RhodeCode - en to pt translation catalogue (495 entries)

en: %s %s feed
pt: %s - feed %s

en: %s Branches
pt: %s Ramos

en: %s Compare
pt: %s Comparar

en: %s Files
pt: %s Arquivos

en: %s Files Add
pt: %s Adicionar Arquivos

en: %s Forks
pt: %s Bifurcações

en: %s Summary
pt: %s Sumário

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
pt: O repositório %s não está mapeado ao BD. Talvez ele tenha sido criado ou renomeado a partir do sistema de arquivos. Por favor, execute a aplicação outra vez para varrer novamente por repositórios

en: 1 day
pt: um dia

en: 1 hour
pt: uma hora

en: 1 month
pt: um mês

en: 5 minutes
pt: cinco minutos

en: ATOM journal feed
pt: ATOM feed do diário

en: ATOM public journal feed
pt: ATOM feed do diário público

en: Action
pt: Ação

en: Active
pt: Ativo

en: Add
pt: Adicionar

en: Add all elements
pt: Adicionar todos os elementos

en: Add another comment
pt: Adicionar outro comentário

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Add new file
pt: Adicionar novo arquivo

en: Add repository
pt: Adicionar repositório

en: Add repository group
pt: Adicionar grupo de repositórios

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Add user group
pt: Adicionar grupo de usuários

en: Added new hook
pt: Adicionado novo gancho

en: Admin
pt: Administrador

en: Age
pt: Idade

en: All
pt: Todos

en: All IP addresses are allowed
pt: Todos os endereços IP são permitidos

en: All default permissions on each repository group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
pt: Todas as permissões padrão em cada grupo de repositórios serão modificadas para a permissão escolhida, note que todas as permissões padrão customizadas em grupos de repositórios serão perdidas

en: All default permissions on each repository will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repositories will be lost
pt: Todas as permissões padrão em cada repositório serão modificadas para a permissão escolhida, note que todas as permissões padrão customizadas nos repositórios serão perdidas

en: All default permissions on each user group will be reset to chosen permission, note that all custom default permission on repository groups will be lost
pt: Todas as permissões padrão em cada repositório serão reinicializadas para as permissões escolhidas. Note que todas as permissões padrão customizadas nos repositórios serão perdidas

en: Allowed with automatic account activation
pt: Permitido com ativação automática de conta

en: Allowed with manual account activation
pt: Permitido com ativação manual de conta

en: Allows storing additional customized fields per repository.
pt: Permite armazenar campos customizados adicionais por repositório.

en: An error occurred during cache invalidation
pt: Ocorreu um erro ao invalidar o cache

en: An error occurred during creation of field
pt: Ocorreu um erro durante a criação do campo

en: An error occurred during deletion of repository stats
pt: Ocorreu um erro ao excluir estatísticas de repositório

en: An error occurred during deletion of user
pt: Ocorreu um erro ao excluir o usuário

en: An error occurred during deletion of user group
pt: Ocorreu um erro durante a exclusão do grupo de usuários

en: An error occurred during email saving
pt: Ocorreu um erro durante o salvamento do email

en: An error occurred during ip saving
pt: Ocorreu um erro durante o salvamento do IP

en: An error occurred during permissions saving
pt: Ocorreu um erro durante o salvamento das permissões

en: An error occurred during pull from remote location
pt: Ocorreu um erro ao realizar pull de localização remota

en: An error occurred during removal of field
pt: Ocorreu um erro durante a remoção do campo

en: An error occurred during repository forking %s
pt: Ocorreu um erro ao bifurcar o repositório %s

en: An error occurred during setting this repository in public journal
pt: Ocorreu um erro ao ajustar esse repositório no diário público

en: An error occurred during this operation
pt: Ocorreu um erro durante essa operação

en: An error occurred during this search operation
pt: Ocorreu um erro durante essa operação de busca

en: An error occurred during unlocking
pt: Ocorreu um erro durante o destravamento

en: Apache configuration for Subversion generated.
pt: Configurações do Apache para Subversion geradas.

en: Approved
pt: Aprovado

en: Archive cache info
pt: Informações do armazenamento de cache

en: Archive cache storage location
pt: Local de armazenamento do cache

en: Auth Cache TTL
pt: Tempo de Vida do Cache de Autenticação

en: Auth settings updated successfully.
pt: Configurações de autenticação atualizadas com sucesso.

en: Auth token successfully created
pt: Token de Autenticação criado com sucesso

en: Auth token successfully deleted
pt: Token de Autenticação removido com sucesso

en: Author
pt: Autor

en: Automatic activation of external account
pt: Ativação automática de conta externa

en: Available members
pt: Membros disponíveis

en: Bad captcha
pt: Captcha incorreto

en: Binary file
pt: Arquivo binário

en: Binary file (%s)
pt: Arquivo binário (%s)

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Branch
pt: Ramo

en: Branch %s
pt: Ramo %s

en: Branches
pt: Ramos

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cannot assign this group as parent
pt: Não é possível associar esse grupo como progenitor

en: Change owner of this repository.
pt: Mudar o dono desse repositório.

en: Change your avatar at
pt: Altere o seu avatar em

en: Changelog
pt: Registro de alterações

en: Changes on %s repository
pt: Modificações no repositório %s

en: Changeset was too big and was cut off, use diff menu to display this diff
pt: Conjunto de mudanças é grande demais e foi cortado, use o menu de diferenças para ver as diferenças

en: Changesets
pt: Conjuntos de mudanças

en: Check for updates
pt: Verificar Atualizações

en: Chosen group members
pt: Membros escolhidos do grupo

en: Cleaned up old sessions
pt: Limpar sessões antigas

en: Clear selection
pt: Deselecionar seleção

en: Click to unlock. You must restart RhodeCode in order to make this setting take effect.
pt: Clique para destravar. Você deve reiniciar o RhodeCode para que esta configuração tenha efeito.

en: Clone from
pt: Clonar de

en: Clone url
pt: URL de clonagem

en: Closed
pt: Fechado

en: Closed Branches
pt: Ramos Fechados

en: Comment
pt: Comentário

en: Comments
pt: Comentários

en: Commit changes
pt: Realizar commit das alterações

en: Commit message
pt: Mensagem de commit

en: Commit messages
pt: Mensagens de commit

en: Compare fork
pt: Compare bifurcação

en: Compare fork with %s
pt: Comparar bifurcação com %s

en: Confirm to delete this email: %s
pt: Confirme para excluir este email: %s

en: Confirm to delete this field: %s
pt: Confirme para excluir este campo: %s

en: Confirm to delete this ip: %s
pt: Confirme para excluir este IP: %s

en: Confirm to delete this pull request
pt: Confirme para excluir este pull request

en: Confirm to delete this repository: %s
pt: Confirma excluir esse repositório: %s

en: Confirm to delete this user group: %s
pt: Confirme para excluir este grupo de usuário: %s

en: Confirm to delete this user: %s
pt: Confirma excluir este usuário: %s

en: Confirm to invalidate repository cache
pt: Confirma invalidar cache do repositório

en: Confirm to pull changes from remote side
pt: Confirma realizar pull de alterações a partir de lado remoto

en: Confirm to remove current statistics
pt: Confirma remover atuais estatísticas

en: Copy permissions
pt: Copiar permissões

en: Copy permissions from forked repository
pt: Copiar permissões do repositório bifurcado

en: Create Pull Request
pt: Criar Pull Request

en: Create repositories
pt: Criar repositórios

en: Create user groups
pt: Criar grupos de usuários

en: Created
pt: Criado

en: Created on
pt: Criado em

en: Created repository %s
pt: Repositório %s criado

en: Created repository %s from %s
pt: Repositório %s criado de %s

en: Created repository group %s
pt: Grupo de repositórios %s criado

en: Created tag: %s
pt: Tag criada: %s

en: Custom hooks
pt: Ganchos customizados

en: Dashboard
pt: Painel de Controle

en: Database
pt: Banco de Dados

en: Database version
pt: Versão do Banco de Dados

en: Date
pt: Data

en: Default settings updated successfully
pt: Configurações padrão atualizadas com sucesso

en: Defaults
pt: Padrões

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete forks
pt: Excluir bifurcações

en: Deleted %s forks
pt: %s bifurcações excluídas

en: Deleted branch: %s
pt: Excluído ramo: %s

en: Deleted gist %s
pt: Gist %s excluído

en: Description
pt: Descrição

en: Destroy old data
pt: Destruir dados antigos

en: Detach forks
pt: Desassociar bifurcações

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Don't have an account ?
pt: Não possui uma conta ?

en: Download diff
pt: Baixar diff

en: Downloads are disabled for this repository
pt: Downloads estão desabilitados para este repositório

en: Downloads disabled
pt: Downloads desabilitados

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Permission
pt: Editar Permissão

en: Edit file
pt: Editar arquivo

en: Editing file
pt: Editando arquivo

en: Email
pt: E-mail

en: Empty repository
pt: Repositório vazio

en: Enable download menu on summary page.
pt: Habilitar menu de descarregar na página de sumário.

en: Enable downloads
pt: Habilitar downloads

en: Enable hgsubversion extension
pt: Habilitar extensão hgsubversion

en: Enable largefiles extension
pt: Habilitar extensão largefiles

en: Enable or disable this authentication plugin.
pt: Habilitar ou desabilitar este plugin de autenticação

en: Enable statistics
pt: Habilitar estatísticas

en: Enable statistics window on summary page.
pt: Habilitar janela de estatísticas na página de sumário.

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Enter %(min)i characters or more
pt: Entre com %(min)i caracteres ou mais

en: Enter a value %(min)i characters long or more
pt: Entre um valor com %(min)i caracteres ou mais

en: Enter short label
pt: Entre com o rótulo curto

en: Error occurred during commit
pt: Ocorreu um erro ao realizar commit

en: Error occurred during creation of repository group %s
pt: Ocorreu um erro durante a criação do grupo de repositórios %s

en: Error occurred during creation of user %s
pt: Ocorreu um erro durante a criação do usuário %s

en: Error occurred during creation of user group %s
pt: Ocorreu um erro durante a criação do grupo de usuários %s

en: Error occurred during deletion of repository group %s
pt: Ocorreu um erro durante a exclusão do grupo de repositórios %s

en: Error occurred during gist creation
pt: Ocorreu um erro durante a criação de um gist

en: Error occurred during hook creation
pt: Ocorreu um erro durante a criação do hook

en: Error occurred during update of permissions
pt: Ocorreu um erro durante a atualização das permissões

en: Error occurred during update of repository group %s
pt: Ocorreu um erro durante a atualização do grupo de repositórios %s

en: Error occurred during update of user %s
pt: Ocorreu um erro durante a atualização do usuário %s

en: Error occurred during update of user group %s
pt: Ocorreu um erro durante a atualização do grupo de usuários %s

en: Error occurred during update of user password
pt: Ocorreu um erro durante a atualização da senha de usuário

en: Error occurred during updating application settings
pt: Ocorreu um erro durante a atualização das configurações da aplicação

en: Error occurred during updating visualisation settings
pt: Ocorreu um erro durante a atualização das configurações de visualização

en: Errors exist when saving plugin settings. Please check the form inputs.
pt: Ocorreu um erro ao salvar as configurações do plugin. Por favor, verifique os dados do formulário.

en: Existing repository?
pt: Repositório existente?

en: Expires
pt: Expira

en: Failed to cleanup up old sessions
pt: Falha ao limpar sessões antigas

en: Failed to generate the Apache configuration for Subversion.
pt: Falha ao gerar configurações do Apache para o Subversion.

en: File contents
pt: Conteúdo dos arquivos

en: File names
pt: Nomes dos arquivos

en: Files
pt: Arquivos

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Follow
pt: Seguir

en: Fork
pt: Bifurcação

en: Fork have to be the same type as parent
pt: A bifurcação deve ser do mesmo tipo que o pai

en: Fork name
pt: Nome da bifurcação

en: Fork of
pt: Bifurcação de

en: Fork repositories
pt: Bufurcar repositórios

en: Forked
pt: Bifurcado

en: Forked repository %s as %s
pt: Repositório %s bifurcado como %s

en: Forks
pt: Bifurcações

en: Full Text Search
pt: Busca de texto completa

en: General
pt: Geral

en: Gist description ...
pt: Descrição do gist ...

en: Gist lifetime
pt: Tempo de vida do Gist

en: Gist storage info
pt: Informações do armazenamento do Gist

en: Gist storage location
pt: Local de armazenamento do Gist

en: Git repository
pt: Repositório Git

en: Given reset token is invalid
pt: O token de restauração informado é inválido

en: Group "%(group_name)s" already exists
pt: O grupo \"%(group_name)s\" já existe

en: Group name
pt: Nome do grupo

en: Group parent
pt: Progenitor do grupo

en: Groups
pt: Grupos

en: Groups successfully changed
pt: Grupos alterados com sucesso

en: Home
pt: Início

en: Hooks
pt: Ganchos

en: IP %s not allowed
pt: IP %s não permitido

en: Icons
pt: Ícones

en: If such email exists, a password reset link was sent to it.
pt: Se este email existir, um link para restaurar a senha foi enviado para ele.

en: Integrations
pt: Integrações

en: Invalid characters (non-ascii) in password
pt: Caracteres inválidos (não-ascii) na senha

en: Invalid search query. Try quoting it.
pt: Consulta de busca inválida. Tente usar aspas.

en: Invalid user group name
pt: Nome inválido de grupo de usuários

en: Invalidate cache for all repositories
pt: Invalidar o cache para todos os repositórios

en: Invalidate repository cache
pt: Invalidar cache do repositório

en: Issue Tracker
pt: Registro de ocorrências

en: Journal
pt: Diário

en: Key
pt: Chave

en: Key name can only consist of letters, underscore, dash or numbers
pt: O nome da chave só pode conter letras, underscore, hífen ou dígitos

en: Last Change
pt: Última Alteração

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Last login
pt: Último login

en: Lifetime
pt: Tempo de Vida

en: Load
pt: Carga

en: Loading ...
pt: Carregando...

en: Loading file list...
pt: Carregando lista de arquivos...

en: Location
pt: Local

en: Lock
pt: Travar

en: Locked
pt: Travado

en: Login now
pt: Entrar agora

en: Manual activation of external account
pt: Ativação manual de conta externa

en: Manually set this repository as a fork of another from the list
pt: Marque manualmente este repositório como uma bifurcação de um outro da lista

en: Marked repo %s as fork of %s
pt: Marcado repositório %s como bifurcação de %s

en: Members
pt: Membros

en: Memory
pt: Memória

en: Mercurial repository
pt: Repositório Mercurial

en: My Account
pt: Minha Conta

en: My Notifications
pt: Minhas Notificações

en: My account
pt: Minha conta

en: Name
pt: Nome

en: New email address
pt: Novo endereço de email

en: New pull request
pt: Novo pull request

en: No actions yet
pt: Ainda não há ações

en: No changes
pt: Sem modificações

en: No changes detected
pt: Nenhuma alteração detectada

en: No entries yet
pt: Ainda não há entradas

en: No filename
pt: Nenhum nome de arquivo

en: No files
pt: Nenhum arquivo

en: No matching files
pt: Nenhum arquivo encontrado

en: No members yet
pt: Nenhum membro ainda

en: No notifications here yet
pt: Ainda não há notificações aqui

en: Non-changeable id
pt: ID inalterável

en: None
pt: Nenhum

en: Not Reviewed
pt: Não Revisado

en: Note: please make sure this server can access `${url}` for the update link to work
pt: Nota: Por favor, garanta que o servidor possa acessar `${url}` para que o link de atualização funcione

en: Nothing
pt: Nada

en: Open Source Licenses
pt: Licenças Open Source

en: Open new pull request
pt: Crie novo pull request

en: Opened by me
pt: Abertos por mim

en: Optional select a group to put this repository into.
pt: Opcionalmente selecione um grupo no qual colocar esse repositório.

en: Options
pt: Opções

en: Owner
pt: Dono

en: Password
pt: Senha

en: Password Reset
pt: Senha Trocada

en: Password confirmation
pt: Confirmação de senha

en: Password reset has been disabled.
pt: Restauração de senha foi desabilitada.

en: Passwords do not match
pt: Senhas não conferem

en: Patch diff
pt: D

en: Permission
pt: Permissão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Platform
pt: Plataforma

en: Platform UUID
pt: UUID da Plataforma

en: Please enter a login
pt: Por favor entre um login

en: Please enter a password
pt: Por favor entre com uma senha

en: Please enter a valid IPv4 or IpV6 address
pt: Por favor, forneça um endereço válido IPv4 ou IPv6

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Preview
pt: Visualizar

en: Private
pt: Privado

en: Private Gists for user %s
pt: Gists privados do usuário %s

en: Private repositories are only visible to people explicitly added as collaborators.
pt: Repositórios privados são visíveis somente por pessoas explicitamente adicionadas como colaboradores.

en: Private repository
pt: Repositório privado

en: Public Gists
pt: Gists Públicos

en: Public Gists for user %s
pt: Gists públicos do usuário %s

en: Public Journal
pt: Diário Público

en: Public journal
pt: Diário público

en: Public repository
pt: Repositório público

en: Pull changes from remote location
pt: Realizar pull de alterações a partir de localização remota

en: Pull request requires a title with min. 3 chars
pt: O pull request requer um título com no mínimo três caracteres

en: Pull request reviewers
pt: Revisores do pull request

en: Pulled from remote location
pt: Realizado pull de localização remota

en: Python path
pt: Diretório do Python

en: Python version
pt: Versão do Python

en: Quick start
pt: Início rápido

en: RSS journal feed
pt: RSS feed do diário

en: RSS public journal feed
pt: RSS feed do diário público

en: Raw diff
pt: Diff cru

en: Re-enter password
pt: Repita a senha

en: Read
pt: Ler

en: Register disabled
pt: Registro desabilitado

en: Register new user with RhodeCode with auto activation
pt: Registro de novo usuário no RhodeCode com auto-ativação

en: Register new user with RhodeCode with manual activation
pt: Registro de novo usuário no RhodeCode com ativação manual

en: Registration
pt: Registro

en: Registration disabled
pt: Registro desatilitado

en: Rejected
pt: Rejeitado

en: Remap and Rescan
pt: Remapear e Reescanear

en: Remember me
pt: Lembre-se de mim

en: Remote
pt: Remoto

en: Remove all elements
pt: Remover todos os elementos

en: Repositories
pt: Repositórios

en: Repositories Group admin access
pt: Acesso administrativo ao Grupo de Repositórios

en: Repositories Group no access
pt: Nenhum acesso ao Grupo de Repositórios

en: Repositories Group read access
pt: Acesso de leitura ao Grupo de Repositórios

en: Repositories Group write access
pt: Acesso de escrita ao Grupo de Repositórios

en: Repositories administration
pt: Administração de repositórios

en: Repositories defaults
pt: Padrões de repositórios

en: Repositories successfully rescanned added: %s ; removed: %s
pt: Repositórios varridos com sucesso adicionados: %s ; removidos: %s

en: Repository
pt: Repositório

en: Repository Group creation disabled
pt: Criação de Grupo de Repositórios desatilibada

en: Repository Group creation enabled
pt: Criação de Grupo de Repositórios habilitada

en: Repository Group permissions updated
pt: Permissões atualizadas do Grupo de Repositórios

en: Repository admin access
pt: Acesso administrativo ao repositório

en: Repository creation disabled
pt: Criação de repositórios desabilitada

en: Repository creation enabled
pt: Criação de repositórios habilitada

en: Repository forking disabled
pt: Bifurcação de repositórios desabilitada

en: Repository forking enabled
pt: Bifurcação de repositórios habilitada

en: Repository group
pt: Grupo de repositórios

en: Repository group admin access
pt: Acesso administrativo ao grupo de repositórios

en: Repository group no access
pt: Sem acesso ao grupo de repositórios

en: Repository group read access
pt: Acesso de leitura ao grupo de repositórios

en: Repository group with name "%(repo)s" already exists
pt: Um Grupo de Repositórios chamado "%(repo)s" já existe

en: Repository group write access
pt: Acesso de escrita ao grupo de repositórios

en: Repository groups
pt: Grupo de repositórios

en: Repository groups administration
pt: Administração de grupos de repositórios

en: Repository has been %s
pt: O repositório foi %s

en: Repository name %(repo)s is disallowed
pt: O nome de repositório %(repo)s não é permitido

en: Repository no access
pt: Nenhum acesso ao repositório

en: Repository permissions updated
pt: Permissões do repositório atualizadas

en: Repository read access
pt: Acesso de leitura ao repositório

en: Repository with name "%(group_name)s" already exists
pt: Um repositório com o nome "%(group_name)s" já existe

en: Repository write access
pt: Acesso de escrita ao repositório

en: Require SSL for vcs operations
pt: Requer SSL para operações de VCS

en: Reset
pt: Limpar

en: Revisions %(revs)s are already part of pull request or have set status
pt: As revisões %(revs)s já fazem parte de um pull request ou já setaram o estado

en: RhodeCode Administrator
pt: Administrador do RhodeCode

en: RhodeCode Configuration
pt: Configuração do RhodeCode

en: RhodeCode Server ID
pt: Identificador do Servidor do RhodeCode

en: RhodeCode Server IP
pt: IP do Servidor do RhodeCode

en: RhodeCode Version
pt: Versão do RhodeCode

en: Role
pt: Função

en: Save
pt: Salvar

en: Save settings
pt: Salvar configurações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Search info
pt: Informações de busca

en: Search location
pt: Local de busca

en: Selection link
pt: Link da seleção

en: Send
pt: Enviar

en: Settings
pt: Configurações

en: Settings administration
pt: Administração de configurações

en: Show Pull Requests for %s
pt: Mostrar Pull Requests para %s

en: Show RhodeCode version
pt: Mostrar versão do RhodeCode

en: Show as raw
pt: Mostrar original

en: Show by ID
pt: Mostrar por ID

en: Show by Name
pt: Mostrar por Nome

en: Show full diff
pt: Mostrar diff completo

en: Show more
pt: Mostrar mais

en: Show notification
pt: Mostrar notificação

en: Show private repo icon on repositories
pt: Mostrar ícone de repositório privado nos repositórios

en: Show public repo icon on repositories
pt: Mostrar ícone de repositório público nos repositórios

en: Show repository size after push
pt: Mostrar tamanho do repositório após o push

en: Sign In
pt: Entrar

en: Size
pt: Tamanho

en: Start following this repository
pt: Passar a seguir este repositório

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Statistics are disabled for this repository
pt: As estatísticas estão desabillitadas para este repositório

en: Stop following this repository
pt: Parar de seguir este repositório

en: Storage info
pt: Informações do armazenamento

en: Storage inodes
pt: Inodes de Armazenamento

en: Storage location
pt: Local de armazenamento

en: Submitting...
pt: Enviando...

en: Subscribe to %s atom feed
pt: Assinar o feed atom de %s

en: Subscribe to %s rss feed
pt: Assinar o feed rss de %s

en: Successfully deleted pull request
pt: Pull request excluído com sucesso

en: Successfully deleted user
pt: Usuário excluído com sucesso

en: Successfully deleted user group
pt: Grupo de usuários excluído com sucesso

en: Successfully opened new pull request
pt: Novo pull request criado com sucesso

en: Successfully updated password
pt: Senha atualizada com sucesso

en: Summary
pt: Sumário

en: System Info
pt: Informações do Sistema

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Target group cannot be the same
pt: O grupo destino não pode ser o mesmo

en: Temp storage info
pt: Informações do armazenamento temporário

en: Temp storage location
pt: Local de armazenamento temporário

en: The network size (bits) must be within the range of 0-32 (not %(bits)r)
pt: O tamanho da rede (bits) deve estar no intervalo 0-32 (não %(bits)r)

en: There are no changes yet
pt: Ainda não há alteações

en: There are no downloads yet
pt: Ainda não há downloads

en: There is no index to search in. Please run whoosh indexer
pt: Não há índice onde pesquisa. Por favor execute o indexador whoosh

en: This e-mail address is already taken
pt: Esse endereço de e-mail já está tomado

en: This is not a valid path
pt: Esse não é um caminho válido

en: This username or user group name is not valid
pt: Este nome de usuário ou de grupo de usuários não é válido

en: Title
pt: Título

en: Token mismatch
pt: Descompasso de Token

en: Type
pt: Tipo

en: Under Review
pt: Sob Revisão

en: Unfollow
pt: Parar de seguir

en: Unknown archive type
pt: Tipo de arquivo desconhecido

en: Unlock
pt: Destravar

en: Unlocked
pt: Destravado

en: Update info
pt: Atualizar Informações

en: Updated VCS settings
pt: Configurações de VCS atualizadas

en: Updated application settings
pt: Configurações da aplicação atualizadas

en: Updated hooks
pt: Atualizados os ganchos

en: Updated repository visibility in public journal
pt: Atualizada a visibilidade do repositório no diário público

en: Updated user group %s
pt: Grupo de usuários %s atualizado

en: Updated visualisation settings
pt: Configurações de visualização atualizadas

en: Uptime
pt: Tempo Ligado

en: Use @username inside this text to send notification to this RhodeCode user
pt: Use @nomedeusuário dentro desse texto para enviar notificação a este usuário do RhodeCode

en: Use repository extra fields
pt: Usar campos extras do repositório

en: User Group creation disabled
pt: Criação de Grupo de Usuários desabilitada

en: User Group creation enabled
pt: Criação de Grupo de Usuários habilitada

en: User Group permissions updated
pt: Permissões do Grupo de Usuários atualizadas

en: User Registration with automatic account activation
pt: Registro de Usuário com ativação automática de conta

en: User Registration with manual account activation
pt: Registro de Usuário com ativação manual de conta

en: User Sessions
pt: Sessões do usuário

en: User group
pt: Grupo de usuários

en: User group admin access
pt: Acesso administrativo ao grupo de usuários

en: User group no access
pt: Sem acesso ao grupo de usuários

en: User group read access
pt: Acesso de leitura ao grupo de usuários

en: User group write access
pt: Acesso de escrita ao grupo de usuários

en: User groups
pt: Grupos de usuários

en: User groups administration
pt: Administração de grupos de usuários

en: User updated successfully
pt: Usuário atualizado com sucesso

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Username "%(username)s" already exists
pt: O username \"%(username)s\" já existe

en: Username "%(username)s" is forbidden
pt: O username \"%(username)s\" é proibido

en: Username %(username)s is not valid
pt: O username "%(username)s" não é válido

en: Username may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character or underscore
pt: Nome de usuário pode conter somente caracteres alfanuméricos, sublinha, pontos e hífens e deve iniciar com caractere alfanumérico

en: Users
pt: Usuários

en: Users administration
pt: Administração de usuários

en: VCS Backends
pt: Servidores VCS

en: VCS Server
pt: Servidor VCS

en: Value cannot be an empty list
pt: O valor não pode ser uma lista vazia

en: Watched
pt: Seguindo

en: Write
pt: Gravar

en: Write a short description on this pull request
pt: Escreva uma breve descrição para este pull request

en: You can't Edit this user since it's crucial for entire application
pt: Você não pode Editar esse usuário, pois ele é crucial para toda a aplicação

en: You can't remove this user since it's crucial for entire application
pt: Você não pode remover esse usuário, pois ele é crucial para toda a aplicação

en: You have admin right to this group, and can edit it
pt: Você tem direitos de administrador neste grupo e pode editá-lo

en: You have successfully registered with RhodeCode
pt: Você se registrou no RhodeCode com sucesso

en: You need to be a registered user to perform this action
pt: Você precisa ser um usuário registrado para realizar essa ação

en: You will be redirected to %s in %s seconds
pt: Você será redirecionado para %s em %s segundos

en: Your account is disabled
pt: Sua conta está desabilitada

en: Your account was updated successfully
pt: Sua conta foi atualizada com sucesso

en: Your password reset was successful, a new password has been sent to your email
pt: Senha restaurada com sucesso, uma nova senha foi enviada para seu e-mail

en: [closed] pull request for
pt: [fechado] pull request para

en: [commented] on pull request for
pt: [comentado] no pull request para

en: [committed via RhodeCode] into repository
pt: [commitado via RhodeCode] no repositório

en: [created] repository
pt: repositório [criado]

en: [created] repository as fork
pt: repositório [criado] como uma bifurcação

en: [created] user
pt: usuário [criado]

en: [created] user group
pt: [criado] grupo de usuários

en: [delete] repository
pt: [excluir] repositório

en: [deleted] repository
pt: repositório [excluído]

en: [downloaded] archive from repository
pt: [baixado] archive do repositório

en: [forked] repository
pt: repositório [bifurcado]

en: [pulled from remote] into repository
pt: [pulled do remote] no repositório

en: [pulled] from
pt: [realizado pull] a partir de

en: [pushed] into
pt: [realizado push] para

en: [started following] repository
pt: [passou a seguir] o repositório

en: [stopped following] repository
pt: [parou de seguir] o repositório

en: [updated] repository
pt: repositório [atualizado]

en: [updated] user
pt: usuário [atualizado]

en: [updated] user group
pt: [atualizado] grupo de usuários

en: admin
pt: administrador

en: annotation
pt: anotação

en: compare view
pt: comparar exibir

en: created
pt: criado

en: disabled
pt: desabilitado

en: e-mail "%(email)s" does not exist.
pt: o e-mail "%(email)s" não existe.

en: edit
pt: editar

en: files
pt: arquivos

en: filter
pt: filtro

en: forever
pt: para sempre

en: fork name %s
pt: nome da bifurcação %s

en: invalid password
pt: senha inválida

en: invalid user name
pt: nome de usuário inválido

en: journal
pt: diário

en: just now
pt: agora há pouco

en: latest tip
pt: tip mais recente

en: merge
pt: mesclar

en: never
pt: nunca

en: none
pt: nenhum

en: or
pt: ou

en: owner
pt: dono

en: private repository
pt: repositório privado

en: public journal
pt: diário público

en: quick filter...
pt: filtro rápido...

en: read
pt: ler

en: repositories
pt: repositórios

en: revoke
pt: revogar

en: show
pt: mostrar

en: source
pt: fonte

en: user group name may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character
pt: O nome de um grupo de usuários só pode conter characters alfa-numéricos, underscores, pontos ou hífens, e deve começar om um caractere alfa-numérico

en: write
pt: escrever
