

en: Public journal
ja: 公開ジャーナル

en: Public key for reCaptcha system.
ja: reCaptchaの公開鍵。

en: Public repository
ja: 公開リポジトリ

en: Pull Requests
ja: プルリクエスト

en: Pull changes from remote location
ja: リモートから変更を取り込む

en: Pull request #%(pr_number)s
ja: プルリクエスト #%(pr_number)s

en: Pull request #%s
ja: プルリクエスト #%s

en: Pull request merged and closed
ja: プルリクエストはマージされクローズされました

en: Pull request merging is not supported.
ja: プルリクエストのマージはサポートされていません。

en: Pull request requires a title with min. 3 chars
ja: プルリクエストには3文字以上のタイトルが必要です

en: Pull request reviewer approval is pending.
ja: プルリクエストはレビュワーの承認待ちです。

en: Pull request reviewers
ja: プルリクエストレビュアー

en: Pull request title & description updated.
ja: プルリクエストのタイトルと説明を更新しました。

en: Pull request updated to "{source_commit_id}" with {count_added} added, {count_removed} removed commits.
ja: プルリクエストを  "{source_commit_id}" (追加 {count_added} 削除 {count_removed}) に更新しました。

en: Pull request was successfully merged and closed.
ja: プルリクエストはマージに成功し終了しました。

en: Pulled from remote location
ja: リモートから取得

en: Purple
ja: 紫

en: Python Packages
ja: Python パッケージ

en: Python path
ja: Python パス

en: Python version
ja: Python バージョン

en: Quick start
ja: クイックスタート

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: RSS journal feed
ja: RSS ジャーナルフィード

en: RSS public journal feed
ja: RSS 公開ジャーナルフィード

en: Raw diff
ja: diffとして差分を表示

en: Re-enter password
ja: パスワード再入力

en: Read
ja: 読込

en: Read-only url
ja: リードオンリー URL

en: Readme file from commit %s:%s
ja: コミット %s:%s の README ファイル

en: Recipients
ja: 受信者

en: Red
ja: 赤

en: Register disabled
ja: 新規登録を無効にする

en: Register new user with RhodeCode with auto activation
ja: Rhodecodeに登録した新しいユーザーを自動でアクティベートする

en: Register new user with RhodeCode with manual activation
ja: Rhodecodeに登録した新しいユーザーを手動でアクティベートする

en: Registration
ja: 新規登録

en: Registration disabled
ja: 新規登録を無効にする

en: Regular expression for extracting user name/email etc. from Unix userinfo.
ja: Unixユーザー情報からユーザー名やメールアドレスを取り出す正規表現

en: Rejected
ja: 却下

en: Remap and Rescan
ja: 再マップと再スキャン

en: Remember me
ja: 次回から自動的にサインイン

en: Remote
ja: リモート

en: Remote url
ja: リモート URL

en: Remove all elements
ja: 全ての要素を削除

en: Removed email address from user account
ja: ユーザーアカウントからメールアドレスを削除しました

en: Removed ip address from user whitelist
ja: ユーザーホワイトリストからIPアドレスを削除しました

en: Removed issue tracker entry
ja: 問題追跡システムのエントリを削除しました

en: Removed repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を削除しました

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Repositories Group admin access
ja: リポジトリグループに管理権限でアクセス

en: Repositories Group no access
ja: リポジトリグループへのアクセス権限なし

en: Repositories Group read access
ja: リポジトリグループに読込権限でアクセス

en: Repositories Group write access
ja: リポジトリグループに書込権限でアクセス

en: Repositories administration
ja: リポジトリ管理

en: Repositories defaults
ja: リポジトリのデフォルト設定

en: Repositories successfully rescanned added: %s ; removed: %s
ja: リポジトリの再スキャンに成功しました。 追加: %s 削除: %s

en: Repositories unrelated. Cannot compare commit %(commit1)s from repository %(repo1)s with commit %(commit2)s from repository %(repo2)s.
ja: リポジトリに関連がありません。リポジトリ %(repo1)s のコミット %(commit1)s とリポジトリ %(repo2)s のコミット %(commit2)s を比較できません。

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Repository %s updated successfully
ja: リポジトリ %s の更新に成功しました

en: Repository Group creation disabled
ja: リポジトリグループの作成を無効にする

en: Repository Group creation enabled
ja: リポジトリグループの作成を有効にする

en: Repository Group permissions updated
ja: リポジトリグループ権限を更新しました

en: Repository Group: %s
ja: リポジトリグループ: %s

en: Repository Groups
ja: リポジトリグループ

en: Repository admin access
ja: リポジトリに管理権限でアクセス

en: Repository creating in progress...
ja: リポジトリを作成しています...

en: Repository creation disabled
ja: リポジトリの作成を有効にする

en: Repository creation disabled with write permission to a repository group
ja: リポジトリグループの書き込みパーミッションを使ったリポジトリ作成は無効です

en: Repository creation enabled
ja: リポジトリの作成を有効にする

en: Repository creation enabled with write permission to a repository group
ja: リポジトリグループの書き込みパーミッションを使ったリポジトリ作成が有効です

en: Repository forking disabled
ja: リポジトリのフォークを無効にする

en: Repository forking enabled
ja: リポジトリのフォークを有効にする

en: Repository group
ja: リポジトリグループ

en: Repository group admin access
ja: リポジトリグループに管理権限でアクセス

en: Repository group no access
ja: リポジトリグループへのアクセス権限なし

en: Repository group read access
ja: リポジトリグループに読込権限でアクセス

en: Repository group with name "%(repo)s" already exists
ja: リポジトリグループ名 "%(repo)s" はすでに存在します

en: Repository group with name "%(repo)s" exists in group "%(group)s"
ja: リポジトリグループ "%(repo)s" は グループ "%(group)s" にすでに存在します

en: Repository group write access
ja: リポジトリグループに書込権限でアクセス

en: Repository groups
ja: リポジトリグループ

en: Repository groups administration
ja: リポジトリグループ管理

en: Repository has been %s
ja: リポジトリは %s されています

en: Repository name %(repo)s is disallowed
ja: リポジトリ名 %(repo)s は許可されていません

en: Repository no access
ja: リポジトリへのアクセス権限無し

en: Repository permissions updated
ja: リポジトリ権限を更新しました

en: Repository read access
ja: リポジトリに読込権限でアクセス

en: Repository with name "%(group_name)s" already exists
ja: グループ名 "%(group_name)s" を持つリポジトリはすでに存在します

en: Repository with name %(repo)s already exists
ja: リポジトリ %(repo)s はすでに存在します

en: Repository with name %(repo)s exists in group "%(group)s"
ja: リポジトリ %(repo)s は グループ %(group)s にすでに存在します

en: Repository write access
ja: リポジトリに書込権限でアクセス

en: Require Cert over TLS?
ja: TLSの証明書の要求レベル

en: Require SSL for vcs operations
ja: VCSの操作にSSLを必須とする

en: Requires hgsubversion library to be installed. Allows cloning remote SVN repositories and migrates them to Mercurial type.
ja: hgsubversion ライブラリのインストールが必要です。リモートのSVNリポジトリをクローンしてMercurialリポジトリに変換するすることが可能です。

en: Requires registered account
ja: 登録されたアカウントが必要です

en: Reset
ja: リセット

en: Reset statistics
ja: 統計情報をリセット

en: Reset your Password
ja: パスワードをリセット

en: Revisions %(revs)s are already part of pull request or have set status
ja: リビジョン %(revs)s はすでにプルリクエストの一部かステータスが設定されています

en: RhodeCode Administrator
ja: RhodeCode 管理者

en: RhodeCode email from
ja: RhodeCode メールのFrom

en: Rhodecode Token Auth
ja: Rhodecodeトークン認証

en: Role
ja: ロール

en: Root repositories only
ja: ルートリポジトリのみ

en: SMTP auth
ja: SMTP 認証

en: SMTP password
ja: SMTP パスワード

en: SMTP port
ja: SMTP ポート

en: SMTP server
ja: SMTP サーバー

en: SMTP use SSL
ja: SMTP SSLの使用

en: SMTP use TLS
ja: SMTP TLSの使用

en: SMTP username
ja: SMTP ユーザー名

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Schema of clone url construction eg. '{scheme}://{user}@{netloc}/{repo}', available vars:
                           {scheme} 'http' or 'https' sent from running RhodeCode server,
                           {user}   current user username,
                           {netloc} network location/server host of running RhodeCode server,
                           {repo}   full repository name,
                           {repoid} ID of repository, can be used to contruct clone-by-id
ja: クローン URL 生成スキーマ、例: '{scheme}://{user}@{netloc}/{repo}' 次の変数が使えます:
    {scheme} 稼働中の RhodeCode のスキーム 'http' または 'https'
    {user} 現在のユーザー名
    {netloc} 稼働中の RhodeCode のネットワークの場所またはサーバーホスト名
    {repo} リポジトリの完全な名前
    {repoid} リポジトリの ID、ID によるクローンで使用します

en: Scope of the integration. Recursive means the integration  runs on all repos of that group and children recursively.
ja: インテグレーションのスコープ。 Recursive を指定すると、そのグループとサブグループに属するすべてのリポジトリに対して再帰的にインテグレーションが実行されます。

en: Search
ja: 検索

en: Search File List
ja: ファイル一覧を検索

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Secret Token
ja: シークレットトークン

en: Select commit
ja: コミット選択

en: Selection link
ja: セレクション・リンク

en: Send
ja: 送信

en: Send email task created
ja: メール送信タスクを作成しました

en: Send events such as repo pushes and pull requests to your hipchat channel.
ja: リポジトリのプッシュやプルリクエストなどのイベントを Hipchat チャンネルに送信する。

en: Send events such as repo pushes and pull requests to your slack channel.
ja: Slack のチャンネルにリポジトリのプッシュやプルリクエストなどのイベントを送信する。

en: Send password reset email
ja: パスワードリセットのメールを送信

en: Send repo push summaries to a list of recipients via email
ja: プッシュのサマリーをメール受信者リストに送信する

en: Server-side pull request merging is disabled.
ja: サーバでのプルリクエストのマージは無効化されています。

en: Set
ja: 保存

en: Set status to Approved
ja: ステータスを承認にする

en: Set status to Rejected
ja: ステータスを拒否にする

en: Settings
ja: 設定

en: Settings administration
ja: 設定管理

en: Short name for this integration.
ja: このインテグレーションの短い名前。

en: Short, optional description for this user group.
ja: このユーザーグループの簡潔な説明を書いてください

en: Show Full History
ja: 全ての履歴を表示

en: Show Pull Requests for %s
ja: %s のプルリクエストを表示

en: Show RhodeCode version
ja: Rhodecodeのバージョンを表示する

en: Show all combined commits %s->%s
ja: %s から %s までのすべてのコミットを表示

en: Show as Raw
ja: Raw形式で表示

en: Show as raw
ja: Raw形式で表示

en: Show by ID
ja: IDで表示

en: Show by Name
ja: 名前で表示

en: Show commit ID numeric reference
ja: コミット ID の数字による参照

en: Show full diff
ja: すべての差分を表示

en: Show it now
ja: 表示する

en: Show more
ja: もっと表示

en: Show notification
ja: 通知を表示

en: Show private repo icon on repositories
ja: 非公開リポジトリのアイコンを表示する

en: Show public repo icon on repositories
ja: 公開リポジトリのアイコンを表示する

en: Show public/private icons next to repositories names.
ja: リポジトリ名の横に公開/非公開アイコンを表示します。

en: Show repository size after push
ja: プッシュ後にリポジトリのサイズを表示する

en: Show revision number in commit sha displayed in web interface.
                                            By default it's shown as r123:9043a6a4c226 this value defines the
                                            if the `r123:` part is shown.
ja: Web インターフェースに現れるコミット SHA でのリビジョン番号表示選択。
    デフォルトでは r123:9043a6a4c226 のように表示しますが、
    この設定で `r123:` の部分を表示するかどうかを選択します。

en: Show whitespace
ja: 空白文字を表示

en: Show whitespace for all diffs
ja: すべての差分で空白文字を表示

en: Shows or hides a version number of RhodeCode displayed in the footer.
ja: フッターに表示されるRhodeCodeのバージョン番号の表示、非表示を設定します。

en: Sign In
ja: サインイン

en: Site-wide shortcuts
ja: サイト全体

en: Size
ja: サイズ

en: Slack service URL
ja: Slack のサービス URL

en: Some example text...
ja: 例文...

en: Some form inputs contain invalid data.
ja: フォーム入力に無効なデータが含まれています

en: Some text...
ja: 文字列...

en: Source
ja: ソース

en: Source of Record
ja: アカウントのソース

en: Source repository large files support is disabled.
ja: ソースリポジトリのラージファイル拡張は無効化されています。

en: Start following this repository
ja: このリポジトリのフォローする

en: State
ja: 状態

en: Statistics
ja: 統計

en: Statistics are disabled for this repository
ja: このリポジトリの統計は無効化されています

en: Status Review
ja: ステータスレビュー

en: Status change %(transition_icon)s %(status)s
ja: 状態変更 %(transition_icon)s %(status)s

en: Stop following this repository
ja: このリポジトリのフォローをやめる

en: Storage location
ja: ストレージの場所

en: String used to validate received payloads.
ja: 受信したペイロードを検証する文字列。

en: Stylify recognised meta tags
ja: メタタグの着色

en: Submitting...
ja: 送信中...

en: Subscribe to %s atom feed
ja: %s の ATOM フィードを購読

en: Subscribe to %s rss feed
ja: %s の RSS フィードを購読

en: Subversion repository
ja: Subversionリポジトリ

en: Successfully committed to %s
ja: %s へのコミットが成功しました

en: Successfully deleted file %s
ja: %s ファイルの削除に成功しました

en: Successfully deleted pull request
ja: プルリクエストの削除に成功しました

en: Successfully deleted user
ja: ユーザーの削除に成功しました

en: Successfully deleted user group
ja: ユーザーグループの削除に成功しました

en: Successfully opened new pull request
ja: 新しいプルリクエストの作成に成功しました

en: Successfully updated gist content
ja: Gist の内容を更新しました

en: Successfully updated gist data
ja: Gist データを更新しました

en: Successfully updated password
ja: パスワードの更新に成功しました

en: Summary
ja: 要約

en: Support
ja: サポート

en: Swap
ja: 入れ替え

en: System Info
ja: システム情報

en: TLS Type
ja: TLSの種類

en: Tables
ja: テーブル

en: Tables wide
ja: ワイドテーブル

en: Tag
ja: タグ

en: Tag %s
ja: タグ %s

en: Tags
ja: タグ

en: Target group cannot be the same
ja: 対象に同じ物を選ぶことはできません

en: Target repository large files support is disabled.
ja: ターゲットリポジトリのラージファイル拡張は無効化されています。

en: Test Email
ja: テストメール

en: The Application Name to authenticate to CROWD
ja: CROWD認証に使用するアプリケーション名

en: The FQDN or IP of the Atlassian CROWD Server
ja: Atlassian CROWDサーバのFQDNまたはIPアドレス

en: The LDAP Login attribute of the CN must be specified
ja: LDAPログイン属性は必ず指定する必要があります

en: The Port in use by the Atlassian CROWD Server
ja: Atlassian CROWDサーバが使用するポート

en: The comparison of two different kinds of remote repos is not available
ja: 種類が異なるリモートリポジトリの比較はできません。

en: The input is not valid
ja: 入力が正しくありません

en: The location specified must be a relative path and must not contain .. in the path
ja: 場所の指定は相対かつ .. を含まないパスでなければなりません

en: The network size (bits) must be within the range of 0-32 (not %(bits)r)
ja: ネットワークサイズ (bits) は0-32の範囲にする必要があります ( %(bits)r は不正です)

en: The password to authenticate to CROWD
ja: CROWD認証に使用するパスワード

en: The plugin "%(plugin_id)s" is missing an includeme function.
ja: プラグイン "%(plugin_id)s" に includeme 関数がありません。

en: The repository at %(repo_name)s cannot be located.
ja: リポジトリ %(repo_name)s が見つかりません。

en: The url of the Jasig CAS REST service
ja: Jasig CAS RESTサービスのURL

en: The user participates as reviewer in pull requests and cannot be deleted. You can set the user to "inactive" instead of deleting it.
ja: ユーザーはレビュワーとしてプルリクエストに参加しているため削除できません。代わりに "非アクティブ" 状態にすることができます。

en: There are no changes yet
ja: まだ変更がありません

en: There are no commits yet
ja: まだコミットがありません

en: There are no downloads yet
ja: まだダウンロードがありません

en: There are no files yet. %s
ja: まだファイルがありません。 %s

en: There are no forks yet
ja: まだフォークがありません

en: There is no index to search in. Please run whoosh indexer
ja: 検索するためのインデックスがありません。whooshでインデックスを作成して下さい

en: This can be setup at the <a href="https://my.slack.com/services/new/incoming-webhook/">slack app manager</a>
ja: <a href="https://my.slack.com/services/new/incoming-webhook/">Slack app manager</a> でセットアップできます

en: This e-mail address is already taken
ja: このメールアドレスはすでに取得されています

en: This group contains %(num)d repository and cannot be deleted | This group contains %(num)d repositories and cannot be deleted
ja[0]: このグループは %(num)d 個のリポジトリを含んでいるため削除できません

en: This group contains %(num)d subgroup and cannot be deleted | This group contains %(num)d subgroups and cannot be deleted
ja[0]: このグループは %(num)d のサブグループを含んでいるため削除できません

en: This is a notification from RhodeCode. %(instance_url)s
ja: RhodeCode からの通知です。 %(instance_url)s

en: This is not a valid path
ja: 不正なパスです

en: This pull request can be automatically merged.
ja: このプルリクエストは自動的にマージできます。

en: This pull request cannot be merged because of an unhandled exception.
ja: このプルリクエストは未対処の例外があるためマージできません。

en: This pull request cannot be merged because the source contains more branches than the target.
ja: このプルリクエストはターゲットよりも多くのブランチがソースにあるためマージできません。

en: This pull request cannot be merged because the target has multiple heads.
ja: このプルリクエストはターゲットに複数のヘッドがあるためマージできません。

en: This pull request cannot be merged because the target is not a head.
ja: このプルリクエストはターゲットが最新でないためマージできません。

en: This pull request cannot be merged because the target or the source reference is missing.
ja: このプルリクエストはターゲットまたはソースの参照が存在しないためマージできません。

en: This pull request cannot be merged because the target repository is locked.
ja: このプルリクエストはターゲットリポジトリがロックされているためマージできません。

en: This pull request could not be merged because push to target failed.
ja: このプルリクエストはターゲットへのプッシュに失敗したためマージできませんでした。

en: This pull request is closed.
ja: このプルリクエストはクローズしました。

en: This repository has been locked by %s on %s
ja: このリポジトリは %s on %s によりロックされています

en: This username or user group name is not valid
ja: ユーザー名かユーザーグループが不正です

en: Title
ja: タイトル

en: Token mismatch
ja: トークンが一致しません

en: Top level repositories
ja: トップレベルリポジトリ数

en: Top level repositories only
ja: トップレベルのリポジトリのみ

en: Total repositories
ja: リポジトリ総数

en: Type
ja: リポジトリの種別

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: URL by id
ja: id を使ってURLを表現

en: Under Review
ja: レビュー中

en: Unfollow
ja: アンフォロー

en: Unknown archive type
ja: 未知のアーカイブ種別です

en: Unknown revision %s
ja: %s は未知のリビジョンです

en: Unlock
ja: アンロック

en: Unlock repository
ja: リポジトリのロックを解除

en: Unlocked
ja: アンロック

en: Unlocked repository
ja: リポジトリのロックを解除しました

en: Update Gist
ja: Gistを更新

en: Updated Labs settings
ja: ラボ設定を更新しました

en: Updated VCS settings
ja: VCS設定を更新しました

en: Updated application settings
ja: アプリケーション設定を更新しました

en: Updated hooks
ja: フックを更新しました

en: Updated issue tracker entries
ja: 問題追跡システムのエントリを更新しました

en: Updated repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を更新しました

en: Updated repository visibility in public journal
ja: 公開ジャーナルでのリポジトリの可視性を更新しました

en: Updated user group %s
ja: ユーザーグループ %s を更新しました

en: Updated visualisation settings
ja: 表示設定を更新しました

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: Upload file
ja: ファイルをアップロード

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Use @username inside this text to send notification to this RhodeCode user
ja: テキスト内で @username を使うと、その RhodeCode のユーザーに通知を送信します

en: Use Gravatars based avatars
ja: Gravatar によるアバターを使用する

en: Use gravatar.com as avatar system for RhodeCode accounts. If this is disabled avatars are generated based on initials and email.
ja: RhodeCode アカウントのアバターシステムとして gravatar.com を使用します。無効にした場合はメールアドレスのイニシャルを元にしたアバターを生成します。

en: Use repository extra fields
ja: リポジトリの拡張フィールドを使用する

en: User Group Permissions
ja: ユーザーグループ権限

en: User Group creation disabled
ja: ユーザーグループの作成を無効にする

en: User Group creation enabled
ja: ユーザーグループの作成を有効にする

en: User Group global permissions updated successfully
ja: ユーザーグループの全般の権限の更新に成功しました

en: User Group permissions updated
ja: ユーザーグループ権限を更新しました

en: User Group: %s
ja: ユーサーグループ: %s

en: User Groups
ja: ユーザーグループ

en: User Profile
ja: ユーザープロフィール

en: User Registration with automatic account activation
ja: ユーザーの新規登録時に自動でアカウントをアクティベートする

en: User Registration with manual account activation
ja: ユーザーの新規登録時に手動でアカウントをアクティベートする

en: User global permissions updated successfully
ja: ユーザーの全般の権限の更新に成功しました

en: User group
ja: ユーザーグループ

en: User group "%(usergroup)s" already exists
ja: ユーザーグループ "%(usergroup)s" はすでに存在します

en: User group admin access
ja: ユーザーグループに管理権限でアクセス

en: User group no access
ja: ユーザーグループへのアクセス権限なし

en: User group read access
ja: ユーザーグループに読込権限でアクセス

en: User group write access
ja: ユーザーグループに書込権限でアクセス

en: User groups
ja: ユーザーグループ

en: User groups administration
ja: ユーザーグループ管理

en: User to connect to LDAP
ja: LDAPに接続するユーザー

en: User updated successfully
ja: ユーザーの更新に成功しました

en: User: %s
ja: ユーザー: %s

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username "%(username)s" already exists
ja: ユーザー名 "%(username)s" はすでに使われています

en: Username "%(username)s" is forbidden
ja: ユーザー名 "%(username)s" は許可されていません

en: Username %(username)s is disabled
ja: ユーザー名 %(username)s は無効です

en: Username %(username)s is not valid
ja: ユーザー名 %(username)s は不正です

en: Username may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character or underscore
ja: ユーザー名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)しか使えません。また、アルファベットまたはアンダースコア(_)から始まる必要があります

en: Username to show notifications coming from.
ja: 通知の発信元となるユーザー名。

en: Users
ja: ユーザー

en: Users administration
ja: ユーザー管理

en: Value cannot be an empty list
ja: 空のリストにはできません

en: Variable Item
ja: 変数アイテム

en: Visual
ja: 表示

en: Watched
ja: ウォッチ中

en: Write
ja: 書込

en: Write a short description on this pull request
ja: このプルリクエストの簡潔な説明を書いてください

en: Yellow
ja: 黄

en: You can only delete files with revision being a valid branch
ja: 有効なブランチ上のリビジョンからしかファイルを削除できません

en: You can only edit files with revision being a valid branch
ja: 有効なブランチを示すリビジョンでのみファイルを編集できます。

en: You can only select {0} item
ja: {0} 件のみ選択できます

en: You can only select {0} items
ja: {0} 件のみ選択できます

en: You can't Edit this user since it's crucial for entire application
ja: このユーザーを編集できません。このユーザーはアプリケーションにとって必要不可欠です。

en: You can't edit this user
ja: このユーザーは編集できません

en: You can't edit this user (`%(username)s`) since it's crucial for entire application
ja: ユーザー `%(username)s` を編集できません。このユーザはアプリケーションにとって必要不可欠です。

en: You can't edit this user since it's crucial for entire application
ja: このユーザーを編集できません。このユーザーはアプリケーションにとって必要不可欠です。

en: You can't remove this user since it's crucial for entire application
ja: このユーザーを削除できません。このユーザーはアプリケーションにとって必要不可欠です。

en: You do not have the permission to create repositories in this group.
ja: このグループにリポジトリを作成する権限がありません

en: You do not have the permission to store repositories in the root location.
ja: ルートにリポジトリを格納する権限がありません。

en: You have admin right to this group, and can edit it
ja: 管理者権限をもっているため編集できます

en: You have successfully registered with RhodeCode
ja: RhodeCode に登録されました

en: You need to be a registered user to perform this action
ja: このアクションを実行するためには登録済みのユーザーである必要があります

en: You need to be signed in to view this page
ja: このページを閲覧するためにはサインインが必要です

en: You will be redirected to %s in %s seconds
ja: %s へ %s 秒後にリダイレクトします

en: Your account is disabled
ja: アカウントは無効です

en: Your account was updated successfully
ja: アカウントの更新に成功しました

en: Your password reset link was sent
ja: パスワードリセットのリンクを送信しました

en: Your password reset was successful, a new password has been sent to your email
ja: パスワードリセットが成功しました、新しいパスワードをあなたのメールアドレスに送信しました

en: [closed] pull request for
ja: プルリクエストを[クローズ]

en: [commented] on commit in repository
ja: [コメント] リポジトリのコミット

en: [commented] on pull request for
ja: プルリクエストに[コメント]

en: [committed via RhodeCode] into repository
ja: リポジトリに[RhodeCode経由でコミット]

en: [created] repository
ja: リポジトリを[作成]

en: [created] repository as fork
ja: フォークしてリポジトリを[作成]

en: [created] user
ja: ユーザーを[作成]

en: [created] user group
ja: ユーザーグループを[作成]

en: [delete] repository
ja: リポジトリを[削除]

en: [deleted] repository
ja: リポジトリを[削除]

en: [downloaded] archive from repository
ja: リポジトリからアーカイブを[ダウンロード]

en: [forked] repository
ja: リポジトリを[フォーク]

en: [merged] pull request for
ja: [マージ] プルリクエスト

en: [pulled from remote] into repository
ja: リポジトリに[リモートからプル]

en: [pulled] from
ja: [プル]

en: [pushed] into
ja: [プッシュ]

en: [started following] repository
ja: リポジトリの[フォローを開始]

en: [stopped following] repository
ja: リポジトリの[フォローを停止]

en: [updated] repository
ja: リポジトリを[更新]

en: [updated] user
ja: ユーザーを[更新]

en: [updated] user group
ja: ユーザーグループを[更新]

en: admin
ja: 管理

en: all
ja: すべて

en: annotation
ja: アノテーション

en: api calls
ja: API 呼び出し

en: bookmarks
ja: ブックマーク

en: branches
ja: ブランチ

en: compare view
ja: 比較ビュー

en: created
ja: 作成日

en: del
ja: 削除

en: delegated admin
ja: 代理 admin

en: disabled
ja: 無効

en: e-mail "%(email)s" does not exist.
ja: メールアドレス "%(email)s" は存在しません

en: edit
ja: 編集

en: enable downloads
ja: ダウンロードを有効にする

en: enable statistics
ja: 統計を有効にする

en: enabled
ja: 有効

en: expired
ja: 失効済み

en: expires
ja: 失効

en: feed access
ja: フィードへのアクセス

en: file
ja: ファイル

en: files
ja: ファイル

en: filter
ja: フィルタ

en: forever
ja: 無期限

en: fork name %s
ja: フォーク名 %s

en: generated password:
ja: 生成されたパスワード:

en: hello
ja: こんにちは

en: http/web interface
ja: HTTP/Web インターフェース

en: invalid clone url for %(rtype)s repository
ja: %(rtype)s リポジトリの不正なクローン URL

en: invalid password
ja: 不正なパスワードです

en: invalid user name
ja: 不正なユーザー名です

en: journal
ja: ジャーナル

en: journal filter...
ja: ジャーナルフィルタ...

en: just now
ja: たったいま

en: latest tip
ja: 最新のtip

en: loading...
ja: 読み込み中...

en: made a comment
ja: コミットを作成する

en: merge
ja: マージ

en: mod
ja: 変更

en: more matches in this file
ja: このファイル中にさらに一致があります

en: name this file...
ja: ファイルに名前をつける...

en: never
ja: 無し

en: new file
ja: 新しいファイル

en: no permission to store repository group in root location
ja: この場所にリポジトリグループを格納する権限がありません

en: no permission to store repository groupin this location
ja: この場所にリポジトリグループを格納する権限がありません

en: none
ja: なし

en: or
ja: または

en: owner
ja: 所有者

en: private repository
ja: 非公開リポジトリ

en: public journal
ja: 公開ジャーナル

en: pullrequest closed
ja: プルリクエストのクローズ

en: pullrequest commented
ja: プルリクエストのコメント

en: pullrequest commits updated
ja: プルリクエストのコミット更新

en: pullrequest created
ja: プルリクエストの作成

en: pullrequest merged
ja: プルリクエストのマージ

en: pullrequest review changed
ja: プルリクエストのレビュー変更

en: quick filter...
ja: クイックフィルタ...

en: read
ja: 読込

en: rename
ja: リネーム

en: repositories
ja: リポジトリ

en: repository created
ja: リポジトリの作成

en: repository deleted
ja: リポジトリの削除

en: repository group created
ja: リポジトリグループの作成

en: repository group deleted
ja: リポジトリグループの削除

en: repository group update
ja: リポジトリグループの更新

en: repository groups
ja: リポジトリグループ

en: repository pre create
ja: リポジトリの作成準備

en: repository pre delete
ja: リポジトリの削除準備

en: repository pre pull
ja: リポジトリのプル準備

en: repository pre push
ja: リポジトリのプッシュ準備

en: repository pull
ja: リポジトリのプル

en: repository push
ja: リポジトリのプッシュ

en: revoke
ja: 取消

en: show
ja: 表示

en: source
ja: ソース

en: tags
ja: タグ

en: truncated result
ja: 省略された結果

en: truncated results
ja: 省略された結果

en: user "%s" still owns %s repositories and cannot be removed. Switch owners or remove those repositories:%s
ja: ユーザー "%s" はまだ %s 個のリポジトリの所有者のため削除することはできません。リポジトリの所有者を変更するか削除してください: %s

en: user "%s" still owns %s repository groups and cannot be removed. Switch owners or remove those repository groups:%s
ja: ユーザー "%s" はまだ %s 個のリポジトリグループの所有者のため削除することはできません。リポジトリグループの所有者を変更するか削除してください: %s

en: user "%s" still owns %s user groups and cannot be removed. Switch owners or remove those user groups:%s
ja: ユーザー "%s" はまだ %s 個のユーザーグループの所有者のため削除することはできません。ユーザーグループの所有者を変更するか削除してください: %s

en: user group name may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character
ja: ユーザーグループ名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)しか使えません。また、アルファベットから始まる必要があります

en: user groups
ja: ユーザーグループ

en: user pre create
ja: ユーザーの作成準備

en: user pre update
ja: ユーザーの更新準備

en: user registered
ja: ユーザーの登録

en: vcs (git/hg/svn protocol)
ja: VCS (git/hg/svn プロトコル)

en: what is that ?
ja: これは何？

en: write
ja: 書込

en: {0} ago
ja: {0} 前

en: {0} day
ja: {0} 日

en: {0} hour
ja: {0} 時間

en: {0} min
ja: {0} 分

en: {0} month
ja: {0} ヶ月

en: {0} results are available, use up and down arrow keys to navigate.
ja: {0} 件の結果があります。矢印キーの上下で選択できます。

en: {0} sec
ja: {0} 秒

en: {0} year
ja: {0} 年

en: {integration_type} settings
ja: {integration_type} 設定

en: {name} integration
ja: {name} インテグレーション

en: {repo_group_name} repo group
ja: {repo_group_name} リポジトリグループ

en: {repo_name} repository
ja: {repo_name} リポジトリ
