RhodeCode 1.2.0 - en to ja translation catalogue (784 entries)

en:  and %s more
ja:  と %s 以上

en: %(user)s commented on changeset at %(when)s
ja: %(user)s がコミットにコメント %(when)s

en: %(user)s commented on pull request at %(when)s
ja: %(user)s がプルリクエストにコメント %(when)s

en: %(user)s mentioned you at %(when)s
ja: %(user)s があなたにメンション %(when)s

en: %(user)s opened new pull request at %(when)s
ja: %(user)s が新しいプルリクエストを作成 %(when)s

en: %(user)s registered in RhodeCode at %(when)s
ja: %(user)s がRhodeCodeに登録 %(when)s

en: %(user)s sent message at %(when)s
ja: %(user)s がメッセージを送信 %(when)s

en: %(user)s wants you to review pull request #%(pr_id)s: %(pr_title)s
ja: %(user)s がプリリクエスト #%(pr_id)s のレビューを求めています %(pr_title)s

en: %d comment | %d comments
ja[0]: %d コメント

en: %d day | %d days
ja[0]: %d 日

en: %d hour | %d hours
ja[0]: %d 時間

en: %d minute | %d minutes
ja[0]: %d 分

en: %d month | %d months
ja[0]: %d ヶ月

en: %d reviewer | %d reviewers
ja[0]: %d レビュアー

en: %d second | %d seconds
ja[0]: %d 秒

en: %d year | %d years
ja[0]: %d 年

en: %s %s feed
ja: %s %s フィード

en: %s ATOM feed
ja: %s ATOM フィード

en: %s Bookmarks
ja: %s ブックマーク

en: %s Branches
ja: %s ブランチ

en: %s Changelog
ja: %s チェンジログ

en: %s Changeset
ja: %s チェンジセット

en: %s Changesets
ja: %s チェンジセット

en: %s Compare
ja: %s 比較

en: %s File Diff
ja: %s ファイル差分

en: %s Files
ja: %s ファイル

en: %s Files Add
ja: %s ファイルを追加

en: %s Files Edit
ja: %s ファイルを編集

en: %s Followers
ja: %s フォロワー

en: %s Fork
ja: %s フォーク

en: %s Forks
ja: %s フォーク

en: %s Group Dashboard
ja: %s グループダッシュボード

en: %s Pull Request #%s
ja: %s プルリクエスト #%s

en: %s Pull Requests
ja: %s プルリクエスト

en: %s RSS feed
ja: %s RSS フィード

en: %s Summary
ja: %s 要約

en: %s Tags
ja: %s タグ

en: %s ago
ja: %s 前

en: %s and %s ago
ja: %s と %s 前

en: %s author | %s authors
ja[0]: %s 作成者

en: %s committed on %s
ja: %s コミット %s

en: %s entry | %s entries
ja[0]: %s エントリ

en: %s file changed | %s files changed
ja[0]: %s ファイルに影響

en: %s file changed with %s insertions and %s deletions | %s files changed with %s insertions and %s deletions
ja[0]: %s ファイルに影響。 %s 個の追加と %s 個の削除

en: %s more
ja: %s 以上

en: %s opened a pull request for repository %s and wants you to review changes.
ja: ユーザ %s がリポジトリ %s で新しいプルリクエストを作成しました。変更をレビューしてください。

en: %s repository is not mapped to db perhaps it was created or renamed from the filesystem please run the application again in order to rescan repositories
ja: %s リポジトリはDB内に見つかりませんでした。おそらくファイルシステム上で作られたか名前が変更されたためです。リポジトリをもう一度チェックするためにアプリケーションを立ち上げ直してください。

en: (%d inline) | (%d inline)
ja[0]: (%d インライン)

en: --REMOVE FORK--
ja: --フォーク元を削除--

en: API key
ja: APIキー

en: ATOM feed
ja: ATOMフィード

en: ATOM journal feed
ja: ATOM ジャーナルフィード

en: ATOM public journal feed
ja: ATOM 公開ジャーナルフィード

en: Account
ja: アカウント

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add
ja: 追加

en: Add all elements
ja: 全ての要素を追加

en: Add another comment
ja: 別のコメントを追加

en: Add another member
ja: 別のメンバーを追加

en: Add child group
ja: 子グループの追加

en: Add file
ja: ファイルを追加

en: Add group
ja: グループの追加

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add new file
ja: 新しいファイルを追加

en: Add new repository group
ja: 新しいリポジトリグループを追加

en: Add new user
ja: 新しいユーザーの追加

en: Add new user group
ja: 新しいユーザーグループの追加

en: Add or remove reviewer to this pull request.
ja: このプルリクエストにレビュアーを追加/削除

en: Add or upload files directly via RhodeCode
ja: RhodeCode経由で直接ファイルを追加またはアップロード

en: Add repository
ja: リポジトリの追加

en: Add repository group
ja: リポジトリグループの追加

en: Add reviewer to this pull request.
ja: このプルリクエストにレビュアーを追加

en: Add to public journal
ja: 公開ジャーナルに追加する

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Add user group
ja: ユーザーグループの追加

en: Added
ja: 追加

en: Added email %s to user
ja: ユーザーにメール %s を追加しました

en: Added file via RhodeCode
ja: RhodeCode経由でファイルを追加

en: Added ip %s to user
ja: ユーザーにIPアドレス %s を追加しました

en: Added new hook
ja: 新しいフックを追加しました

en: Admin
ja: 管理

en: Admin journal
ja: 管理者ジャーナル

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Advanced setup
ja: 高度な設定

en: Affected %s files
ja: %s ファイルに影響

en: Age
ja: 経過時間

en: All
ja: すべて

en: All Branches
ja: すべてのブランチ

en: All IP addresses are allowed
ja: すべてのIPアドレスが許可されています

en: All actions made on this repository will be accessible to everyone in public journal
ja: 公開ジャーナルでは、このリポジトリに対して行った操作のすべてが公開されます

en: Allowed IP addresses
ja: 許可するIPアドレス

en: Allowed with automatic account activation
ja: 自動でアカウントを有効にする

en: Allowed with manual account activation
ja: 手動でアカウントを有効にする

en: An error occurred during cache invalidation
ja: キャッシュの無効化中にエラーが発生しました

en: An error occurred during creation of field
ja: フィールドの作成中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of %s
ja: リポジトリ %s の削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of repository stats
ja: リポジトリステートの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of user
ja: ユーザーの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during deletion of user group
ja: ユーザーグループの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during email saving
ja: メールの保存時にエラーが発生しました

en: An error occurred during ip saving
ja: IPアドレスの保存中にエラーが発生しました

en: An error occurred during permissions saving
ja: 権限の保存時にエラーが発生しました

en: An error occurred during pull from remote location
ja: リモートから取得中にエラーが発生しました

en: An error occurred during removal of field
ja: フィールドの削除中にエラーが発生しました

en: An error occurred during repository forking %s
ja: リポジトリ %s のフォーク中にエラーが発生しました

en: An error occurred during setting this repository in public journal
ja: このリポジトリの公開ジャーナルの設定中にエラーが発生しました

en: An error occurred during this operation
ja: 操作中にエラーが発生しました

en: An error occurred during this search operation
ja: 検索を実行する際にエラーがおきました

en: An error occurred during unlocking
ja: アンロック中にエラーが発生しました

en: Ancestor
ja: 祖先

en: Anonymous access
ja: 匿名アクセス

en: Approved
ja: 承認

en: Attribute mappings
ja: 属性マッピング

en: Author
ja: 作成者

en: Available members
ja: 有効なメンバー

en: Binary file
ja: バイナリファイル

en: Binary file (%s)
ja: バイナリファイル (%s)

en: Bookmark %s
ja: ブックマーク %s

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Branch
ja: ブランチ

en: Branch %s
ja: ブランチ %s

en: Branches
ja: ブランチ

en: Build from scratch
ja: 一度削除してから再度インデックスを作成

en: Built in hooks - read only
ja: 組み込みフック - 読み込み専用

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot assign this group as parent
ja: このグループは親にできません

en: Cannot delete %s it still contains attached forks
ja: フォークしたリポジトリが存在するため、 %s は削除できません

en: Certificate Checks
ja: 証明書チェック

en: Change owner of this repository.
ja: リポジトリの所有者を変更

en: Change status
ja: ステータスを変更する

en: Change your avatar at
ja: アイコンを変えられます :

en: Changed
ja: 変更

en: Changelog
ja: 履歴

en: Changes on %s repository
ja: %s リポジトリでの変更

en: Changeset
ja: チェンジセット

en: Changeset not found
ja: リビジョンが見つかりません

en: Changeset status
ja: リビジョンステータス

en: Changeset was too big and was cut off, use diff menu to display this diff
ja: チェンジセットが大きすぎるため省略しました。差分を表示する場合は差分メニューを使用してください

en: Changeset was too big and was cut off...
ja: チェンジセットが大きすぎるため、省略しました

en: Changesets
ja: チェンジセット

en: Changing status on a changeset associated with a closed pull request is not allowed
ja: クローズしたプルリクエストに関連するチェンジセットのステータスを変更することは許可されていません

en: Check this to download archive with subrepos
ja: チェックするとダウンロードアーカイブにサブリポジトリが含まれます

en: Checkout source after making a clone
ja: クローンした後にソースをチェックアウトします

en: Chosen group members
ja: グループメンバーを選ぶ

en: Clear selection
ja: 選択を解除

en: Click here to add new file
ja: 新しいファイルを追加

en: Click to open associated pull request #%s
ja: 関連するプルリクエストを開く #%s

en: Click to sort ascending
ja: 昇順で並び換え

en: Click to sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Clone from
ja: クローン元

en: Clone uri
ja: クローンURI

en: Clone url
ja: クローンURL

en: Closed
ja: クローズ

en: Collapse diff
ja: 差分を折りたたむ

en: Comment
ja: コメント

en: Comment and close
ja: コメントしてクローズ

en: Comment on pull request #%s
ja: プルリクエストにコメント #%s

en: Commenting on line {1}.
ja: {1} 行目にコメント

en: Comments
ja: コメント

en: Comments parsed using %s syntax with %s support.
ja: コメントには %s 構文 ( %s サポートつき ) が利用出来ます

en: Commit activity by day / author
ja: コミットアクティビティ 日/作成者

en: Commit changes
ja: 変更をコミット

en: Commit message
ja: コミットメッセージ

en: Commit messages
ja: コミットメッセージ

en: Compare
ja: 比較

en: Compare branches
ja: ブランチの比較

en: Compare fork
ja: フォークを比較

en: Compare fork with %s
ja: %s とフォークを比較

en: Compare fork with parent
ja: フォークを比較

en: Compare revisions
ja: リビジョンの比較

en: Compare tags
ja: タグの比較

en: Compare view
ja: 比較ビュー

en: Confirm to delete this email: %s
ja: このメールを削除してよろしいですか: %s

en: Confirm to delete this field: %s
ja: このフィールドを削除してよろしいですか: %s

en: Confirm to delete this group: %s with %s repository | Confirm to delete this group: %s with %s repositories
ja[0]: このグループを削除してもよろしいですか？: %s %s リポジトリ

en: Confirm to delete this ip: %s
ja: このIPアドレスを削除してよろしいですか: %s

en: Confirm to delete this pull request
ja: このプルリクエストを削除しますか？

en: Confirm to delete this repository
ja: このリポジトリを削除しますか？

en: Confirm to delete this repository: %s
ja: このリポジトリを削除しますか？ : %s

en: Confirm to delete this user group: %s
ja: ユーザグループを削除しますか？: %s

en: Confirm to delete this user: %s
ja: このユーザーを本当に削除してよろしいですか？: %s

en: Confirm to invalidate repository cache
ja: リポジトリのキャッシュを無効化してもよろしいですか？

en: Confirm to lock repository
ja: このリポジトリをロックしますか？

en: Confirm to pull changes from remote side
ja: リモートから変更を取り込んでもよろしいですか？

en: Confirm to remove current statistics
ja: 現在の統計情報をリセットしてもよろしいですか？

en: Confirm to unlock repository
ja: このリポジトリのロックを外しますか？

en: Connection security
ja: 接続のセキュリティ

en: Connection settings
ja: 接続設定

en: Contact
ja: コンタクト

en: Copy permissions
ja: 権限のコピー

en: Copy permissions from forked repository
ja: フォーク元リポジトリから権限をコピーします

en: Create Pull Request
ja: プルリクエストを作成

en: Create new file
ja: 新しいファイルを作成

en: Create new pull request
ja: 新しいプルリクエストを作成

en: Create repositories
ja: リポジトリを作成する

en: Created on
ja: 作成日

en: Created repository %s
ja: リポジトリ %s を作成しました

en: Created repository %s from %s
ja: リポジトリ %s を %s から作成しました

en: Created repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を作成しました

en: Created tag: %s
ja: 作成したタグ: %s

en: Created user %s
ja: ユーザー %s を作成しました

en: Created user group %s
ja: ユーザーグループ %s を作成しました

en: Current IP
ja: 現在のIP

en: Custom hooks
ja: カスタムフック

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data error.
ja: データエラー

en: Date
ja: 日時

en: Default User Permissions
ja: デフォルトのユーザー権限

en: Default permissions
ja: デフォルトの権限

en: Default permissions updated successfully
ja: デフォルトの権限を更新しました

en: Default revision for files page, downloads, whoosh and readme
ja: ファイルページ、ダウンロード、検索、READMEのデフォルトのリビジョンを指定します

en: Default settings updated successfully
ja: デフォルト設定を更新しました

en: Defaults
ja: デフォルト設定

en: Delete
ja: 削除

en: Delete forks
ja: フォークも削除

en: Deleted %s forks
ja: %s 個のフォークを削除しました

en: Deleted branch: %s
ja: 削除されたブランチ: %s

en: Deleted repository %s
ja: リポジトリ %s を削除しました

en: Description
ja: 説明

en: Destroy old data
ja: 古いデータを削除する

en: Detach forks
ja: フォークの切り離し

en: Detached %s forks
ja: %s 個のフォークを切り離しました

en: Detailed compare view
ja: 比較ビュー詳細

en: Diff to revision
ja: このリビジョンの差分を見る

en: Disabled
ja: 無効

en: Don't have an account ?
ja: アカウントを持っていない場合はこちら

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download %s as %s
ja: %s を %sとしてダウンロード

en: Download as raw
ja: 元のファイルをダウンロード

en: Download as zip
ja: ZIPとしてダウンロード

en: Download diff
ja: 差分をダウンロード

en: Downloads are disabled for this repository
ja: このリポジトリのダウンロードは無効化されています

en: Downloads disabled
ja: ダウンロードは無効化されています

en: E-mail Attribute
ja: メールアドレス属性

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: 編集 %s

en: Edit Permission
ja: 権限の編集

en: Edit file
ja: ファイルを編集

en: Edit group
ja: グループの編集

en: Edit on branch:%s
ja: ブランチ:%s で編集

en: Edit on branch:?
ja: ブランチ:? で編集

en: Edit repository
ja: リポジトリを編集

en: Edit repository group
ja: リポジトリグループを編集

en: Edit repository group %s
ja: リポジトリグループを編集 %s

en: Edit user
ja: ユーザー編集

en: Edit user group
ja: ユーザーグループを編集

en: Edited file %s via RhodeCode
ja: RhodeCode経由で %s を変更

en: Editing file
ja: ファイルを編集

en: Editing files allowed only when on branch head revision
ja: ファイル編集はブランチのヘッドリビジョンでのみ許可されています

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Email addresses
ja: メールアドレス

en: Email task created
ja: メールのタスクを作成しました

en: Email to
ja: 送信先

en: Empty repository
ja: 空のリポジトリ

en: Enable LDAP
ja: LDAPを有効にする

en: Enable download menu on summary page.
ja: 概要ページのダウンロードメニューを有効にします

en: Enable downloads
ja: ダウンロードを有効にする

en: Enable hgsubversion extension
ja: hgsubversionエクステンションを有効化

en: Enable largefiles extension
ja: largefilesエクステンションを有効化

en: Enable lock-by-pulling on repository.
ja: リポジトリのpullのロックを有効にします

en: Enable locking
ja: ロックを有効にする

en: Enable statistics
ja: 統計を有効にする

en: Enable statistics window on summary page.
ja: 概要ページの統計ウィンドウを有効にします

en: Enabled
ja: 有効

en: Enter %(min)i characters or more
ja: %(min)i 文字以上必要です

en: Enter a value %(min)i characters long or more
ja: %(min)i 文字以上必要です

en: Enter description of a field
ja: フィールドの説明を入力してください

en: Enter short label
ja: ラベルを入力してください

en: Error creating pull request
ja: プルリクエストの作成中にエラーが発生しました

en: Error creating repository %s
ja: リポジトリ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during commit
ja: コミット中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of user %s
ja: ユーザー %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during creation of user group %s
ja: ユーザーグループ %s の作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during deletion of repos group %s
ja: リポジトリグループ %s の削除中にエラーが発生しました

en: Error occurred during hook creation
ja: フックの作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during sending pull request
ja: プルリクエストの作成中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of defaults
ja: デフォルト設定の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of ldap settings
ja: LDAP設定の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of permissions
ja: 権限の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of repository %s
ja: リポジトリ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of repository group %s
ja: リポジトリグループ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of user %s
ja: ユーザー %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during update of user group %s
ja: ユーザーグループ %s の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during updating application settings
ja: アプリケーション設定の更新中にエラーが発生しました

en: Error occurred during updating visualisation settings
ja: 表示設定の更新中にエラーが発生しました

en: Existing repository?
ja: 存在するリポジトリをプッシュ

en: Expand diff
ja: 差分を表示

en: Extra fields
ja: 拡張フィールド

en: Failed to remove hook
ja: フックの削除に失敗しました

en: Feed
ja: フィード

en: Fetched to rev
ja: 収集するリビジョン

en: File Name
ja: ファイル名

en: File contents
ja: ファイル内容

en: File diff
ja: ファイル差分

en: File is too big to display
ja: 表示するには大きすぎるファイルです

en: File names
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Files affected
ja: 影響のあるファイル

en: First Name
ja: 名前

en: First Name Attribute
ja: 名前(First Name)属性

en: Firstname
ja: 名前

en: Follow
ja: フォロー

en: Follow current branch
ja: このブランチで追跡

en: Followers
ja: フォロワー

en: Force locking on repository. Works only when anonymous access is disabled
ja: リポジトリを強制ロックします。匿名アクセスが無効になっている場合のみ動作します。

en: Forgot password ?
ja: パスワードを忘れた場合はこちら

en: Forgot your password ?
ja: パスワードを忘れた場合はこちら

en: Fork
ja: フォーク

en: Fork have to be the same type as parent
ja: フォークは親と同じタイプの必要があります

en: Fork name
ja: フォーク名

en: Fork of
ja: フォーク元:

en: Fork of %s
ja: %s のフォーク

en: Fork repositories
ja: リポジトリをフォークする

en: Fork this repository
ja: このリポジトリをフォーク

en: Forked
ja: フォークしました

en: Forked repository %s as %s
ja: リポジトリ %s を %s としてフォークしました

en: Forks
ja: フォーク

en: From IP
ja: アクセス元IPアドレス

en: General
ja: 一般

en: Git repository
ja: Gitリポジトリ

en: Global application settings
ja: アプリケーション全体の設定

en: Go back
ja: 戻る

en: Google Analytics code
ja: Google Analyticsコード

en: Group
ja: グループ

en: Group "%(group_name)s" already exists
ja: グループ "%(group_name)s" はすでに存在します

en: Group name
ja: グループ名

en: Group parent
ja: 親グループ

en: HTTP authentication realm
ja: HTTP認証レルム

en: Hello %s
ja: こんにちは %s

en: Hide
ja: 隠す

en: History
ja: 変更履歴

en: Home
ja: ホーム

en: Home page
ja: ホームページ

en: Hooks
ja: フック

en: Host
ja: ホスト

en: I participate in
ja: レビュアーとして参加

en: IP %s not allowed
ja: IPアドレス %s は許可されません

en: Icons
ja: アイコン

en: Ignore white space
ja: 空白を無視

en: Index build option
ja: インデックス作成時の設定

en: Inherit default permissions
ja: デフォルトの権限を継承する

en: Invalid characters (non-ascii) in password
ja: パスワードに利用出来ない文字列(non-ascii)です

en: Invalid clone url, provide a valid clone http(s)/svn+http(s) url
ja: 無効なクローンURIです。有効な http(s)/svn+http(s) のURIを指定してください

en: Invalid search query. Try quoting it.
ja: 無効な検索クエリーです。\"で囲んで下さい

en: Invalid user group name
ja: 不正なユーザーグループ名です

en: Invalidate repository cache
ja: リポジトリのキャッシュを無効化

en: Journal
ja: ジャーナル

en: Keep it short and to the point. Use a README file for longer descriptions.
ja: 短く要点を絞ってください。長い説明にはREADMEファイルを利用してください。

en: Key
ja: キー

en: Key name can only consist of letters, underscore, dash or numbers
ja: キー名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)、数字しか使えません。

en: LDAP Filter
ja: LDAPフィルター

en: LDAP Search Scope
ja: LDAP検索範囲

en: LDAP administration
ja: LDAP管理

en: LDAP settings updated successfully
ja: LDAP設定を更新しました

en: LDAPS connection
ja: LDAPS接続

en: Landing revision
ja: ランディングリビジョン

en: Last Change
ja: 最後の変更点

en: Last Name
ja: 名字

en: Last Name Attribute
ja: 名字(Last Name)属性

en: Last Revision
ja: 最後のリビジョン

en: Last committer
ja: 最後の作成者

en: Last login
ja: 最終ログイン日時

en: Last modified
ja: 最終更新日

en: Lastname
ja: 名字

en: Latest changes
ja: 最近の変更点

en: List of cached values
ja: キャッシュしている値の一覧

en: Load file history
ja: ファイルの履歴を読み込む

en: Loading ...
ja: 読み込み中...

en: Loading file list...
ja: ファイル一覧を読み込み中...

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Location
ja: 場所

en: Location must be relative path and must not contain .. in path
ja: 場所には相対パスかつ .. を含まないパスを入力してください

en: Lock
ja: ロック

en: Locked
ja: ロック

en: Locking
ja: ロック

en: Log In
ja: ログイン

en: Log In to %s
ja: %s へログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Log user pull commands
ja: ユーザーのプルコマンドを記録する

en: Log user push commands
ja: ユーザーのプッシュコマンドを記録する

en: Login Attribute
ja: ログイン属性

en: Login now
ja: 今すぐログインする

en: Login to your account
ja: ログイン

en: Manually invalidate cache for this repository. On first access repository will be cached again
ja: このリポジトリのキャッシュを手動で無効化します。リポジトリへの初回アクセス時に再びキャッシュされます。

en: Manually set this repository as a fork of another from the list
ja: このリポジトリをリスト中の他のリポジトリのフォークとして、手動で設定します

en: Mark all read
ja: すべて既読にする

en: Marked repo %s as fork of %s
ja: %s リポジトリを %s のフォークとして印をつける

en: Members
ja: メンバー

en: Mercurial Extensions
ja: Mercurialエクステンション

en: Mercurial repository
ja: Mercurialリポジトリ

en: Meta-Tagging
ja: メタタグ

en: My Account
ja: アカウント

en: My Notifications
ja: 通知

en: My account
ja: アカウント

en: My permissions
ja: 権限

en: My pull requests
ja: プルリクエスト

en: My repos
ja: リポジトリ

en: Name
ja: 名前

en: New email address
ja: 新しいメールアドレス

en: New field description
ja: 新しいフィールドの説明

en: New field key
ja: 新しいフィールドのキー

en: New field label
ja: 新しいフィールドのラベル

en: New ip address
ja: 新しいIPアドレス

en: New password
ja: 新しいパスワード

en: New password confirmation
ja: 新しいパスワード 再入力

en: New pull request
ja: 新しいプルリクエスト

en: New user registration
ja: 新規ユーザー登録

en: Next revision
ja: 次のリビジョン

en: No Files
ja: ファイルなし

en: No actions yet
ja: まだアクションがありません

en: No changes
ja: 変更点なし

en: No changes detected
ja: 検出された変更はありません

en: No changesets
ja: チェンジセットはありません

en: No changesets yet
ja: まだチェンジセットがありません

en: No children
ja: 子リビジョンはありません

en: No content
ja: 内容がありません

en: No data loaded yet
ja: まだデータが読み込まれていません

en: No encryption
ja: 暗号化なし

en: No entries yet
ja: まだエントリがありません

en: No filename
ja: ファイル名がありません

en: No files
ja: ファイルはありません

en: No files at given path
ja: そのパスにはファイルはありません

en: No matching files
ja: マッチするファイルはありません

en: No members yet
ja: まだメンバーがいません

en: No notifications here yet
ja: 通知はまだありません

en: No parents
ja: 親リビジョンはありません

en: No permissions defined yet
ja: まだ権限設定がありません

en: No records found.
ja: レコードが見つかりません

en: No repositories found.
ja: リポジトリが見つかりません

en: Non changable ID %s
ja: 変更不能ID %s

en: None
ja: なし

en: Not Reviewed
ja: 未レビュー

en: Not logged in
ja: ログインしていません

en: Nothing
ja: ありません

en: Nothing here yet
ja: まだありません

en: Notifications
ja: 通知

en: Number of toplevel repositories
ja: トップレベルリポジトリの数

en: Open new pull request
ja: 新しいプルリクエストを作成

en: Open new pull request for selected changesets
ja: 選択したチェンジセットから新しいプルリクエストを作成

en: Opened by me
ja: 自分が作成

en: Optional http[s] url from which repository should be cloned.
ja: オプション：クローンするリポジトリのHTTP[S]のURLを指定します

en: Optional select a group to put this repository into.
ja: オプション: このリポジトリを配置するグループを選択します

en: Optionaly select a group to put this repository into.
ja: オプション：このリポジトリが属するグループを選択します

en: Options
ja: オプション

en: Origin repository
ja: Originリポジトリ

en: Overwrite existing settings
ja: 現在の設定を上書きする

en: Owner
ja: 所有者

en: Password
ja: パスワード

en: Password Reset
ja: パスワードリセット

en: Password confirmation
ja: パスワード再入力

en: Password reset link
ja: パスワードリセットのリンク

en: Password reset link will be send to matching email address
ja: 該当するメールアドレスにパスワードリセットのリンクを送信します

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Patch diff
ja: パッチとして差分を表示

en: Peer branches
ja: 相手のブランチ

en: Permission
ja: 権限

en: Permission denied
ja: 権限がありません

en: Permissions
ja: 権限設定

en: Permissions administration
ja: 権限管理

en: Please enter a login
ja: ログイン名を入力してください

en: Please enter a password
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter a valid IPv4 or IpV6 address
ja: 有効なIPv4かIPv6のアドレスを入力してください

en: Port
ja: ポート

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Previous revision
ja: 前のリビジョン

en: Private
ja: 非公開

en: Private repositories are only visible to people explicitly added as collaborators.
ja: 非公開リポジトリはコラボレーターとして明示的に追加された人でないと見つけられません

en: Private repository
ja: 非公開リポジトリ

en: Public
ja: 公開

en: Public Journal
ja: 公開ジャーナル

en: Public journal
ja: 公開ジャーナル

en: Public repository
ja: 公開リポジトリ

en: Pull Requests
ja: プルリクエスト

en: Pull changes from remote location
ja: リモートから変更を取り込む

en: Pull request #%s
ja: プルリクエスト #%s

en: Pull request #%s opened by %s on %s
ja: プルリクエスト #%s %s によって %s に作成

en: Pull request #%s opened on %s
ja: プルリクエスト #%s %s に作成

en: Pull request requires a title with min. 3 chars
ja: プルリクエストには3文字以上のタイトルが必要です

en: Pull request reviewers
ja: プルリクエストレビュアー

en: Pull request status
ja: プルリクエストステータス

en: Pull request was reviewed by all reviewers
ja: プルリクエストはすべてのレビュアーにレビューされました

en: Pull requests
ja: プルリクエスト

en: Pulled from remote location
ja: リモートから取得

en: Push new repo
ja: 新しいリポジトリをプッシュ

en: Quick start
ja: クイックスタート

en: RSS journal feed
ja: RSS ジャーナルフィード

en: RSS public journal feed
ja: RSS 公開ジャーナルフィード

en: Raw diff
ja: diffとして差分を表示

en: Re-enter password
ja: パスワード再入力

en: Read
ja: 読込

en: Refresh
ja: 更新

en: Registration
ja: 登録

en: Reindex
ja: 再インデックス

en: Rejected
ja: 却下

en: Remap and rescan repositories
ja: リポジトリの再マッピングと再スキャン

en: Remember me
ja: 次回から自動的にサインイン

en: Remote
ja: リモート

en: Remote clone
ja: リモートクローン

en: Remove all elements
ja: 全ての要素を削除

en: Remove from public journal
ja: 公開ジャーナルから削除する

en: Remove this repository
ja: このリポジトリを削除

en: Removed
ja: 削除

en: Removed email from user
ja: ユーザーからメールを削除しました

en: Removed ip from user
ja: ユーザーからIPアドレスを削除しました

en: Removed repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を削除しました

en: Repositories
ja: リポジトリ

en: Repositories administration
ja: リポジトリ管理

en: Repositories defaults
ja: リポジトリのデフォルト設定

en: Repositories location
ja: リポジトリロケーション

en: Repositories successfully rescanned added: %s ; removed: %s
ja: リポジトリの再スキャンに成功しました。 追加: %s 削除: %s

en: Repository
ja: リポジトリ

en: Repository "%(repo)s" already exists in group "%(group)s"
ja: リポジトリ "%(repo)s" は グループ "%(group)s" にすでに存在します

en: Repository %s updated successfully
ja: リポジトリ %s の更新に成功しました

en: Repository Size
ja: リポジトリサイズ

en: Repository creation
ja: リポジトリ作成

en: Repository forking
ja: リポジトリフォーク

en: Repository group
ja: リポジトリグループ

en: Repository group with name "%(repo)s" already exists
ja: リポジトリグループ名 "%(repo)s" はすでに存在します

en: Repository groups
ja: リポジトリグループ

en: Repository groups administration
ja: リポジトリグループ管理

en: Repository has been %s
ja: リポジトリは %s されています

en: Repository is not locked
ja: リポジトリはロックされていません

en: Repository locked by %s
ja: リポジトリは %s によってロックされました

en: Repository name %(repo)s is disallowed
ja: リポジトリ名 %(repo)s は許可されていません

en: Repository named %(repo)s already exists
ja: リポジトリ %(repo)s はすでに存在します

en: Repository permissions updated
ja: リポジトリ権限を更新しました

en: Repository unlocked
ja: リポジトリはロックされていません

en: Repository with name "%(group_name)s" already exists
ja: グループ名 "%(group_name)s" を持つリポジトリはすでに存在します

en: Require SSL for vcs operations
ja: VCSの操作にSSLを必須とする

en: Requires hgsubversion library installed. Allows cloning from svn remote locations
ja: hgsubversion のインストールが必要です。リモートロケーションのsvnからクローン出来るようになります

en: Rescan option
ja: 再スキャンオプション

en: Rescan repositories
ja: リポジトリを再チェック

en: Reset
ja: リセット

en: Reset current statistics
ja: 現在の統計情報をリセットする

en: Reset my password
ja: パスワードをリセットする

en: Reset your password to
ja: パスワードリセット

en: Review status
ja: レビューステータス

en: Revision
ja: リビジョン

en: Revisions %(revs)s are already part of pull request or have set status
ja: リビジョン %(revs)s はすでにプルリクエストの一部かステータスが設定されています

en: RhodeCode will require SSL for pushing or pulling. If SSL is missing it will return HTTP Error 406: Not Acceptable
ja: RhodeCodeはPushとPullにSSLを要求します。もしSSLでない場合、HTTP Error 406: Not Acceptalbeを返します

en: START_TLS on LDAP connection
ja: LDAP接続でSTART_TLSを使用

en: Save
ja: 保存

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Search
ja: 検索

en: Search file list
ja: ファイル一覧を検索

en: Search in
ja: 検索対象

en: Search in all repositories
ja: 全てのリポジトリから検索

en: Search in repositories
ja: 全てのリポジトリから検索

en: Search repository
ja: リポジトリから検索

en: Search settings
ja: 検索設定

en: Search term
ja: 検索キーワード

en: Search truncated
ja: 検索結果は省略されています

en: Send
ja: 送る

en: Send pull request
ja: プルリクエストを送る

en: Set as fork of
ja: フォーク元の設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings administration
ja: 設定管理

en: Show
ja: 表示

en: Show Pull Requests
ja: プルリクエストを表示

en: Show all combined changesets %s->%s
ja: %s から %s までのすべてのチェンジセットを表示

en: Show annotation
ja: アノテーションを表示

en: Show as raw
ja: 元のファイルを表示

en: Show at revision
ja: このリビジョンを見る

en: Show by ID
ja: IDで表示

en: Show by Name
ja: 名前で表示

en: Show closed pull requests
ja: クローズしたプルリクエストを表示

en: Show file at initial version in this repo
ja: このリポジトリの初期バージョンのファイルを表示

en: Show file at latest version in this repo
ja: このリポジトリの最新バージョンのファイルを表示

en: Show full diff
ja: すべての差分を表示

en: Show full diff for this file
ja: このファイルのすべての差分を表示

en: Show full history
ja: すべての履歴を表示

en: Show inline comments
ja: インラインコメントを表示

en: Show more
ja: もっと表示

en: Show notification
ja: 通知を表示

en: Show private repo icon on repositories
ja: 非公開リポジトリのアイコンを表示

en: Show public repo icon on repositories
ja: 公開リポジトリのアイコンを表示

en: Show recent activity
ja: 最近の活動を表示

en: Show repository size after push
ja: プッシュ後にリポジトリのサイズを表示する

en: Show selected changeset __S
ja: 選択した変更 __S を表示

en: Show selected changesets __S -> __E
ja: 選択した変更 __S -> __E を表示

en: Show source
ja: ソースを表示

en: Show white space
ja: 空白を表示

en: Showing %s commit | Showing %s commits
ja[0]: %s コミットを表示

en: Showing a huge diff might take some time and resources
ja: 巨大な差分の表示はすこし時間とリソースがかかる場合があります

en: Sign In
ja: サインイン

en: Sign Up
ja: サインアップ

en: Sign Up to
ja: サインアップ

en: Site branding
ja: サイト名

en: Size
ja: サイズ

en: Source
ja: ソース

en: Start following this repository
ja: このリポジトリのフォローする

en: Started following -
ja: フォロー開始日 -

en: Statistics
ja: 統計

en: Statistics are disabled for this repository
ja: このリポジトリの統計は無効化されています

en: Stats gathered
ja: 収集した統計情報

en: Stats gathered:
ja: 収集した統計情報:

en: Status change -> %s
ja: ステータス変更 -> %s

en: Status change on pull request #%s
ja: プルリクエスト #%s のステータスを変更

en: Still not reviewed by
ja: 未レビュー

en: Stop following this repository
ja: このリポジトリのフォローをやめる

en: Stylify recognised metatags:
ja: 次のメタタグを変換する

en: Submitting...
ja: サブミット中...

en: Subscribe to %s atom feed
ja: %s の ATOM フィードを購読

en: Subscribe to %s rss feed
ja: %s の RSS フィードを購読

en: Successfully committed to %s
ja: %s へのコミットが成功しました

en: Successfully deleted pull request
ja: プルリクエストを削除しました

en: Successfully deleted user
ja: ユーザーの削除に成功しました

en: Successfully deleted user group
ja: ユーザーグループの削除に成功しました

en: Successfully opened new pull request
ja: 新しいプルリクエストを作成しました

en: Summary
ja: 要約

en: Switch To
ja: ブランチの切り替え

en: Switch repository
ja: リポジトリの切り替え

en: System Info and Packages
ja: システム情報とパッケージ

en: Tag %s
ja: タグ %s

en: Tags
ja: タグ

en: Test Email
ja: テストメール

en: The LDAP Login attribute of the CN must be specified - this is the name of the attribute that is equivalent to "username"
ja: LDAPのこのCNに対するログイン属性は必須です。 - これは "ユーザー名" と同じです

en: The request could not be understood by the server due to malformed syntax.
ja: 形式が間違っているため、サーバーはリクエストを処理出来ませんでした

en: The resource could not be found
ja: リソースが見つかりません

en: There are no bookmarks yet
ja: まだブックマークがありません

en: There are no branches yet
ja: まだブランチがありません

en: There are no changes yet
ja: まだ変更がありません

en: There are no changesets yet
ja: まだ変更がありません

en: There are no downloads yet
ja: まだダウンロードがありません

en: There are no files yet %s
ja: まだファイルがありません %s

en: There are no forks yet
ja: まだフォークがありません

en: There are no repository groups yet
ja: まだリポジトリグループがありません

en: There are no tags yet
ja: まだタグがありません

en: There is no index to search in. Please run whoosh indexer
ja: 検索するためのインデックスがありません。whooshでインデックスを作成して下さい

en: This e-mail address is already taken
ja: このメールアドレスはすでに取得されています

en: This group contains %s repositores and cannot be deleted
ja: このグループは %s リポジトリを含んでいるため削除出来ません

en: This group contains %s subgroups and cannot be deleted
ja: このグループは %s サブグループを含んでいるため削除出来ません

en: This is a notification from RhodeCode.
ja: RhodeCodeからの通知です

en: This is not a valid path
ja: 不正なパスです

en: This repository is has been locked by %s on %s
ja: このリポジトリは %s によって %s にロックされました

en: This repository will be renamed in a special way in order to be unaccesible for RhodeCode and VCS systems. If you need to fully delete it from file system please do it manually
ja: このリポジトリはRhodeCodeとVCSシステムからアクセス出来ないようにするために特別な方法でリネームされます。
    完全な削除が必要な場合はファイルシステムから手動で削除してください

en: This username or user group name is not valid
ja: ユーザー名かユーザーグループが不正です

en: Title
ja: タイトル

en: Token mismatch
ja: トークンが合いません

en: Trending files
ja: トレンドファイル

en: Type
ja: リポジトリのタイプ

en: Type of repository to create.
ja: 作成するリポジトリのタイプを指定します

en: Unable to activate ldap. The "python-ldap" library is missing.
ja: LDAPを有効にできませんでした。"python-ldap"ライブラリがありません。

en: Unauthorized access to resource
ja: リソースにアクセスする権限がありません

en: Under Review
ja: レビュー中

en: Unfollow
ja: アンフォロー

en: Unknown archive type
ja: 未知のアーカイブ種別です

en: Unknown revision %s
ja: %s は未知のリビジョンです

en: Unlock
ja: アンロック

en: Unlock locked repo
ja: リポジトリのアンロック

en: Unlocked
ja: アンロック

en: Update after clone
ja: クローン後にupdateする

en: Update repository after push (hg update)
ja: プッシュ後にリポジトリをを更新する (hg update)

en: Updated VCS settings
ja: VCS設定を更新しました

en: Updated application settings
ja: アプリケーション設定を更新しました

en: Updated hooks
ja: フックを更新しました

en: Updated repository group %s
ja: リポジトリグループ %s を更新しました

en: Updated repository visibility in public journal
ja: 公開ジャーナルでのリポジトリの可視性を更新しました

en: Updated user group %s
ja: ユーザーグループ %s を更新しました

en: Updated visualisation settings
ja: 表示設定を更新しました

en: Upload file
ja: アップロード

en: Use @username inside this text to send notification to this RhodeCode user
ja: テキスト内で @username を使うと、この RhodeCode のユーザーに通知を送信します

en: Use repository extra fields
ja: リポジトリの拡張フィールドを使用

en: User group "%(usergroup)s" already exists
ja: ユーザーグループ "%(usergroup)s" はすでに存在します

en: User groups
ja: ユーザーグループ

en: User groups administration
ja: ユーザーグループ管理

en: User updated successfully
ja: ユーザーの更新に成功しました

en: UserGroups
ja: ユーザーグループ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username "%(username)s" already exists
ja: ユーザー名 "%(username)s" はすでに使われています

en: Username "%(username)s" is forbidden
ja: ユーザー名 "%(username)s" は許可されていません

en: Username %(username)s is not valid
ja: ユーザー名 %(username)s は不正です

en: Users
ja: ユーザー

en: Users administration
ja: ユーザー管理

en: Using
ja: メールアドレス:

en: VCS settings
ja: VCSの設定

en: Value cannot be an empty list
ja: 空のリストには出来ません

en: View
ja: 閲覧

en: View this user here
ja: このユーザを閲覧する

en: Visualisation settings
ja: 表示の設定

en: Watched
ja: ウォッチ

en: We received a request to create a new password for your account.
ja: あなたのアカウントの新しいパスワードの生成リクエストを受け取りました。

en: Whoosh indexing
ja: Whooshインデックス

en: Whoosh reindex task scheduled
ja: Whooshの再インデックスタスクを予定に入れました

en: Write
ja: 書込

en: You can generate it by clicking following URL
ja: 下のURLをクリックすることで再生成が行えます。

en: You can't Edit this user since it's crucial for entire application
ja: アプリケーション全体にとって重要なユーザなため、編集出来ません

en: You can't edit this user
ja: このユーザーは編集できません

en: You can't edit this user since it's crucial for entire application
ja: このユーザーを編集出来ません。このユーザーはアプリケーションにとって必要不可欠です。

en: You can't remove this user since it's crucial for entire application
ja: アプリケーション全体にとって重要なユーザなため、削除できません

en: You don't have permission to view this page
ja: このページを閲覧する権限がありません

en: You don't have permissions to create a group in this location
ja: この場所にグループを作成する権限がありません

en: You don't have permissions to create repository in this group
ja: このグループでリポジトリを作成する権限がありません

en: You have successfully registered into RhodeCode
ja: RhodeCodeへの登録を受け付けました

en: You need to be a registered user to perform this action
ja: このアクションを実行するためには登録ユーザーである必要があります

en: You need to be a signed in to view this page
ja: このページを閲覧するためにはサインインが必要です

en: You need to be logged in to comment.
ja: コメントするにはログインが必要です

en: Your account is disabled
ja: アカウントは無効です

en: Your account must wait for activation by administrator
ja: アカウントは管理者のアクティベーションを待つ必要があります

en: Your account was updated successfully
ja: アカウントを更新しました

en: Your account will be activated right after registration
ja: アカウントは登録後にアクティブになります

en: Your new RhodeCode password:%s
ja: 新しいRhodeCodeパスワード:%s

en: Your new password
ja: 新しいパスワード

en: Your password reset link was sent
ja: パスワードリセットのリンクを送信しました

en: Your password reset was successful, new password has been sent to your email
ja: パスワードをリセットしました。新しいパスワードをあなたのメールアドレスに送りました

en: [closed] pull request for
ja: プルリクエストを[クローズ]

en: [commented] on pull request for
ja: プルリクエストに[コメント]

en: [commented] on revision in repository
ja: リポジトリのリビジョンに[コメント]

en: [committed via RhodeCode] into repository
ja: リポジトリに[RhodeCode経由でコミット]

en: [created] repository
ja: リポジトリを[作成]

en: [created] repository as fork
ja: フォークしてリポジトリを[作成]

en: [created] user
ja: ユーザーを[作成]

en: [created] user group
ja: ユーザーグループを[作成]

en: [delete] repository
ja: リポジトリを[削除]

en: [deleted] repository
ja: リポジトリを[削除]

en: [forked] repository
ja: リポジトリを[フォーク]

en: [pulled from remote] into repository
ja: リポジトリに[リモートからプル]

en: [pulled] from
ja: [プル]

en: [pushed] into
ja: [プッシュ]

en: [started following] repository
ja: リポジトリの[フォローを開始]

en: [stopped following] repository
ja: リポジトリの[フォローを停止]

en: [updated] repository
ja: リポジトリを[更新]

en: [updated] user
ja: ユーザーを[更新]

en: [updated] user group
ja: ユーザーグループを[更新]

en: admin
ja: 管理

en: and
ja: と

en: annotation
ja: アノテーション

en: apply to children
ja: 子リポジトリにも適用

en: cannot create new union repository
ja: 新しいユニオンリポジトリは作成できません

en: commit
ja: コミット

en: commits
ja: コミット

en: compare view
ja: 比較の表示

en: confirm to show potentially huge diff
ja: 巨大な差分の可能性がありますが表示しますか？

en: delete
ja: 削除

en: e-mail "%(email)s" does not exist.
ja: メールアドレス "%(email)s" は存在しません

en: edit
ja: 編集

en: enable
ja: 有効にする

en: file added
ja: 追加されたファイル

en: file changed
ja: 変更されたファイル

en: file removed
ja: 削除されたファイル

en: files
ja: ファイル

en: files added
ja: 追加されたファイル

en: files changed
ja: 変更されたファイル

en: files removed
ja: 削除されたファイル

en: filter
ja: フィルタ

en: fork name %s
ja: フォーク名 %s

en: invalid clone url
ja: 無効なクローンURIです

en: invalid password
ja: 不正なパスワードです

en: invalid user name
ja: 不正なユーザー名です

en: journal
ja: ジャーナル

en: journal filter...
ja: ジャーナルフィルタ...

en: just now
ja: ちょうどいま

en: latest tip
ja: 最新のtip

en: loading...
ja: 読み込み中...

en: member
ja: メンバー

en: members
ja: メンバー

en: merge
ja: マージ

en: no permission to create repository in root location
ja: ルートにリポジトリを作成する権限がありません

en: none
ja: なし

en: or
ja: または

en: owner
ja: 所有者

en: private repository
ja: 非公開リポジトリ

en: public journal
ja: 公開ジャーナル

en: quick filter...
ja: クイックフィルタ...

en: read
ja: 読込

en: remove
ja: 削除

en: repositories
ja: リポジトリ

en: reviewer
ja: レビュアー

en: revisions
ja: リビジョン

en: revoke
ja: 取消

en: save
ja: 保存

en: showing %d out of %d revision | showing %d out of %d revisions
ja[0]: %d / %d リビジョンを表示

en: this repository has %s fork | this repository has %s forks
ja[0]: %s 個のフォークがあります

en: use / to separate directories
ja: ディレクトリの区切りには / を使います

en: user group name may only contain alphanumeric characters underscores, periods or dashes and must begin with alphanumeric character
ja: ユーザーグループ名はアルファベット、アンダースコア(_)、ピリオド(.)、ダッシュ(-)しか使えません。また、アルファベットから始まる必要があります

en: users
ja: ユーザー

en: with
ja: と

en: with subrepos
ja: サブリポジトリを含む

en: write
ja: 書込
